Rusko + Čína + USA + EU + plyn

Británie a Evropská unie společně vyvíjejí velký blok sankcí proti Rusku v případě jeho údajné možné invaze na Ukrajinu. Jak v pátek informoval list Financial Times, budoucí projekty v ruském plynárenském průmyslu by se mohly stát cílem nových omezení ze strany západních zemí, uvádí TASS.

Je třeba poznamenat, že Londýn a Brusel, za účasti Spojených států, projednávají další protiruská opatření, jsou připraveny zavést omezení na převod technologií společnostem z Ruské federace zabývající se výrobou modrého paliva. Kromě toho mohou být sankce rozšířeny na budoucí projekty zahrnující britské a evropské korporace, které v současnosti aktivně spolupracují s ruskými partnery ve společných podnicích na rozvoji plynových polí.

Publikace předpokládá, že taková omezení významně ovlivní aktivity zahraničních ropných a plynárenských společností v Ruské federaci, včetně Total, Shell a BP, které směrují značné množství investic do Ruska.

https://bit.ly/3o9bymn

Rusko + Čína + USA + EU + plyn

Sergej Zergulio Koljasnikov

Britská Financial Times si s gustem vychutnává zprávy o nových sankcích proti ruským plynovým projektům, které připravují USA a EU.  Nejde jen o “Nord Stream 2”, plánuje se odříznout celý plynárenský průmysl Ruska od financování a technologií.

Partneři se dokonce snaží najít odpověď na otázku “Nepoškodí tyto sankce Evropu, protože 40 % plynu pochází z Ruska?” Samozřejmě, že poškodí a Evropa by i zamrzla, protože rychle najít takové objemy plynu někde jinde je nereálné. Trik je v tom, že sankce by se měly dotknout nových projektů Ruské federace s cílem snížit množství plynu, které Rusko vyrobí …. v dalších desetiletích.

Zdálo by se divné, že Evropská unie, která je tak závislá na Rusku, zavádí takové sankce a dokonce s tak dlouhodobým cílem. Podstatou ale je, že u těchto sankcí se EU, stejně jako u mnoha dalších, řídí zájmy USA, nikoli svými vlastními.

Zájmem USA je vyvíjet tlak na Rusko a Čínu. 

Faktem je, že již v květnu 2021 ruská vláda schválila obecné schéma rozvoje plynárenského průmyslu země do roku 2035 a zástupci Gazpromu uvedli, že “Nord Stream 2” bude posledním plynovodem pro evropský trh – perspektivním trhem se stává jihovýchodní Asie, především Čína.

Skutečnost, že toky plynu jsou přeorientovány ze západu na východ, je hotová věc. 

„Síla Sibiře“ do Číny byla jen začátkem. Novým větším projektem bude “Síla Sibiře-2” (a jeho pokračování “Sojuz-Vostok”) přes Mongolsko. Gazprom a čínská CNPC podepsaly dohodu o rozvoji této oblasti již v roce 2015. Vladimir Putin se 16. prosince 2021 setkal s prezidentem Mongolska. Včera bylo oznámeno přibližné datum spuštění plynovodu “Sojuz-Vostok”, jedná se o roky 2027-2028.

Tento projekt je dlouhodobým cílem Spojených států. A tyto „iniciativy“ Spojených států nejsou v žádném případě nové. Jen připomenu, že v roce 1981 administrativa prezidenta R. Reagana uvalila sankce proti Sovětskému svazu ve snaze narušit výstavbu plynovodu Urengoj-Pomary-Užhorod. Teprve v roce 1982 německá, francouzská a britská vláda podpořily své výrobce a dodaly ropná a plynová zařízení do SSSR. Evropa tehdy ještě měla suverenitu.

V roce 2010 Muammar Kaddáfí ve svém projevu řekl, že „pod náporem milionů muslimských migrantů se Evropa promění v Afriku“.  Všichni vidíme, co se děje v EU. 

V roce 2020 Vladimir Putin Evropě připomněl, že z protiruských sankcí ztrácí více než Ruská federace.  Nedávná žaloba Evropské unie u WTO na substituci ruského dovozu ve výši 290 miliard eur hovoří sama za sebe.

Evropa, která bezvládně plandá ve stopách politiky Washingtonu, se musí zamyslet nad dvěma věcmi. Zaprvé, o své vlastní suverenitě. A za druhé, vzpomenout si na poznámku prezidenta Ruska z roku 2010.

V listopadu 2010 Vladimir Putin na výročním ekonomickém fóru v Berlíně řekl:

„Německé veřejnosti se z nějakého důvodu nelíbí jaderná energie … Ale já obecně nerozumím tomu, čím budete topit. Plyn nechcete, jadernou energii nerozvíjíte. Budete topit dřevem? Ale i pro dřevo se musí jet na Sibiř.“

https://bit.ly/3u9BZwj

sdíletj na

4 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
anonym
29. 1. 2022 09:31

Takze uz vime proc se ted furt krici valka. Covid uz panikarum nestaci, uz to slabne, tak valka valka valka! A o kanadske rebelii nikde nic! Mrknete se na youtube na Freedom Convoy! Uzasne!

Frank
29. 1. 2022 10:34

Je přece jasné, že jde o suroviny. Ovšem kolaborantské vlády evropských zemí skáčou, jak strejda Sam píská. Američané se jen třesou, aby mohli dovážet svůj předražený plyn. Oni kromě zbraní už totiž nic jiného nabídnout nemůžou. Nemají totiž co nabídnout. Tedy kromě vyvolání válečného konfliktu.