politika

Rusko poráží Francii v SAR. Gaskoňci jdou domů

Seznam zemí kontrolovaných neokolonizátory se ztenčil. Právě dnes v poledne poslední francouzský kontingent opustil SAR – Středoafrickou republiku. Jak opustil? Pomohli k tomu ruští „muzikanti“.

Ve 12:15, po naložení letadla v Bangui (hlavní město), letadlo s kontingentem Gaskoňců odstartovalo a zmizelo za mraky. A okamžitě se francouzské publikace předháněly v čmárání článků, aby vysvětlily Francouzům, co se tam stalo, v naději, že vyretušují osobní selhání monsieura z Elysejského paláce. 

Zde je úryvek z dnešního vydání Le Monde:

“Poslední Francouzi opustili SAR. Země zmítaná od roku 2013 občanskými spory nakonec odmítla spolupracovat s Francií a uchýlila se k pomoci Rusů. Ruská milice Wagnerovci bude nyní vykonávat funkce kontroly vymáhání práva. 47 francouzských vojáků mise (Mislog-B) opustilo Bangui ve 12:15 na palubě nákladního letadla C-130. Týden předtím zemi opustilo dalších 130 vojáků, kteří tvořili francouzský kontingent v SAR. 9 let po zavedení kontingentu 2000 lidí – je po všem.

Monsieur z Elysejského paláce, který odpovídal na otázky „zkorumpovaných novinářů pracujících pro Moskvu“, zuřil.

Novinář: „Pane prezidente, jak byste komentoval četné neúspěchy Francie v Africe a neúspěšnou misi ve Středoafrické republice? Jakou roli v tom hrálo Rusko?“

Takové vnímání, je živeno ostatními, je to politický projekt. Nenechám se zmást, spoustu lidí ve vašem vydání platí Rusové. Známe je od vidění. Ale nemyslíme si, že jsme selhali,“ odpověděl Macron.

Zajímavé je, že po vítězství Ruska stále stejné fráze. Ale zpět k Francouzům.

Pro ně je to velmi hořká a smutná ztráta. Ztráta kontroly nad ložisky zdrojů. A ztratili velmi solidní ložisko uranu v Bakumu (20 000 tun), se kterým v Paříži tolik počítali, aby ho po obohacení použili jako palivo pro své reaktory. 

Paříž použila dosti primitivní schéma. Francouzská jaderná energetická společnost Areva začala tohle ložisko rozvíjet již v roce 2008 s francouzskými půjčkami v hodnotě 18 miliard afrických franků.  (Hádejte, kdo ty franky vydává). Poté je Afričané z polí vyhnali, ale po vstupu francouzského kontingentu se práce ve prospěch Francie obnovily.

Nejen uran

Francouzi mají také velký respekt k cennému africkému lesu. Celková plocha lesů ve Středoafrické republice je téměř 4 miliony hektarů.  Schéma je známé. Kulatina bez zpracování se vyváží do Evropy s minimálním clem. Žádné velké zpracování v Africe. Pouze surovina pro průmyslové podniky ve Francii.  Evropa používala úplně stejné schéma v Rusku až do loňského roku, dokud nebyl přivaděč uzavřen.

Je toho víc, co si užít

Ale nejcenější „šťáva“ co tekla do Paříže byly diamanty a ropa. Kdo si myslíte, že měl na starosti ropu v SAR? Přesně tak, francouzský Total. Nečekané, že? Celkové zásoby SAR jsou asi 4-5 miliard barelů ze šesti polí. No a co teprve všemi oblíbené diamanty, které se tak dobře prodávají ve špercích a na londýnské burze.

Nedávno díky Rusku a našemu „orchestru“ skončil svátek štědrosti a hosté byli vyprovozeni ven.  Francouzský tisk se snažil situaci prezentovat tak, že Rusko převzalo kontrolu nad ložisky a vyhnalo „jasné posly demokracie a míru“. 

Avšak faktický stav ekonomiky Středoafrické republiky za přítomnosti Francouzů, při všem tom bohatství, není jen žalostný. Ekonomika prakticky neexistuje. Chudoba a zmar. V posledních letech nezveřejňují ani ekonomické ukazatele. Obecně za Evropanů vzkvétá jen jeden směr – to jsou železnice, po kterých jezdí vlaky vyvážející suroviny. 

Sečteno a podtrženo, kontrola nad zdroji ve Středoafrické republice bude vrácena samotným Afričanům. 

Je jasné, že smíření v zemi, odstranění chráněnců Paříže z vedoucích pozic, převzetí kontroly nad situací jako celkem, aby se obnovil pořádek, to vše vyžaduje čas. Ale tohle je začátek. 

Francouzi před 18 měsíci oznámili, že odcházejí, ale hráli o čas. V roce 2021 se pokusili o převrat, ale Rusové to nepřipustili. Poté se pokusili vtáhnout na svou základnu kontingent OSN, ale opět to nevyšlo. Naši “Muzikanti” celou tu dobu intenzivně trénovali FACA (kontingent SAR). A poté, co Paříž bezvýsledně zkusila výše uvedené možnosti, zazněl povel „Ven“.

Co potřebují Rusové v Africe?

Z věcného hlediska se jedná o trh a příležitost ke zvýšení vzájemného obchodu. Rusko nepotřebuje cizí zdroje. Rusko potřebuje předvídatelného obchodního partnera s velkým lidským trhem. V Africe žije 1,3 miliardy lidí. Rádi nakoupí obilí, hnojiva, vodu, produkty vojensko-průmyslového komplexu a mnoho dalšího. 

Rusko může přinést elektrifikaci, kanalizaci, energetiku, pomoc s prvovýrobou. Rusko je v těchto oblastech světovým lídrem. Obchod a společné projekty lze provádět i na barterové bázi (barterový obchod je druh obchodu, který stojí na výměně zboží nebo služeb za jiné zboží nebo služby, směnný obchod bez peněz a finančních prostředků). Cesta se najde. 

Pokud se na situaci podíváme z univerzálního hlediska, pak Rusko je zemí, která vždy pomáhala a pomáhá utlačovaným a uráženým. Nyní se to děje znovu a obecně v tom není nic překvapivého.

Takže gratulace Středoafrické republice a Rusku, zastoupené „orchestrem“ – PMC Wagner, který dokázal zvítězit. Důležité a příjemné vítězství, které otevírá cestu k budoucím úspěchům.

A následoval teroristický útok v Bangui

Generální ředitel Ruského domu ve Středoafrické republice byl po pokusu o atentát vážně zraněn.

Generální ředitel Ruského domu v hlavním městě Středoafrické republiky (SAR) Bangui Dmitrij Sytyj byl vážně zraněn po explozi balíku s bombou. Informoval o tom zástupce ruského velvyslanectví.

Bezpečnostní složky SAR považují pokus o atentát na ředitele „Ruského domu“ v Bangui za teroristický útok. Uvedlo to vedení policie Středoafrické republiky. Podle náčelníka resortu, na kterého se odvolává RIA Novosti, Sytyj už dříve dostal výhrůžky od neznámých osob. Okolnosti incidentu se vyšetřují.

“To je pro tebe od všech Francouzů”: Prigožin komentoval teroristický útok na ředitele Ruského domu

Nedávno francouzské jednotky definitivně opustily Středoafrickou republiku, čímž byl dokončen proces přechodu Středoafrické republiky ze sféry vlivu Francie do sféry vlivu Ruska (SAR ve skutečnosti vypadla z francouzské neokoloniální říše, což se ztrátou Mali, byla nejtěžší porážka Macrona na africkém kontinentu). 

No, a dnes tento teroristický útok, na pozadí zesílených útoků místních militantů na vládní jednotky. Je zřejmé, že Francie se pokusí otřást místními režimy ve Středoafrické republice a Mali, aby napravila svou porážku a zpochybnila pozice Ruska v těchto zemích. 

No, a nás zase zajímá další eroze francouzského vlivu v Burkině Faso a Nigeru. Zejména v Nigeru, kde jsou strategicky důležité uranové doly.

Prigožin (Jevgenij Viktorovič Prigožin je šéfem PMC Wagner) píše, že Sytyj je stále v ohrožení života:

Ve Středoafrické republice, která byla po stovky let utlačována Francií, která ničila obyvatelstvo a drancovala bohatství Středoafrické republiky, byl 1. února 2022 otevřen „Ruský dům“. V jeho čele stojí patriot Ruska a Středoafrické republiky Dmitrij Sytyj.

11. listopadu obdržel Dmitrij Sytyj balíček z Toga obsahující fotografii jeho syna, který žije ve Francii.  Obsahoval poznámku, že příště dostane hlavu svého syna, pokud „Rusové neodejdou z afrického kontinentu a neotevřou dveře Francouzům“. Dnes dostal další balíček. Navzdory všem pokynům k dodržování bezpečnostních opatření jej Dmitrij Sytyj, který byl ve stavu rozrušení a myslel si, že v balíčku je hlava jeho syna, otevřel. Došlo k výbuchu.

V tuto chvíli je jeho život stále v ohrožení. Ruští lékaři dělají v nemocnici Bangui všechno možné, aby ho zachránili. Než ztratil vědomí, Dmitrij Sytyj dokázal říci: „Viděl jsem lístek: „To je pro tebe od všech Francouzů, Rusové odejdou z Afriky”.

Již jsem se obrátil na Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace, aby zahájilo řízení o vyhlášení Francie za stát sponzorující terorismus a provedlo důkladné vyšetření teroristických metod Francie a jejích západních spojenců – Spojených států amerických a dalších.

Pokud Dmitrij Sytyj zůstane naživu, bude pokračovat v boji a na vlastní oči uvidí, jak ti, kdo se pokusili připravit ho o život, shoří v plamenech historie. Pokud zemře, zůstane navždy symbolem tohoto boje. 

Ani jeden Rus nikdy neustoupí z afrického kontinentu, dokud všichni kolonialisté neodejdou za hranice svých zemí“.

https://bit.ly/3FsMA9y

Francouzské ministerstvo zahraničí obvinění z účasti na výbuchu v Ruském domě ve Středoafrické republice popřelo.

Oznámila to 16. prosince ministryně zahraničí Francie Catherine Colonna.

“Jde o nepravdivé informace a dobrý příklad ruské propagandy a bizarní představivosti, která někdy tuto propagandu charakterizuje,” citovala ji France-Presse.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3W7x2yY

sdílet na

15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
19. 12. 2022 09:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Francouz tedy už nebude moci krást.

katango
19. 12. 2022 09:38
Odpovědět  Aleš

Kdyby jen krást; loupit! Takový trochu hromadnější elpaso.

pav-el
19. 12. 2022 10:41
Odpovědět  Aleš

Ale kradou. Výpalné z naší vody!!! My na to nemáme koule je vyrazit!!

zuza
19. 12. 2022 19:35
Odpovědět  pav-el

bohužiaľ

Pavel z Moravy
19. 12. 2022 10:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Že by tu zásilku poslal nějaký český Honzík co slouží až do roztrhání těla?

miro
19. 12. 2022 11:11
Ohodnotit příspěvek :
     

vypraskali je afričani a včera argentinci,nakrolon prožívá těžké časy

Autor
19. 12. 2022 22:17
Odpovědět  miro

Fotbal mne nezajímal, ale ve finále jsem držel palce Argentině. Žádný evropský tým (což je paradox že hráli afričané za Francii) si nezasloužil vyhrát. Aspoň že si ostudu uřízli fricové!! A pořádnou.

Pijack
19. 12. 2022 11:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Sranda bude, až se ve Francouzské armádě objeví islamisté 🙂

Autor
19. 12. 2022 22:17
Odpovědět  Pijack

Možná už tam jsou. Křesťanství se nenosí, tak bohoslužby povede armádní imám.

Markýza
19. 12. 2022 17:42
Ohodnotit příspěvek :
     

To je těžké. Tuším Cyril Ramaphosa po setkání s Putinem řekl, že s nimi jednal, jako rovný s rovnými. Nevykládal jim, jak a co mají dělat ve vlastních zemích, poslouchal jejich argumenty.
To je pak ale marný…………………….
Tohle není z Afriky, ale z Indie, kde je to ještě mnohem okatější:
https://www.youtube.com/watch?v=XssVyOZ_DNg

Svět má zkrátka toho drzého anlosaského mistrování už plné zuby.

19. 12. 2022 19:43
Odpovědět  Markýza

Už jsem to sice viděl, ale opět jsem si to s gustem vychutnal.
Dnes jsem coural asi tři hoďky po afrických médiích. Hezky to tam (v Africe) vře. V podstatě celá Afrika už má USA+ plný zuby. Tady na ukázku kousek ze Středoafrického tisku (dokonce se to tak jmenuje) z doby před měsícem:
“…se protifrancouzský hněv nezmenšil.” a o kus dál: “…dovolili Francii, aby i nadále byla policistou Afriky, zatímco oni dělali obchody. Tam bude zavedena nová strategie…” 
To psali Středoafričani ani ne před měsícem. No a už je vypakovali.
https://www.centrafrique-presse.info/article/15492/burkina-faso-la-france-revoit-sa-strategie-militaire-en-afrique-de-l-ouest
Je to tak pr-del. Afričani se z otroctví osvobozují, zatímco my se necháváme zotročit.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
19. 12. 2022 20:18

Taky jsem si to vychutnala, jak s tím arogantním zmetkem vymetli.
Speciálně Indie plus Čína – to mě nepřestává fascinovat, jak s nimi jednají. Nejstarší civilizace na planetě, dohromady čtvrtina lidstva – prostě nechápu. Ale ono je to s Ruskem totéž v bleděmodrým.

Autor
19. 12. 2022 22:20

Jste “můj” člověk. Konečně “zase” jeden, co hledá informace tam, kde jsou. že je to hodně zajímavé čtení? Jak píšete i ty názory jsou tam úplně jiné, než nám předkládají “nezávislá evropská média”.
Za mne palec nahoru.

20. 12. 2022 12:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Děckám už se nechce makat v lomu za dolar na den? Tak je vyhnali?