Rusko potvrdilo uzavření části Černého moře pro určité lodě a plavidla

Informace, že Rusko uzavírá část vodní oblasti Černého moře pro zahraniční válečné lodě a další státní lodě cizích zemí, se potvrdila. Informuje o tom bulletin Úřadu pro plavbu a oceánografii Ministerstva obrany Ruské federace.

Mluvíme o uzavření tří oblastí v Černém moři od soboty 24. dubna od 21:00. Současně zvláštní režim pro určité lodě a plavidla bude v těchto oblastech trvat do konce října 2021.

Zvláště je zdůrazněno, že všechna prohlášení o údajném uzavření Kerčského průlivu Ruskem pro komerční lodě se nezakládají na pravdě. Je třeba poznamenat, že současný režim omezení v žádném případě neovlivní komerční provoz lodí přes Kerčský průliv v obou směrech.

Rusko vysvětluje, že tři úseky vodní oblasti Černého moře, které jsou uzavřeny pro zahraniční vojenské (a jiné státní) lodě, nejsou v mezinárodních vodách, ale uvnitř teritoriálních vod Ruské federace.

Je pozoruhodné, jak Západ reaguje na rozhodnutí ruského ministerstva obrany. 

Washington tedy uvedl, že takové zákazy přepravy ze strany Ruska jsou „nevyprovokovanou eskalací“. 
V tomto ohledu by stálo za to zeptat se Spojených států: jak často umožňují zahraničním válečným lodím pohybovat se v jakýchkoli zónách jejich vlastních teritoriálních vod?

Evropská unie mezitím vyzvala Rusko, aby „zvrátilo diskriminační rozhodnutí“. Zároveň na Západě nikdo nedokáže vysvětlit, v čem přesně spočívá jeho diskriminační povaha. Nebo se snad lodě zemí EU a NATO chtěly plavit v teritoriálních vodách Ruska podle vlastního uvážení? ..

https://bit.ly/32KM1VE

sdíletj na