politika

Rusko představilo Evropě „trojského koně“ (Atlantico)

Moskva zrušila účinnost západních sankcí s pomocí Baku, „spolehlivého energetického partnera EU“, píše Atlantico. V důsledku toho Evropa nejenže nedokázala „potrestat“ Rusko, ale oslabila sama sebe.  Zachránit ji může pouze revize strategie.

Past Baku, aneb konec evropských energetických iluzí

Atlantico: Evropa zmítaná strachem padla do pasti v Ázerbájdžánu.

Zatímco Evropané draze doplácejí na svou energetickou strategii, Rusko v polovině října navrhlo vytvoření plynárenského uzlu v Turecku blízko Evropy. To Rusku umožní obejít západní sankce.

Zdá se však, že energetický uzel navržený Moskvou již existuje v Baku. 

Ázerbájdžán nyní zaujímá důležité místo v evropském energetickém systému – natolik, že jej předsedkyně Evropské komise označila za „spolehlivého partnera“.

O co se jedná? V červenci 2022 podepsala EU s Ázerbájdžánem dohodu o plynu, která předpokládá zdvojnásobení dovozu zemního plynu v souvislosti se sníženými dodávkami z Ruska. 

Baku se také etablovalo jako tranzitní uzel pro ropu proudící z Moskvy do evropského regionu.  Odborníci zaznamenali rostoucí rozdíl mezi množstvím černého zlata vytěženého v Ázerbájdžánu (klesající) a exportem do Evropy (rostoucí) – je zřejmé, že ruské zdroje vstupují do ázerbájdžánského ropného systému, který zajišťuje jejich tranzit do EU přes Turecko.

Tato změna orientace dodávek energie přivádí Evropskou unii do strategické a morální slepé uličky.

Do strategické slepé uličky proto, že takový systém mění efekt sankcí proti Moskvě a brání Evropě diverzifikovat dodávky energie. Je jasné, že Ázerbájdžán do regionu reexportuje ruskou ropu, čímž obchází embargo. A nákup ázerbájdžánského plynu je stejný jako nákup ruského. Baku slouží jako trojský kůň pro Kreml a obohacuje se na účet sankcí, které platí evropští spotřebitelé.

Tato struktura také přímo posiluje Turecko, které se snaží etablovat jako prostředník mezi výrobci energie na Blízkém východě a evropským trhem. K tomu se přidaly jeho projekty ve východním Středomoří, které vyvolávají napětí s Řeckem a Kyprem, dvěma členskými státy EU. 

Evropa tak bezděčně podporuje mocenskou strategii Ankary, nedávno potvrzenou prezidentem Erdoganem, který prosazuje politiku územní expanze.

To vše zpochybňuje hodnoty, o které se EU opírá. Vznik ázerbájdžánského uzlu nejen ruší sankční politiku proti Moskvě, ale také zakazuje Evropské unii odsuzovat Baku za porušování individuálních práv občanů nebo za nedávnou agresi proti Jerevanu, která vedla k četným válečným zločinům, použití chemických látek a smrtících dronů proti civilnímu obyvatelstvu. Proto je to také morální slepá ulička, která se rovná financování „diktatury“ a povzbuzování jejích imperialistických záměrů.

Jinými slovy, naprostá politická a energetická slepá ulička:

Evropa nikoho nesankcionuje a jen zvyšuje svou závislost. To připomíná „Thúkydidovu past“, kterou zpopularizoval profesor Graham Allisson (Harvard). Popisuje situaci, kdy se dominantní mocnost, sevřená strachem a poháněná špatnými rozhodnutími, ocitá v pasti nové silné mocnosti.

Evropa dnes čelí pasti v Baku: uvalením sankcí na jednu mocnost (Rusko) posiluje ostatní státy (Turecko, Ázerbájdžán) a oslabuje sama sebe. Proto, aby se EU dostala ze slepé uličky, musí naléhavě přehodnotit svou strategii.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

InoSMI

sdílet na

22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Autor
26. 11. 2022 00:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Jestli si to naplno uvědomí rusofobové, dá se citovat klasický výrok: “To zas bude v álejích nablito!”

1503844052_Intelligent-chelovek_demotions.ru.jpg
Albi
26. 11. 2022 01:26
Odpovědět  Peter 008

Ale je to pěkně rafinované, docela by mě zajímalo, která chytrá hlava měla takový nápad.
Ruská ropa ideologicky vyčištěná dočista dočista. 🙂 🙂 🙂

František Rýpal
26. 11. 2022 10:02
Odpovědět  Albi

To je, ale pro nás sakramentsky drahá čistírna.

Albi
26. 11. 2022 22:46
Odpovědět  František Rýpal

Pořád lepší platit za čistírnu, mít doma teplo a dostatek plynu pro průmysl, než platit a nemít nic.

27. 11. 2022 00:41
Odpovědět  Albi

No vidíš jaký tě potkalo štěstí! Jako bělidlo (pokud jsem si správně přeložil tvůj nick) bys ho mohla ideologicky dočista dočista vybělit a trhnout na tom miliardy! Plyn Albi – no nezní to hezky? 🙂

Albi
27. 11. 2022 04:50

Vidíš, tak to mě nenapadlo.
Ale na ideologické čištění nemám tu správnou kvalifikaci a nick by se tak mohl brát jako podvod nebo nekalá soutěž.

Navíc ten nick jsem ukradla – líp zní vypůjčila, já ho časem vrátím, slibuji 🙂 – z jedné TV reklamy – už nevím, jestli byla na hračky nebo oblečení – která nabízela tohle a támhleto za takovou a makovou cenu a končila slovy a písmem na obrazovcd “od Albi”.

A protože nemám “vymýšlecí” talent, zato moje jméno (Jana) se objevilo bez výjimky v každé diskuzi, které jsem se kdy účastnila, v množství větším než velkém, napadlo mě, že tu reklamu třeba tolik Jan nevidělo a mohlo by mi to projít.
Zatím taky prochízí a reklamu jsem už dlouho neviděla, možná ji už stáhli, nebo obchod skončil, takže pořád dobrý, nikdo neprotestoval. 🙂 🙂 .-)

27. 11. 2022 09:55
Odpovědět  Albi

Víš jak jsem přišel na to bělidlo? Jednou tu byl nějakej článek ve slovenštině a byl dost dlouhej. A já si ho hodil do češtiny, že už jsem měl nějak zlenivělej mozek či co, a dole v diskuzi pak koukám jako blbec – jakési bělidlo se tam dohaduje s nějakými rybáři. Tak si říkám, co je to sakra za trolly? A jak tak čtu tu výměnu názorů, říkám si: “Ale tohle přece vypadá na toho narcise (Masunta) a tohle je přece Albi. Pak jsem si, asi tak za tejden dva, vzpomněl že jsem si ten článek tehdá nechal od deb-ila přeložit a tak jsem klikl na jinou diskuzi, kde jste se oba vyskytovali. A taky jo! Masunta a Albi!
Tak jsem se poplácal po rameni, že jsem to poznal dikce a slovosledu.
Ale co mě dostalo je, že Albi mi deb-il přeložil jako bělidlo, ale z jakého jazyka jsem nedopátral (asiže albi jako albín? Krom toho je to také město ve Francii) a ten masunta pochází z hauštiny, což je jazyk kmene nějakých afročoudů. No a de-bil mi je oba přeložil naráz! Holt deb-il génius.
Ale musím se smát. Usmívat. Čajznout nick z reklamy, to by mě fakt nenapadlo. Já měl za to, žes blondýnka, tak že proto Albi. Jo a vyráběj hračky a dárky a tak. Nebo aspon prodávaj.

Albi
27. 11. 2022 16:31

Skvělá detektivní a taky nápaditá práce. Jsi nebezpečný člověk. 🙂

Akorát že já se v nějaké takové diskuzi kterou popisuješ nevyskytovala. Kdysi dávno jsem napsala čtyři pět komentářů do diskuze slovenských “Hlavných správ”, ale v češtině a pod skutečným jménem.
Albi jsem zatím jen tady. 🙂

28. 11. 2022 08:29
Odpovědět  Albi

Ale né, já myslím diskuzi na pekecu v češtině pod českým článkem! Klikni si třeba zrovna teď až si to přečteš na debila na přeložit do jazyka čeština, i když je tu vše česky, a uvidíš sama jak z tebe bude bělidlo.

Markýza
27. 11. 2022 10:07
Odpovědět  Albi

Tak to berte jako Alba – Bílá. To je původní jméno Labe, které se pak bůhvíkde a bůhvíjak zparchantilo a přesmyklo na Labe. Nakonec, taky jste na Labi, ne?

PENNYS
26. 11. 2022 09:31
Odpovědět  Peter 008

Proč si z něho nevezme Pětidemoliční parta příklad??? Vždyt je to hrdina západu!

26. 11. 2022 06:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Však jsou to od začátku Nacistické hovadiny, jak dlouho jim to budem ještě tolerovat? To je to oč tu běží…Izolovat 1/3 světa, která má 35% surovin světa….to je demence….nazývat Ruský národ,který položil 40 000 000 životů v boji s Hitlerem,Nacisty…..to je demence….podporovat Ukrajinské “elektrikáře”….to je demence. A tak by se dalo pokračovat dál. Co z toho plyne? Že to co vládne jsou dementi.

Markýza
26. 11. 2022 09:11
Odpovědět  Veny232

Izolace šestiny světa je naprostá demence, to bylo od začátku jasné. Nehledě k tomu, že nechápu, co se tak rozčilujou? Baku “reexportuje” ruskou ropu – ahá. A kdo ne? Amíci, pokud vím, zrušili sankce na plyn a ropu a zvesela “reexportují” lodičkama až k nám. A nechají si to řádně zaplatit! Hlavně, že se budeme pohoršovat nad tím, že Baku “obchází embargo”…..nejhorší na tom je, že teď EU “nemůže Baku kritizovat” Hrůza, co? Saúdy taky nemohla kritizovat celá desetiletí, tak vo co de?
Ještě by mě zajímalo, co mělo znamenat to “Evropa nikoho nesancionuje”. No, buďme spravedliví – Evropa opravdu ne, to EU.

Gene
26. 11. 2022 13:45
Odpovědět  Markýza

Markyzo, ta lichva je asi soucasti planu jak odrovnat obycejne lidi. Zameili se na zdroje energie. Plan je v tom aby si ji mouli dovolit jen v nouzovem pripade a nebo vubec. Zvysili tim svoji zavislost na statu a vselijakych neziskovkach.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
26. 11. 2022 14:45
Odpovědět  Gene

Může být, ale jednodušší a logičtější vysvětlení mi přijde, že je to další obludně obrovský kšeft. Mít tak teď tanker na plyn, to by se nám to hodovalo, co?

Gene
26. 11. 2022 18:28
Odpovědět  Markýza

Lichvari ten plan jen vyuzivaji.

PENNYS
26. 11. 2022 09:29
Odpovědět  Veny232

1000%pravda!

Gales
26. 11. 2022 10:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Putin. Voni jsou hlava.

Pavel z Moravy
26. 11. 2022 11:22
Ohodnotit příspěvek :
     

EU je úplně šílená a my necháváme vládnout naprosté demagogy ničící naše životy a celé národy. Věřím, že na západě to ví již mnoho lidí, ale pouze ještě neví jak z toho ven. Tomio Okamura měl roky pravdu, když jako jediný žádal referendum o vystoupení z EU a NATO. Jenže to se všem těm velrybářům lovících svoje zlaté rybičky v našich rybnících a říčkách krutě nelíbilo. Teď to, že jsme Okamuru pořádně nepodpořili nese toto zkyslé ovoce. Nejvíce mne se.re, když různí chytrolíni žvatlají, – teď není vhodná doba na vystoupení, počkejme na toto, na tamto a když s nimi budete mluvit za dva roky, bude to stejné. Bé, bé, teď to není vhodné bé. A tak se ptám kdy bude. Tito chytrolíni to prostě nechtějí, jim je dobře v okovech EU, protože jim to sype. O ničem jiném to sakra není. Mám už těch ničemů fakt plné zuby. Už tu asi dlouho žít nebudu, ale rád bych se dožil toho, že naše vlast bude svobodná, volná a nebude nikomu podléhat. Kéž se dostanou konečně k moci vlastenci, kterým půjde skutečně o vlastní národ a ne o prebendy od kolonizátorů.

sizok
26. 11. 2022 20:33
Odpovědět  Pavel z Moravy

Pokud volby dopadnou tak, jak dopadnou, není na ně žádná páka.

27. 11. 2022 00:47
Odpovědět  sizok

Jen dvě možnosti – buď deamerikanizace Eurosajuzu, nebo revoluce.
Jinak otroctví.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
27. 11. 2022 02:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Není žádným velkým tajemstvím, že USA od začátku sankcí o 12% zvýšili dovoz z Ruska. Sunday Times odhalili jen za srpen až říjen 39 tankerů s ruskou ropou dorazivších do VB. Rakousko, Maďarsko, Slovensko, Itálie zvýšili dovoz ruského plynu o 30%. Česká republika díky vlastizrádné vládě likviduje obyvatelstvo, dováží k nám statisíce nelegálních migrantů, cvičí zde tisíce ukronacistů – proti komu?, proti svému obyvatelstvu – likviduje průmysl, zemědělství, porušuje lidská práva. Vlastizrada byla odjakživa trestána smrtí.