politika

Rusko reaguje na rezoluci EU o “sponzorování terorismu

Rusko reaguje na rezoluci EU o “sponzorování terorismu
Evropský parlament by měl být označen za sponzora idiocie, prohlásila mluvčí ministerstva zahraničí

Evropský parlament, který ve středu přijal nezávaznou rezoluci označující Rusko za “státního sponzora terorismu”, by měl být označen za “sponzora idiocie”, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

Zákonodárný orgán EU přijal toto rozhodnutí ve středu ve Štrasburku v drtivém hlasování. Dokument podpořilo 494 europoslanců, proti bylo 58 a 44 se zdrželo hlasování. Usnesení sloučilo návrhy z pera tří různých frakcí Evropského parlamentu.

Označení je posledním odsouzením vojenské ofenzívy Ruska na Ukrajině ze strany EU. Některé jednotlivé státy, včetně Estonska, Litvy, Lotyšska, Polska a České republiky, již dříve přijaly podobné rezoluce na národní úrovni.

Tento krok je do značné míry symbolický, dokument však členské státy vyzval k vypracování nového právního rámce, který by umožnil zařadit na černou listinu z důvodu terorismu nejen jednotlivce či organizace, ale i celé národy.


Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj zprávu přivítal a prohlásil, že Rusko musí být “izolováno na všech úrovních a pohnáno k odpovědnosti, aby byla ukončena jeho dlouhodobá politika terorismu na Ukrajině a po celém světě”.

Moskva obvinila západní podporovatele Kyjeva, že ignorují její varování, že neformální expanze NATO na Ukrajinu překračuje červenou linii Ruska. Ukrajina je využívána pro zástupnou válku proti Rusku, a dokud bude plnit své úkoly, jsou USA a jejich spojenci připraveni přivírat oči nad jakýmikoli ukrajinskými zločiny, tvrdili představitelé Moskvy.

Podle ruských vyšetřovatelů je ukrajinská vláda odpovědná za řadu teroristických útoků na ruském území, včetně srpnové vraždy novinářky Darji Duginové a říjnového smrtícího výbuchu nákladního automobilu na Krymském mostě. Západní média uvedla, že z účasti Kyjeva podezírá i Washington, který údajně Zelenského za oba útoky “napomenul”.

Parlament EU označil Rusko za “státního sponzora terorismu
Převážně symbolická rezoluce doporučuje, aby členové bloku přerušili vztahy s Moskvou “na naprosté minimum”.

Evropský parlament ve středu přijal nezávaznou rezoluci, která označuje Rusko za “státního sponzora terorismu”. V důrazně formulovaném, ale převážně symbolickém dokumentu europoslanci rovněž vyzvali Evropskou unii, aby dále omezila diplomatické styky s Moskvou a urychleně přijala devátý balíček protiruských sankcí.

Diplomatické vztahy s Ruskem by měly být přerušeny “na nezbytné minimum” a ruské “instituce napojené na stát”, jako jsou ruská kulturní centra a organizace diaspory, by měly být uzavřeny a zakázány, uvedli poslanci.

Vzhledem k tomu, že Evropská unie v současné době nemůže oficiálně označit státy za sponzory terorismu, vyzval parlament členy bloku, aby zavedli potřebný právní rámec a zvážili zařazení Moskvy na příslušný seznam. Vyzval rovněž členy EU, aby zahájili “komplexní mezinárodní izolaci” Ruska a “urychleně dokončili práci na devátém balíčku sankcí”.  

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj rezoluci uvítal a na Twitteru napsal, že “Rusko musí být izolováno na všech úrovních a pohnáno k odpovědnosti”.

V posledních týdnech přijalo podobná, převážně symbolická prohlášení Parlamentní shromáždění NATO a Parlamentní shromáždění Rady Evropy. Kyjev sice opakovaně vyzýval Západ, aby Rusko prohlásil za “státního sponzora terorismu”, ale jen několik zemí – včetně Estonska, Lotyšska, Litvy a České republiky – tuto výzvu vyslyšelo a jejich kroky se omezily na symbolická gesta. Ty, které mají pravomoc prosadit protiteroristické sankce vůči jiným státům, konkrétně USA, zatím takový krok odmítly.

V srpnu ruské ministerstvo zahraničí varovalo Washington, že označení Ruska za státního sponzora terorismu se stane “bodem, z něhož není návratu” v bilaterálních vztazích.

Rusko není “státním sponzorem terorismu” – velvyslanec USA

Rusko není “státním sponzorem terorismu” – velvyslanec USA
Podle vyslance Washingtonu pro globální trestní spravedlnost země nesplňuje americká kritéria pro takové označení.

FILE PHOTO: Velvyslankyně pro globální trestní spravedlnost Beth Van Schaacková © Global Look Press / CNP / Rod Lamkey
USA nemohou označit Rusko za “státního sponzora terorismu”, protože jednoduše nesplňuje příslušná kritéria, uvedla v úterý na brífinku americká velvyslankyně pro globální trestní spravedlnost Beth Van Schaacková, která zároveň komentovala podobnou iniciativu evropských zákonodárců.

Parlament EU ve středu přijal rezoluci, v níž Rusko označil za “stát sponzorující terorismus”.

“Označení státního sponzora terorismu ve smyslu toho, jak jej definuje americký zákon, zde Rusku příliš nesedí,” řekla Van Schaacková novinářům. Washington v současné době “zkoumá další potenciální označení”, která by mu umožnila potenciálně uvalit na Moskvu další sankce, dodal velvyslanec.

Podle Van Schaacka by takové označení nebylo nutné, protože USA již “využívají naše sankce v neuvěřitelné míře”.

Nezávaznou rezoluci parlamentu EU podpořilo 494 poslanců, zatímco 58 jich hlasovalo proti a 44 se zdrželo hlasování. Poslanci zejména uvedli, že ruské útoky na “civilní obyvatelstvo Ukrajiny [a] ničení civilní infrastruktury” představují “válečné zločiny” a “teroristické činy”. 

Parlament EU označil Rusko za “státního sponzora terorismu
Parlament EU označil Rusko za “státního sponzora terorismu
Dokument rovněž vyzval Brusel, aby vypracoval příslušný právní rámec, který by mu umožnil oficiálně označovat celé státy za sponzory terorismu, a dodal, že to v současné době není možné.

Rezoluce rovněž požadovala tzv. komplexní mezinárodní izolaci Ruska, včetně dalšího omezení diplomatických vztahů a urychleného přijetí nového kola sankcí. “Kontakty s jeho oficiálními představiteli na všech úrovních (by měly být) omezeny na nezbytné minimum,” uvádí se v dokumentu.

Van Schaack v úterý uvedl, že USA “velmi zajímá, co Evropané dělají”, a dodal, že taková rezoluce “má velkou váhu”. Dosud přijatý dokument parlamentu EU je do značné míry symbolický, neboť neukládá Bruselu žádné právní závazky.

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu odsoudilo jakékoli takové označení jako způsob, jakým Západ legitimizuje svá “jednostranná donucovací opatření” proti domnělým protivníkům.

“Řada zemí reprezentujících ‘kolektivní Západ’ používá takové nálepky jako ‘teroristický stát’, ‘teroristický režim’ nebo ‘státní sponzor terorismu’ k označení těch národů, které [považují] za ‘nežádoucí’ a neodpovídající jejich pokřivenému vnímání demokracie,” uvedl pro ruská média Ivan Něčajev, zástupce vedoucího informačního a tiskového oddělení ruského ministerstva zahraničí.

sdíletj na

17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Markýza
23. 11. 2022 17:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Ježišmarjá! Ta se trefila…..Brusel sponzorem idiocie! Nikdy jsem si nevšimla, že je tahle naše Babylonská věž ve slepé ulici…..jo, symbolika je symbolika.

images.jpg
Administrátor
P.A.Semi
23. 11. 2022 23:42
Odpovědět  Markýza

Není tam ta značka foto-montáž?

πα½

Markýza
24. 11. 2022 08:58
Odpovědět  P.A.Semi

Tak asi to fakt bude fotomontáž, na jiných fotkách z tohohle úhle není. Každopádně velice vtipná fotomontáž.

Gales
23. 11. 2022 17:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Však vono to tu Evropskou furii přejde až se budou muset starat o další milióny vandráků z Ukrajiny.To jsme to dopracovali.Vládnou nám blbečci.Jenom čekám na to až udělají sankce na vzduch.Že ho rusové nesmí dejchat.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
23. 11. 2022 17:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Krucifix, ti jsou ale vyhrabaní. Odmítám Bruseli, abyste mne zařadili do klubu idiocie. Na vaši úroveň jsem ještě nesestoupil.

Markýza
23. 11. 2022 18:08
Odpovědět  Pavel z Moravy

No vás taky z Brusele nesponzorujou :-)))

Karel
23. 11. 2022 18:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Z toho je vidět, že celá EU nemá zájem na ukončení speciální vojenské operace Ruska na území Ukrajiny. Cílem EU je neustálými provokacemi vyvolat světovou válku. EU pod bedením Bruselu je sama teroristická organizace. Zatím terorizuje jen státy v EU a to převážně ty z východní Evropy. Ale pokouší se svoji nasinickou politiku rozšířit dále.Snad se dřív rozpadne.

Autor
23. 11. 2022 20:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Já si myslím, že Američané pokud, a jako že jo, ovládají většinu vlád EU a většinu “ouřadu” EU se prostě postavily jenom stranou a nechaly špinavou práci na jiné. Protože tohle všechno nejvíce vyhovuje právě jim. Ti “mopslíci” u nás v “naší civilizaci” jim ještě nadšeně olizují čumák.

1495308814.jpg
Fanny
23. 11. 2022 23:46
Odpovědět  Peter

Kdyby jenom čumák (!).

24. 11. 2022 06:20
Odpovědět  Peter

A přitom je dost ticho, že USA a jejich non-EU mopslíci se k tomu nálepkování “Sponzor terorismu” nepřipojili – zatím…

Pozor
23. 11. 2022 21:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Na to existuje len jedna odpoveď, aký požičaj taký vráť. Rusko by malo EU odplatiť tou istou kartou.

František Rýpal
23. 11. 2022 21:57
Ohodnotit příspěvek :
     

To tu již bylo, ale středověká klatba byl proti tomu co se předvádí v osvíceném 21. století proti Rusku jen slabý čajíček. Je vidět, že EU zbylo jen nálepkování a nadávání a i tak to na věci nic neměmní.

Spam vlasta
23. 11. 2022 22:36
Ohodnotit příspěvek :
     

já bych pro změnu prohlásil Brusel za sponzora fašismu a vládu čr za vládu podporující nově rozbujelý fašismus !

Administrátor
P.A.Semi
23. 11. 2022 23:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to zajímavé, nebo spíš logické, jak EU jakožto státní sponzoři terorismu na Ukrajině i jinde svou vlastní vinu projekcí hází na Rusko…

πα½

Markýza
24. 11. 2022 09:03
Odpovědět  P.A.Semi

No však – od toho máte projekce a obětní beránky a vyvrhele a tak. Moloch EU přeci nemůže přiznat, že něco pos.ral. Když se takhle chová člověk, říkám tomu, že nemůže přiznat chybu, protože by mu upadl pindík. Co by ovšem upadlo EU……………

Jan
24. 11. 2022 10:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Ober-zlodej a vrah rve chytte zlodeje.
Maria Zacharova je neobycejna zena. Jeji vyroky se bohuzel obcane EU nedozvi. Potlacovani informaci z Ruska provadi kolektivni zachod do nejmensich detailu. Pro rustiny znale obcany nechala EKomise vypnout ruske zpravodajske kanaly na satelitu Hotbird 13 E, ktery pokryva signalem celou Evropu. Dovolene tam jsou pouze EU zpravy financovane zapadem. 100 % cenzura se tomu rika, zadna svoboda a demokracie! Na stesti je mozne tyto ruske kanaly sledovat jeste na internetu. Ten nezavreli. Zatim!
Google svedomite jako vlastnik Youtube zaroven neustale potlacuje moznost uverejnovat videa od politologu V. Pjakina a prof. I. Panarina. Obsahuji soucasne informace o deni z pohledu Ruska. Google znemoznuje ted i preklady stranek z rustiny na browseru Safari spolecnosti Apple. Vsechny US koncerny jsou do teto valky, nejenom hybridni, ale celeho zapadu proti Rusku, zapojeny!
Pravdu a vuli lidi na celem svete ale nelze do nekonecna potlacovat, Rusove zvitezi! Angazujme se proti loutkam chazaru a jejich radeni proti nasim zajmum!!! Nejde jenom o ceny energii, zakony omezujici nasi svobodu, nucene ockovani zabijejicimi experimentalnimi injekcemi, kterym rikaji nespravne vakciny, podpora valky na Ukrajine penezi, zbranemi a ted i vojaky. Branme sve spoluobcany, anagazujicimi se v boji proti velezradcum u moci!

Jan
24. 11. 2022 10:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Ta baba s pytlema pod ocima, co stale ukazuji na videu neni Ursula z Lejna! Opravte to!