Rusko vrátí úder poté, co USA zablokovaly rodiny diplomatů – Moskva

Americké rozhodnutí odmítnout udělit nová víza rodinám desítek ruských vyslanců se setká s odvetou, prohlásil jeden z nejvyšších moskevských diplomatů, protože se vztahy mezi oběma národy zhoršily kvůli škrtům na ambasádách.

V pondělním rozhovoru pro RIA Novosti náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov řekl, že odmítnutí povolení pobytu manželů a dětí diplomatů je krokem, který fakticky vyhnal představitele Moskvy ze země. “Budeme na to reagovat,” řekl, “a varovali jsme Američany, že abychom zabránili dalšímu snižování počtu našich zaměstnanců, nemůžeme nereagovat.”

Dříve v ten den ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov oznámil, že Washington odmítl udělit vízovou akreditaci rodinám 27 ruských diplomatů a že budou muset zemi opustit do 30. ledna. Moskva také uvedla, že dalších 28 by odjela do 30. června, čímž by se celkem do poloviny roku 2022 vydalo 55 diplomatů domů. 

Spor o počet diplomatů rozmístěných v obou zemích zuří již řadu let. Minulý měsíc americký prezident Joe Biden řekl, že americký personál v Rusku se zmenšil na 120 z 1200 od začátku roku 2017 a že je těžké pokračovat s něčím jiným než s „přítomností správce“. Washington také nařídil uzavření svých konzulátů v této největší zemi světa.

Začátkem tohoto roku americká ambasáda v Moskvě přestala vyřizovat nediplomatická víza a označila ruské občany za „bezdomovce“, kteří mohou žádat o víza v zemích třetích stran. 

Moskva byla tímto rozhodnutím rozhořčena a řekla: „Američtí diplomaté po mnoho let ničili systém konzulárních služeb v Rusku. Z technického postupu, rutinního pro 21. století, udělali skutečné peklo.“ Úředníci se také ptali, proč USA potřebují tak velký počet vyslanců a také zahraničního personálu jen na vyřizování víz.

Biden se v červnu setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na jejich prvním summitu během Bidenova předsednictví. Poté země jednaly o normalizaci služeb ambasád. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že neudělali žádný pokrok kvůli americkým pokusům tlačit na Rusko, aby souhlasilo s podmínkami Washingtonu.
https://bit.ly/3xEqpIZ

sdíletj na

5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
krtek
30. 11. 2021 14:15

Ruští podpindosníci mají v RF mají méně páníčků, chudáci. 🙂

Michal47
30. 11. 2021 14:28

Doufám, že RF nebude opět na ten pindostánský ksindl moc mírná?! Vraťte to těm anglosaským gaunerům pěkně tvrdě, aby je to pořádně bolelo!! Na druhé straně, ti yankejští zločinci mají něco za lubem?! Toto se obvykle dělá, když jedna ze dvou stran chce druhé vypovědět válku?!? Přesně to samé udělal hitler v červnu 1941, vyhodil velkou část sovětských diplomatů z Berlína a odvolal převážnou část svých tzv. “diplomatů” z Moskvy! A pak přišla noc na 22. června 1941! Včera měl Baťka v Minsku vážnou a důležitou poradu na ministerstvu obrany Běloruska, sám měl na sobě uniformu vrchního velitele armády a nazval (a vyzval k tomu i Rusko, aby už konečně věci nazývalo pravým jménem!) kolektivní západ a pindostán poprvé, ale velmi odhodlaně a důrazně противниками и врагами (protivníky a nepřáteli). Atmosféra v tom sále se dala krájet! Neměl jsem z toho dobrý pocit, něco takového se nepořádá bezdůvodně! Chtějí být НА ЧЕКУ, V POHOTOVOSTI!! Tleskám a smekám!!!!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$