politika

Politico: Rusko poprvé v Sýrii použilo tajné zbraně proti americké armádě

Spojené státy zahájily vyšetřování použití neznámých zbraní v Sýrii proti americké armádě.

Americká armáda zahájila zvláštní vyšetřování použití některých neznámých impulzních zbraní proti americkým jednotkám v Sýrii. Podle předložených materiálů je Rusko pravděpodobným viníkem, protože žádná jiná strana v Sýrii takové technologie nemá.

Pentagon informoval přední zákonodárce o zpravodajských informacích o podezření na útoky záhadných zbraní proti americkým jednotkám a představitelé označili Rusko za pravděpodobného viníka.

“Úředníci obrany informovali výbor Kongresu o použití záhadných zbraní proti americkému vojenskému personálu. Pentagon informoval vyšší zákonodárce o zpravodajských informacích týkající se údajných řízených energetických útoků na americké síly.

Dva zdroje s přímou znalostí této záležitosti uvedly, že úředníci označili Rusko za pravděpodobného viníka. 

Ministerstvo obrany vyšetřovalo incidenty, včetně incidentů zaměřených na zaměstnance po celém světě, od loňského roku, podle čtyř bývalých úředníků národní bezpečnosti přímo zapojených do vyšetřování. 
Vyšetřování je součástí širšího úsilí vyšetřovat cílené energetické útoky v posledních letech proti oficiálním představitelům USA ze strany několika agentur. 

Incidenty podezření z přímých energetických útoků Ruska na Američany v zahraničí se staly natolik znepokojivými, že úřad pro zvláštní operace a konflikty nízké intenzity v Pentagonu začal loni vyšetřování. 
Není přesně jasné, kolik vojáků bylo zraněno, ani rozsah jejich zranění.

Od konce roku 2016 asi 50 oficiálních představitelů hlásilo příznaky záhadné nemoci, která se stala známou jako „Havanský syndrom“ mezi americkými diplomaty se sídlem na Kubě. 

Mezi příznaky patřilo ostré zvonění a tlak v uších, ztráta sluchu a rovnováhy, únava a bolesti hlavy. 

Některé oběti mají dlouhodobé poškození mozku.” uvádí publikace „Politico“.

https://politi.co/3gz5DnF

sdílet na