Rusko se rozloučilo s NATO

Rusko přerušilo diplomatické styky s NATO a ukončilo misi Aliance v Moskvě, která byla otevřena během éry Borise Jelcina. Zavřeno bylo také zastoupení Ruské federace v sídle bloku.

Oficiální prohlášení ruského ministerstva zahraničí:

6. října 2021 sekretariát NATO oficiálně oznámil rozhodnutí generálního tajemníka J. Stoltenberga o zrušení akreditace 8 zaměstnanců Stálé mise Ruské federace od 1. listopadu 2021 a také o snížení celkového počtu diplomatické mise na 10 lidí. Nebylo poskytnuto žádné vysvětlení tohoto kroku.

Velikost naší diplomatické mise v Bruselu již NATO v letech 2015 a 2018 jednostranně dvakrát zmenšilo – po rozhodnutí aliance z 1. dubna 2014 pozastavit veškerou praktickou civilní a vojenskou spolupráci mezi Ruskem a NATO. Také přijetí našich diplomatů do sídla aliance a vztahy s jejím mezinárodním sekretariátem byly co nejvíce omezeny. Kontakty na vojenské linii jsou zamrzlé.

Výše uvedené kroky členů NATO potvrzují, že nemají zájem na rovnocenném dialogu a společné práci na deeskalaci vojensko-politického napětí. 

Linie aliance vůči naší zemi je stále agresivnější. 

„Ruská hrozba“ je nafouknutá, vč. za účelem posílení vnitřní jednoty aliance, vytvoření zdání její „relevance“ v moderních geopolitických podmínkách.

V reakci na tyto nepřátelské akce přijala ruská strana následující rozhodnutí:

– Vzhledem k tomu, že v důsledku účelových kroků NATO neexistují vhodné podmínky pro provádění diplomatických aktivit, je práce Stálé mise Ruska při NATO pozastavena vč. vrchního vojenského představitele;

Pro udržení nouzových kontaktů s ústředím aliance bude pověřen mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ruské federace v Belgickém království. Podle uvážení aliance může podobné funkce vykonávat jeden z velvyslanců členských států NATO v Moskvě.

– Činnost vojenské styčné mise NATO v Moskvě je pozastavena. Akreditace jejích zaměstnanců je zrušena 1. listopadu 2021;

– Od 1. listopadu 2021 skončí činnost informační kanceláře NATO v Moskvě, zřízené na velvyslanectví Belgického království. 

Mezinárodní sekretariát NATO je oficiálně informován o rozhodnutí ruské strany.

https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4907931

“NATO nezajímá žádný rovnocenný dialog. Pokud je tomu tak, pak nevidíme velkou potřebu nadále předstírat, že některé změny jsou v dohledné budoucnosti možné,“ řekl Lavrov s tím, že NATO dlouhodobě deklaruje nemožnost změny.

Zástupci NATO umístění v Moskvě mají opustit ruské území začátkem listopadu. 

Jak řekl ministr zahraničí Sergej Lavrov, pokud Brusel nemá zájem na rovnocenném dialogu s Ruskem, pak nemá smysl aby Moskva předstírala, že doufá ve změny k lepšímu.

Rusko pozastavuje svou misi v NATO – v posledních letech jí nebylo dovoleno pracovat. Snížili počet ruských diplomatů na minimum a poté téměř úplně zastavili jakékoli kontakty s nimi.

“V důsledku cílevědomých kroků ze strany NATO nemáme žádné vhodné podmínky pro základní diplomatickou činnost a v reakci na akce NATO pozastavujeme práci naší stálé mise v NATO, včetně práce hlavního vojenského zástupce. Pravděpodobně od 1. listopadu, nebo to může trvat ještě několik dní,“ řekl ruský ministr zahraničí.

Lavrov dodal, že pokud mají zástupci NATO nějaké „naléhavé“ otázky, mohou s nimi vždy kontaktovat ruského velvyslance v Belgii.  Aliance však až dosud nejenže nepoložila žádné otázky, ale také uplatňovala otevřeně agresivní politiku. 

Rozhodnutí Moskvy pozastavit práci ruské mise při NATO je logickým završením fáze vztahů mezi oběma stranami, které se vyznačovaly neustálou degradací. V pondělí 18. října o tom Izvestiji řekl Alexej Puškov, vedoucí komise Rady federace pro informační politiku a interakci s médii.

“Pozastavení práce naší kanceláře NATO v Bruselu a informační kanceláře NATO v Moskvě je logickým závěrem celé etapy vztahů NATO s Ruskou federací, která byla charakterizována neustálým zhoršováním interakce. Za prvé to bylo kvůli konfrontačnímu kurzu NATO, neochotě vážně diskutovat o stávajících problémech mezi námi a neustálým nepřátelským jednáním vůči naší misi,“ řekl.

Jak senátor zdůraznil, při absenci politického i vojenského dialogu, kdy v Bruselu již několik let není žádný ruský zástupce při NATO a Rada NATO-Rusko již řadu let nefunguje, rozhodnutí pozastavit práci ruského zastoupení při NATO v Bruselu je oprávněným a přirozeným krokem.

Podle Puškova dosáhla Rada Rusko-NATO v letech 2015-2016 slepé uličky, ale její formální existence umožnila vedení aliance zachovat zdání dialogu s Ruskem, který ve skutečnosti neexistoval.

Před několika lety generální tajemník aliance Jens Stoltenberg vyjádřil vzorec, podle kterého by se mělo s Ruskem mluvit pouze z pozice síly, připomněl Puškov. 

“Už tehdy bylo ruské straně jasné, že takový přístup aliance zničí dialog jako takový, protože předpokládá diktování podmínek a vydávání ultimát, což je pro Rusko nepřijatelné. A pokud se Spojené státy alespoň pokusily vést dialog s Moskvou, byť z pozice síly, pak v případě NATO byly kontakty s Ruskem již čirou fikcí”, uvedl Puškov.

“Jinými slovy, pro dialog mezi Moskvou a aliancí ve skutečnosti neexistuje nezbytná diplomatická infrastruktura. Dokud NATO nezmění svůj přístup k Rusku, nebude dialog možný. Jsem však skeptický k myšlence, že aliance upraví svou strategii,“ předpovídá Puškov.

“Použili vzorec dialogu z pozice síly, to znamená, že NATO diktuje Rusku podmínky a Rusko je plní.  Ruská federace nikdy nepřijala takový vzorec: dialog z pozice síly s Ruskem je nemožný a pokus diktovat mu podmínky ničí samotný dialog. Stalo se to. Jak se říká – varovali jsme je,“ řekl politik.

Senátor poznamenal, že Rusko stále zanechalo „nit interakce“. 

Ruská strana tedy navrhuje NATO v naléhavé potřebě udržovat kontakt s Moskvou prostřednictvím ruského velvyslance v Belgii a Severoatlantická aliance může ze své strany jmenovat velvyslance jedné z členských zemí NATO v Moskvě. Puškov zároveň upozornil, že to nelze považovat za plnohodnotný mechanismus interakce.

“Není třeba vytvářet zdání dialogu v jeho úplné nepřítomnosti a dávat alibi vedení NATO, které údajně vyjednává s Moskvou. Nejsou žádná jednání. Nyní je práce naší mise pozastavena, další vyhlídky nebyly stanoveny. Nejsme připraveni udržovat falešný dialog. A NATO by z toho mělo vyvodit nejvážnější závěry,“ uzavřel politik.

https://bit.ly/3lUPXh6

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
19. 10. 2021 13:33

Так надо держать и англосаксонов и их прихвостников быть по их дурацкой морде везде и повсюду навсегда!!!! Když se tato.psychopatická sebranka v tzv. “nato” zcela otevřeně nepřátelsky chová vůči Ruské Federaci, nezaslouží si nic jiného, než nejhlubší pohrdání a jednání s nimi ve smyslu mého úvodu, psaného по русски!!!!Rusko má dostatek sil, jim v případě nutnosti pořádně rozbít tu jejich psychopatickou odpornou.držku!!!!