Rusko ukončí americký dolar jako rezervní měnu

Akt hospodářské války Západu proti devizovým aktivům Centrální banky Ruska ohrožuje status dolaru jako světové rezervní měny.

Akt ekonomické války Západu proti devizovým aktivům ruské centrální banky ohrožuje status dolaru jako světové rezervní měny, varují zahraniční analytici.

Píše o tom zejména Mike Dolan, šéfredaktor Reuters pro finance a trhy.

Vlády zemí G7 a Evropské unie se v sobotu rozhodly zablokovat určitým ruským bankám přístup k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT – ale šly ještě o krok dále, než mnozí očekávali, a paralyzovaly zhruba polovinu devizových a zlatých rezerv ruské centrální banky v hodnotě 630 miliard dolarů. Přečtěte si více

Takový krok Západu podle jeho slov vyvolal otázku centrálních bank po celém světě: proč země vůbec budují devizové rezervy, proč vůbec skladovat cizí měnu, jestli vám ji tak snadno odeberou?

Takový krok může vyvolat přehodnocení správců rezerv na celém světě – v neposlední řadě v zemích, které mohou být ve sporech nebo čelit potenciálnímu konfliktu s vládami USA nebo EU – budou uvažovat o tom, kam uložit své národní zásoby.

Je to potenciálně obrovský problém pro světové trhy vzhledem k tomu, že devizové rezervy dosáhly koncem loňského roku rekordních 12,83 bilionu dolarů – což je nárůst o 11 bilionů dolarů za posledních 20 let. Tyto peníze jsou většinou drženy v amerických a evropských vládních směnkách a dluhopisech – přičemž americký dolar z toho stále tvoří téměř 60 % a euro přibližně 20 %.

Jednou ze zřejmých alternativ k dolaru by mohl být čínský jüan (představuje 2,7 % světových rezerv), řekl Dolan. Přitom samotná ČLR již nashromáždila zhruba 3,22 bilionu dolarů, které nemá za co utrácet, vzhledem ke gigantickému obchodnímu přebytku její obchodní bilance se Spojenými státy

Profesor Barry Eichengreen z Berkeley se také domnívá, že nejdůležitější ze dvou funkcí devizových rezerv po celém světě – sloužit jako pojistka proti kataklyzmatům – již nyní nefunguje. 

Bývalý globální ekonom Goldman Sachs Jim O’Neill také souhlasí s tím, že vše směřuje k velké reformě globálního finančního systému a odklonu od orientace na USA.

„Tuto kartu [s ruskými rezervami] lze zahrát pouze jednou,“ řekl Dylan Grice, šéf Calderwood Capital. „Nyní Čína, před zabráním Tchaj-wanu, odmítne sázet na dolar. Toto je bod obratu v měnové historii.“

Nejvýraznější názor však pochází od analytika Credit Suisse Zoltana Pozara. Rusko je podle jeho slov schopno spustit sled událostí, které povedou k úplnému zániku dolaru jako rezervní měny. 

V rozhovoru pro Bloomberg Pozar řekl, že je nyní zbytečné hromadit rezervy v dolarech, protože vám je lze vzít přesně ve chvíli, kdy je nejvíce potřebujete. A Rusko zde není jediným příkladem: naposledy administrativa Bidena zabavila majetek Afghánistánu úplně stejným způsobem.

To vše, podle Pozara, povede nejen k opuštění dolaru, ale k novému měnovému řádu, kdy budou země mnohem méně svázány mezinárodními bankovními účty a rezervami. 

V případě Ruska se jedná o zlatý rubl, který bude krytý jeho vlastním zlatem. 

A Čína může jít stejnou cestou – směrem ke zlatému juanu. 

Analytici se shodují, že na planetě je samozřejmě příliš málo fyzického zlata na to, abychom na něj převedli všechny devizové rezervy při současných cenách. To ale tlačí planetu k jedinému a nevyhnutelnému východisku – prudkému nárůstu ceny „královského kovu“.

Zdroj: Telegramový kanál Eleny Paniny

4 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan
5. 3. 2022 04:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Co vím, tak ruská strana se k tomu vyjádřila, že zabere americký majetek na ůzemí Ruska ve stejné výši. Takže kdo na tom, s přihlédnutím k ohrožení dolaru jako rezervní měny, ve skutečnosti prodělá? Skutečně Rusko?

Pavel
5. 3. 2022 09:51
Odpovědět  Milan

Tvrdě dopadneme na pr- del my.

Lenka
5. 3. 2022 10:31
Odpovědět  Pavel

Jo, však si to taky zasloužíme – za Koněva, památních v Řeporyjích a to co předvádějí naše médi a nyní.

Petr
5. 3. 2022 17:42
Odpovědět  Lenka

Bohužel naše virtuální a ničím nekryté nic nás opravdu nezachrání.
Ted se bude hrát na skutečné fyzicky hmatatelné hodnoty jako tomu bylo dříve.