Rusko bude stavět jadernou elektrárnu v EU

Seznam Zprávy

Maďarská jaderná elektrárna Paks se rozroste o dva ruské bloky, potvrdil to tamní ministr zahraničí.

8:31

Ruská společnost Rosatom začne v blízké době stavět dva jaderné reaktory na území Evropské unie. Konkrétně v Maďarsku, jak potvrdil tamní ministr zahraničí Péter Szijjártó, podle kterého začne stavba v příštích týdnech.

Článek

V jaderné elektrárně Paks by se mělo co nevidět začít stavět. O zahájení prací, jež mají naplnit dohodu z roku 2014, informoval na svém facebookovém profilu maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

„Nechť práce začnou!“ řekl Szijjártó podle BBC. Zahájení stavby označil podle agentury AP za velký krok vpřed a důležitý milník pro energetickou bezpečnost. „Tímto způsobem zajistíme energetickou bezpečnost Maďarska v dlouhodobém horizontu a ochráníme Maďary před divokými výkyvy cen energie,“ řekl.

Hotovo by podle ministra mohlo být už v roce 2030.

Elektrárna Paks má momentálně čtyři reaktory sovětské produkce. Podle BBC tvoří asi 40 % maďarské energetické produkce. Dva nové velké ruské bloky by výrobní kapacitu elektrárny měly víc než zdvojnásobit.

Na bilaterální dohodu dosud navázal jen zdlouhavý schvalovací proces s nejasným výsledkem. Řadu let tak ve vzduchu visela otázka, zda se vůbec někdy v Paksi začne stavět.

Po ruské invazi na Ukrajinu se v Maďarsku spekulovalo, že z projektu sejde. Ne však proto, že by maďarská vláda chtěla snižovat svou energetickou závislost na Rusku, jako se o to snaží zbytek EU. Od dohody chtěl podle maďarských médií údajně odstoupit Rosatom s tím, že naplnění mu znemožňují západní sankce.

Ruská společnost to následně popřela a maďarský ministr nyní oznámil naopak průlom a zelenou ke stavbě. Už ve čtvrtek oznámil udělení licence ke stavbě i maďarský úřad pro jaderné záležitosti.

Projekt z většiny platí Rusko. Stojí 12,5 miliardy eur a Maďarsko si na něj od Moskvy půjčilo 10 miliard eur.

První blok měl být původně hotový už v roce 2025, už teď má ale projekt několik let zpoždění. Rusko se loni také dohodlo s Maďarskem, že Budapešť může začít splácet svůj dluh v roce 2031, tedy o pět let později, než mělo podle původní dohody.

Zdroj : Seznamzpravy.cz

3.7 17 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.7 17 hlasy
Ohodnotit příspěvek
113 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Lev Prch
27. 8. 2022 10:30
Odpovědět  scipio

Ono to jde, když se premiér jmenuje Orbán a ne fyjalový sliz 👎

me2d44
27. 8. 2022 11:15
Odpovědět  Lev Prch

Už dávno mohla rozhodnout Babišova vláda – jenže tehdejší opozice při názvu Rossatom měla kopřivku jak štamprlata. Raději prý Westinghouse, který už byl několikrát na pokraji krachu a navíc už 30 let nic nepostavil. Ruské jaderné elektrárny jsou u nás, na Slovensku, v Maďarsku, a kdo ví kde ještě. Američani se jen jednou pokusili dodat do Temelína svoje palivo – a málem z toho byl atomový hřib. Vzal někdo na vědomí, že ruské systémy jsou kompatibilní, ale ne s americkou technologií??? Nehledě na to, že jsou levnější (ty ruské)!!! Jen mimochodem – když jsem si před časem hledal, co vlastně Westinghouse vyrábí, tak na mne vyběhla reklama na lustry s větrákem a vysavače – skutečně pro stavbu jádra super pozice!!!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
me2d44
27. 8. 2022 11:47
Odpovědět  me2d44

Ještě dodám: uvědomil si někdo, že vedle ruského velínu bude muset vybudovat i velín pro to jinou technologii? Mám vojenskou vysokou v oboru radiolokace. Nikdy by mne nenapadlo připojit jakékoliv zařízení k něčemu, co k tomu není určeno. A Drábová může skákat 2 metry do luftu – třeba povyroste. Nás učili na škole všechno, od elektroniky, přes mikrovlny, napájecí elektrocentrály až po jadernou elektrárnu – zbytek mne naučil život.

Albi
27. 8. 2022 12:09
Odpovědět  me2d44

Když máme na americké stíhačky, jistě i na velín se nějaká ta miliarda najde.
A že ruské JE si s americkým palivem zrovna netykají?
Počkáme na vyjádření našich odborníků – vedle premiéra i Černochové, Adamové Pekarové, zatím nezviditelněné „vědkyně“ Langšádlové a nezapomeňme ani na Lipavského, ten bude mít i jistě důležité mezinárodní zkušenosti.

Když geniálně všichni rukou společnou a nerozdílnou vyřešili ekonomiku bez plynu a elektřiny, tohle bude pro ně brnkačka.

ZMann
27. 8. 2022 20:35
Odpovědět  Albi

A co bychom od tohoto satanistického odpadu očekávali, úkol NWO je jasný vrhnout Evropu cca tak třista let zpátky,tak se tito exkrementi snaží hlava nehlava,aby se zavděčily svým chazarským páníčkům, ale na každou samici od prasete se voda uvaří a na tento póvl bude velmi vřelá, už se těším. Vivat Hungary, vivat Orban.

Pavel K
27. 8. 2022 14:55
Odpovědět  me2d44

Ale zase se ten krpatý kundí terpajzlík vyzná ve Slámě u kravína. Dopokučuji se podívat na Fokus, toje pořad Vendulky Moravcové Vystrčilové, kdyý tenhleten záprdek vstal ze židle a vyděšeným a šíleným pohledem plamenitě prohlásila Sláva Ukrajině. Všem doporučuji to se musí vidět, to nelze jen tak popsat, já šel do vrtule.
🤣 🤣 🤣 🤦‍♂️ 🤦‍♂️ 🙏 🙏

Milan ze Zahrady Čech
27. 8. 2022 19:40
Odpovědět  Pavel K

Zajímalo by mě, kolik skřetovi zaplatili, že tak otočil. Nejlíp natáhnout ji žebřík, nějakej ten cenťák by tím získala.

Pavel K
27. 8. 2022 20:21

Najdi si ten pořad, fakt to stojí zato, tak hnusnou ropuchu si neviděl. Já jen čuměl, jak vstala a tak vážným postojem prohlásila sláva uká a ruku na hruď. Komické. 🤣🤣🤣

Vycoká škola ho
27. 8. 2022 21:45
Odpovědět  me2d44

A madary naučíš ruské knofliky -nebo Azbukovci umí madarsky 😀

Lev Prch
27. 8. 2022 12:06
Odpovědět  scipio

Ovšem JE stavět NEumí 👎

ijn
27. 8. 2022 22:16
Odpovědět  scipio

W vlastní nyní arabové – prý Saudové

Albi
27. 8. 2022 13:43
Odpovědět  scipio

Nevím přesně jaká situace je teď, ale už hodně dávno se psalo, že Westinghouse zkrachoval. To, že v něm kdysi pracoval i Nikola Tesla neznamená, že se od té doby časy nezměnily.

Průmyslové výrobky v ČSSR před hadrákem měly tu nejlepší světovou pověst (dokonce jsem četla, že v mnoha zemích „třetího světa“ se stala naše značka ZETOR obecným výrazem pro traktor). A jen „odborníci začali mluvit o naší neschopnosti konkurovat Západu, okamžitě se všechno změnilo – ideologicky a postupně i fakticky.
Opačně to jistě jde také.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
27. 8. 2022 19:48
Odpovědět  Albi

Mám kámošku v Coloradu a sem tam vyměníme mail. Tvrdí to samé. Že je to všivácká firma. Hm… Víš o tom, že naše Tatra 111 má na Sibiři od vděčných obyvatel pomník? A podnik Tatra nyní? A komu nehynoucí dík?
Opět Klausovi. To nebylo jenom Poldi Kladno které zlikvidoval. Spolu s Dlouhým systematicky likvidovali v podstatě vše, co bylo pro Němce svou kvalitou konkurencí. Že teď vlastenecky plamení? Hm…

Lev Prch
27. 8. 2022 12:05
Odpovědět  me2d44

Blbiš byl moooooc připosraný, bohužel.

jar
27. 8. 2022 21:44
Odpovědět  Lev Prch

A k té své připosranosti dostal na rozjezd kufr peněz ze Švýcarska na rozjezd,pak mu už stačilo okrádat ČR.

Ladislav
27. 8. 2022 12:52
Odpovědět  Lev Prch

1* ****************** 💤♎ Odporný Fyjalový zliz i s celou fašounkumpačkou!

Albi
27. 8. 2022 13:34
Odpovědět  scipio

Scipio,
podívejte se ještě na tenhle článek vč. aspoň části diskuze:
Ekonom: Znárodnění ČEZ je nápad s nejhoršími důsledky
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-ocima-byznysu-kolac-zisku-od-cezu-sice-lze-nakrajet-ale-ne-nekolikrat-rozdat-212502#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest196_discussion_timeline_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
A většina diskutujících souhlasí, že prioritou č. 1 je „ochrana“ akcionářů. Šetřeme, šetřeme a nezáviďme. Vždyť si všichni můžeme koupit akcie ČEZu, ne? 🙁 🙁 🙁
A napadne někoho z nich, že všichni nemůžeme být akcionáři? Že je třeba, aby někdo i opravdu pracoval, protože blbé kecy nikoho neuživí – tedy až na výjimky politiků a „odborníků“.
Ani omylem.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pan Tau.
27. 8. 2022 14:05
Odpovědět  Albi

Můžeme pracoval, ale současně být i akcionáři, což nám umožňuje tento systém. Nejen prací, živ je člověk.
To, že většina akcionářů,..Však jsou mezi nimi i ti z „kuponovky“ a tenhle systém, také umožňuje ty malé vytěsnit.

Albi
27. 8. 2022 17:17
Odpovědět  Pan Tau.

To je pravda, můžeme. Jako třeba „investovat“, abychom ochránili a případně i vysoce zhodnotili těch našich pár korun, které jsme možná uškudlili.
Zajímavé, že žádný z investičních poradců nedal tip, kam investovat třeba 100 000, které pro mnoho lidí jsou téměř astronomickou částkou. 🙂

Pan Tau.
27. 8. 2022 17:31
Odpovědět  Albi

A Vy byste někomu radila konkrétní investici? Já tedy určitě ne. Je to na každém z nás. Lidé si ukládali peníze do bank, které nabízely nesmyslné zhodnocen 30%, aby z lidí vytáhli peníze a pak zmizeli. Lidé pak šli před banku a skandovali i přesto, že vklady nebyly pojištěny. A vláda? Vláda, aby ty křiklouny umlčela, sáhla do důchoďáku. To, že si lidé takto vložili peníze bez úvahy a rozumu, byla také investice. Kolik by musela banka zhodnotit úspory, aby vkladatelům vyplatila 30%?

Ladislav
27. 8. 2022 18:58
Odpovědět  scipio

💤♎ Co na to říkáte zrádci a korouhvičko Babiši, Hamáčku, Zemane a ostatní fašističtí podrazáci??

Milan ze Zahrady Čech
27. 8. 2022 19:37
Odpovědět  scipio

Hádám, že Eurosajuz za to Orbána nejraději stáhnul z kůže a přitloukl ji na vrata.

sizok
27. 8. 2022 10:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Je s podivem, jak předvídavé dokáže být Maďarsko. A jít za svým. Busel nebrusel.
Jenom my tady musíme mít blbečky.

Aleš
27. 8. 2022 10:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Jsem pro stejnou cestu. Spolupráce s Ruskem. Je to jedinečná příležitost.

[Trol-1] spam Albert
27. 8. 2022 12:04
Odpovědět  Aleš

Kolaborantům zdar, okupantům zmar.

Lev Prch
27. 8. 2022 12:07

Ty máš co říkat o kolaborantech havlolejno!

ZMann
27. 8. 2022 20:44

To určítě píšeš o svém fotrovi co.

Teuton
27. 8. 2022 10:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Není to příliš k tématu, respektive víte, co by mne zajímalo ? Kdyby někdo lopatou umlátil tu hanebnou svini z ODS, Černochovou, a já nad tím veřejně a radostně jásal, byl by to trestný čin, když lopatou umlácená hanebná svině si předtím v euforickém nadšení leštila vagínu nad obětí teroristického útoku v Moskvě ? Rád bych znal váš názor.

Pat
27. 8. 2022 11:03
Odpovědět  Teuton

Quod licet Iovi, non licet bovi.
Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi.

Lev Prch
27. 8. 2022 11:07
Odpovědět  Teuton

Musíš veřejně jásat, ovšem mezi svými……a že by jich bylo,tak o tom nepochybuj 🤣🤣🤣🤣🤣

Gene
27. 8. 2022 14:04
Odpovědět  Teuton

Nikdy se nespolehejte na jine, pokud chcete neceho dosahnout, musite zacit vy sam.

Albi
27. 8. 2022 17:18
Odpovědět  Gene

Třeba krást? 🙂

Albert
27. 8. 2022 11:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Orbik nepřekvapil. Leze do Putinovy řiti již dávno.
comment image

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pat
27. 8. 2022 11:16
Odpovědět  Albert

Ty máš jednoduchý svět, kde všechny tvé problémy se dají vyřešit v něčí řiti.

Milan ze Zahrady Čech
27. 8. 2022 19:55
Odpovědět  Pat

No však! Vždyť řiť ze které ho vypr-dli je celý jeho svět!

Administrátor
27. 8. 2022 11:34
Odpovědět  Albert

comment image

Jan Vok
27. 8. 2022 12:04
Odpovědět  Albert

A ty trčíč ze které ?

Lev Prch
27. 8. 2022 12:08
Odpovědět  Albert

Smrdíš z amianálu, vypláchni si hubu smrdíš i přes monitor🤮🤮🤮🎯🤮🤮

Albi
27. 8. 2022 13:47
Odpovědět  Lev Prch

To napsal ten pravý! 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

Lev Prch
27. 8. 2022 14:24
Odpovědět  Lev Prch

Není třeba měnit to,co je nad slunce jasnější!

Milan ze Zahrady Čech
27. 8. 2022 20:00
Odpovědět  Lev Prch

Tak co, kačere, se-reš vám se-re víkendové příplatky? Ještě nedávno jste přes víkend netrollili. Tak jen trolte havěti. Pro mě jsou ty přesčasy dobrá zpráva. To už musíte mít velký bobky. A hodně se bojíte?

Pozor
27. 8. 2022 12:35
Odpovědět  Albert

Dá sa súhlasiť, Orbán je tipický maďarón, čo sa snaži ako Erdogan vytrieskať pre seba čo sa dá. Ak si fakt tu niekto myslí, že EU to Maďarom dovolí je hlupák, EU si už nájde spôsob ako tomu zamedzí a vie to aj madarón Orbán, ale aj napriek tomu boduje u Putina, je to druhý Erdogán.

Gene
27. 8. 2022 14:06
Odpovědět  Pozor

Jen aby to nedopadlo jak Nord Stream.

Lev Prch
27. 8. 2022 14:25
Odpovědět  Gene

Neboj👍,Fricek tam utopil moc peněz, který potřebuje zpátky….!!!!

Gene
27. 8. 2022 17:08
Odpovědět  Lev Prch

Vsak mu to take zaplatite.

ZMann
27. 8. 2022 20:45
Odpovědět  Albert

Ještě nám tady napíš kam lezl tvúj fotr.

jar
27. 8. 2022 22:02
Odpovědět  ZMann

Semeno makaků inseminátor vpravil do hrošice a ta vyprdla alberta

Pat
27. 8. 2022 11:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Kouzelná je diskuze na Novinkách, kde po banovací selekci diskutérů zůstalo jen tvrdé jádro nadržených svazáků, a ti se tam vztekají a chtějí maďarské JE bombardovat.

zdena
27. 8. 2022 11:31
Odpovědět  Pat

naštěstí po tom, kolik zbraní spolkla Ukrajina, není už dneskka čím bombardovat,tak můžou vesele plácat a plácat do Aleluja….

Albi
27. 8. 2022 12:15
Odpovědět  zdena

S tím možná (pokud jim to náhodou došlo) počítají. To se jim to bojuje – z gauče a u klávesnice, když je ohrožuje tak maximálně „nejaderný“ Covid. 🙂

Jan Vok
27. 8. 2022 12:16
Odpovědět  Pat

Také tam občas kouknu. Po trvalém zablokování za opomenutí použít své jméno místo přezdívky jen zírám co za materiál tam zůstal. Ta jejich společná onanie a společné souznění je až dojemné. Mne ovšem drtí zjištění, kolik takových idiotů je ve společnost. Pak se uklidňuji tím, že je tam hromada falešných adres nebo lidí co jich mají víc a diskutují sami se sebou.

Helena
27. 8. 2022 16:36
Odpovědět  Jan Vok

A ti šílenci půjdou volit. Asi opět slepenec.

Lev Prch
27. 8. 2022 12:28
Odpovědět  Pat

Havlolejnolahvárenská stoka zůstat mohla, ostatní názory SE PŘÍSNĚ ZAKAZUJÍ!!!!!!

zuza
27. 8. 2022 11:47
Ohodnotit příspěvek :
     

takže Maďari budú mať zadarmo postavenú atómovú elektráreň, jej cenu začnú splácať až rok po uvedení do prevádzky. A elektriny budú mať toľko, že ju budú môcť vyvážať. Česko aj Slovensko vyrobí elektrinu za pár centov, predá ju na burze helmutom a potom pre svoju spotrebu ju kúpi na tej burze s 1000% prirážkou. Asi predám byt v Bratislave a presťahujem sa na dôchodok do Rajky. Alebo ešte lepšie niekam k Balatonu, napr. do Hévízu.

me2d44
27. 8. 2022 11:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Pro všechny: Možná jste se taky srazili s tím, že po poslední aktualizaci MS EDGE máte problém se zapojením do diskusí – mne to postihlo, chvíli jsem přemýšlel a vzhledem k tomu, že mám stažené v PC 3 prohlížeče, zkusil jsem to – přes GOOGLE je to bez problémů, jedu pod svým nickem (ten mám už 30 let, ještě se o internetu ani nevědělo, ale když si to foneticky přečtete bez toho čísla, tak poznáte, jak mi říkají kamarádi) a respektuje to můj mail.

Albi
27. 8. 2022 12:20
Odpovědět  me2d44

Tipla jsem správně toho medvěda? Metúd byl vlastně totéž, jen anglická verze. 🙂
Klíčová je ta dvojka uprostřed.

me2d44
27. 8. 2022 15:12
Odpovědět  Albi

👍 👍 👍 . Svého času jsem dělal na „Lidé.cz“ šerifa virtuální osady VTO-KTO (ale na vandry jsme pak jezdili reálně, dokud zdraví dovolilo – pak to převzali mladší). Mou zálibou bylo psát na „sklo“ starší texty trampských písní – Matušku nevyjímaje.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
me2d44
27. 8. 2022 15:21
Odpovědět  scipio

Díky, poradím si. Mám zatím nainstalovaný Google, Firefox a díky Win10 MSEdge. Že ten poslední je chcíplá mršina – asi jako ten bílý kůň, kterého ve westernu „Podivné dědictví“ koupí mladý anglický baron po příjezdu na divoký západ, to vím dávno – na co sáhne americká ruka, na to je potřeba pro zprovoznění 20 IT-specialistů. A to je bez debat, vzdělanost jejich „absolventů ‚Univerzity‘ je na úrovni našich středoškoláků kolem roku 1984!!!

[Trol-1] spam Albert
27. 8. 2022 12:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Viděli jsme to u nacistů za druhé světové války, Rudých Khmerů v Kambodži, Talibanu v Afghánistánu. Dnes je svět opět svědkem neodpustitelných projevů kulturního vandalismu, tentokrát na Ukrajině, obvinil Boris Johnson Rusko ze snahy zlikvidovat ukrajinskou kulturu.

sizok
27. 8. 2022 12:04

Jsi naprostý hlupák. Nový člověk.

Albi
27. 8. 2022 13:56
Odpovědět  sizok

On si tentokrát ve svém svatém zanícení nevšiml, že si spletl země.
Protože dnes se zakazuje kultura RUSKÁ.

Lev Prch
27. 8. 2022 12:09

Banderostán má kulturu???????Jakou?!!!!!! Upalování civilistů je kultura ty havlozmrde?!!!!!

Lev Prch
27. 8. 2022 14:27
Odpovědět  scipio

On neví,kdo to Gogol byl on zná je Banderu a kokaintransku Zelenýho

Lev Prch
27. 8. 2022 14:26
Odpovědět  Lev Prch

Banderostán je vyjimka!!!!!

Albi
27. 8. 2022 17:24
Odpovědět  Lev Prch

Ale aby přiznal aspoň nějakou kulturu Rusku, to vyžadovalo hodně sebezapření. 🙂

Pat
27. 8. 2022 12:44

Pravda, „vyspělý“ západ při okupaci přece demokraticky konfiskuje, jako to udělali američani v Bagdádském národním muzeu, které vykradli.

Lev Prch
27. 8. 2022 15:12
Odpovědět  Pat

Konkrétně ty zmrdi z agentury Černá voda.

primak
27. 8. 2022 13:00

Klaun BoJo by udělal líp, kdyby o těch „Rudých Kmérech a Talibánech“ radši pomlčel, kostlivci nejen v US skříních…

zuza
27. 8. 2022 14:56
Odpovědět  primak

tak v prípade talibanu je hnUSAkovo matkou, otcom, vychovávateľom aj učiteľom

Gene
27. 8. 2022 14:10

Idiote, vsichni, ktere jmenujete, byli podporovani amiky.

Gene
27. 8. 2022 15:48
Odpovědět  Gene

Ale, to je naprosto jedno. Co to meni na tom ze byli podporovani amiky?

Gene
27. 8. 2022 15:53
Odpovědět  Gene

Tak to se omlouvam za to osloveni. Nevedel jsem jak to mysli.

me2d44
28. 8. 2022 13:21
Odpovědět  Gene

Kolego, to mu nevysvětlíte. On když má zazpívat, tak z něj vypadne něco na melodii „tuc-tuc-tuc nalej mi Tuc-tuc-tuc pivo“. Kdyby měl zazpívat „Andulka konopí močila..“ což by mu mohlo sedět, tak má bláto na hřišti a moč až v sandálech!!!

skeptik
27. 8. 2022 16:47

Za to, že byla II. světová, můžeme poděkovat především Anglii, Francii a Polsku.
Existuje dokument popisující vzájemné sympatie Angličanů a nacistů: Královská rodina, britská aristokracie a nacisti.
Nehledě na to, že Britský imperialismus spáchal neuvěřitelná svinstva, takže Boris Johnson by se za to měl hluboce stydět a přestat křivě obviňovat jiné.

„Oplocení“
Britské elity se nezastavily před velkými mezinárodními zločiny, faktický provedly genocidu vlastního lidu, zničily anglické rolnictvo jako třídu. Tento proces se nazýval „oplocení“. I když pro lidi toto slovo nemá jasný negativní význam – avšak vystěhování farmářů z jejich půdy je změnilo na tuláky a žebráky a byla přijata tzv. „krvavá legislativa“. Jednalo se o zákony proti tulákům a žebrákům, zavedené v Anglii na přelomu XV-XVI. století za vlády Tudorovců. Představovaly tvrdé tresty pro lidi odsouzené pro tuláctví a žebrání. Chycené bičovali, značkovali, prodávali do otroctví – dočasně a při pokusech o útěk doživotně, po třetím chycení- všechny popravovali.
 

skeptik
27. 8. 2022 16:48
Odpovědět  skeptik

Represe proti Irsku
Anglie po staletí prováděla genocidu irského lidu. Populace Irska před dobytím Brity byla násobně větší než počet obyvatel v Anglii. Jeden z nejznámějších genocid na Irech byla invaze Cromwella. Přijel se svou armádou v roce 1649, města Wexford a Droedu poblíž Dublinu byla dobyta. V Droede Cromwell nařídil usmrtit celou posádku a katolických kněží, a ve Wexford armáda začala masakr už dobrovolně. Během prvních 9 měsíců armáda Cromwella si podmanila téměř celý ostrov, pak Cromwell předal správu svému zeti.
 
Mnoho irských lidí uprchlo ze země nebo uprchli na západ ostrova, a jejich země byly předávány anglickým kolonistům, většinou z armády Cromwella. Pokud v roce 1641 v Irsku žilo více než 1,5 milionu lidí, tak v roce 1652 to bylo pouze 850 tis. a 150 tis. z nich byly angličtí a skotští osadníci. Irové přišli až o 50-56% svého obyvatelstva. Takovou genocidu je obtížné najít v historii jiných zemí. Irové, i ti, kteří nebojovali s Brity, byli zbaveni půdy a vykázáni do neúrodné pouštní oblasti Connaught na západě ostrova, takže byli odsouzeni k smrti hladem – dle „Act of Settlement“ v roce 1652.

skeptik
27. 8. 2022 16:49
Odpovědět  skeptik

Obchod s otroky
Velká Británie stala světovou jedničkou v oblasti obchodu s otroky, ona způsobila miliony mrtvých a ztrát na životech. Britové ve svých koloniích v Indii a v Severní Americe používali tzv. „bílé otroky“ – skotské a irské zajatce včetně žen a dětí. Poté vozily černochy do anglických koloniích v Severní Americe a později do nezávislých států dovezeno asi 13 miliónů otroků z Afriky, ale vzhledem k tomu, že při „lovu lidi“ na každého živého otroka byly zabiti 3-4 lidi v Africe a během přepravy, čísla genocidy jsou prostě kolosální.
 
A Britové provozovali i jiný druh obchodu s otroky – export do kolonií tzv. „sluhů“ z bílých Evropanů, včetně britských občanů, ve skutečnosti to byly „bílí otroci“ bez základních práv.

skeptik
27. 8. 2022 16:50
Odpovědět  skeptik

První koncentrační tábory
První rozsáhlé koncentrační tábory byly založeny také anglosasy – během občanské války ve státech. První koncentrační tábory v moderním slova smyslu byly vytvořeny britským lordem Kitchenerem v Jižní Africe pro búrské rodiny v tzv. anglo-búrské válce v období let 1899-1902. Búrské oddíly přinesly Britům hodně problémů a tak bylo rozhodnuto vytvořit „koncentrační tábory“. Ve snaze zbavit búrské partyzány (Búrové jsou potomci holandských, francouzských a německých kolonistů) možnosti dodávek a podpory místního obyvatelstva, zkoncentrovali zemědělce, většinou ženy a děti, (jelikož muži bez výjimky bojovali s Brity), v určených oblastech, a které praktický byly odsouzeny k smrti, protože dodávky potravin do táborů byly velmi špatné. Vypadalo to jako „institut rukojmích,“ Búrové byli takto donuceni kapitulovat.
 
Zajaté muže běžně odváželi do zahraničí, odesílali do táborů v Indii, na Ceylon a do dalších britských kolonií. Celkem v anglických táborech bylo nahnáno asi 200 tisíc lidí – to byla asi polovina bílé populace Búrské republiky. Z tohoto počtu asi 26 tisíc lidí zemřelo hladem a na nemoci, většina mrtvých byly děti.

skeptik
27. 8. 2022 17:11
Odpovědět  skeptik

Historička Caroline Elkins napsala zajímavou knihu o britském režimu v Keni po druhé světové válce. V reakci na vraždu 32 bílých kolonistů rebely Mao-Mao, Britové zmasakrovali asi 300 tisíc zástupců etnických Kikuyu 1,5 milionu lidí zahnali do táborů. A všechny tyto události nebyly ve středověku, ale v roce 1950. A co představují britské koncentrační tábory popisuje izraelský historik Shmuel Dothan:
 
„Vězni koncentračního tábora Benjamin pracovali 12 hodin denně téměř bez přerušení. Na oběd byly dvě staré tvrdé placky (pita) a na večeři řídká zeleninová polévka. S hladu lidi jedli trávu a semena melounu. Tam nebyla žádná voda na mytí ani střecha nad hlavou. Vězni spali schoulení pod širým nebem. Ráno je probudila stráž údery hole. Političtí vězni byli dopravováni do lomu u Haify, drželi je po celé hodiny ve vagonech kde si lidé nemohli ani sednout, tak byly namačkáni… „

Albi
27. 8. 2022 17:33
Odpovědět  skeptik

A dnes nás poučují o rasismu!!! Asi proto, že se v rasismu a otrokářství velmi dobře vyznají. 🙁 🙁 🙁

skeptik
27. 8. 2022 19:56
Odpovědět  Albi

A mají plnou hubu svobody, demokracie a lidských práv. Podle jejich zločinů páchaných i v současnosti to vypadá, že to jsou ty evropské „hodnoty“, na které se pořád odvolávají.

zuza
27. 8. 2022 20:35
Odpovědět  skeptik

prvé koncentračné tábory postavili poddaní jej veličenstva pre bielych Búrov
https://www.interez.sk/nacistov-predbehli-o-pol-storocia-v-desivych-britskych-koncentracnych-taboroch-zomreli-desattisice-ludi/
sorry, až teraz som si všimla, že si o tom hore písal a vymazať príspevok neviem

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sizok
27. 8. 2022 18:48
Odpovědět  scipio

Zůstalo jim to v genech.

Milan ze Zahrady Čech
27. 8. 2022 20:11

S tebou je stejně sranda šášo. Jmenovat nekulturního barbara Johnsona, že někoho obvinil, vyžaduje opravdu velký průvan v palici.

janle57
27. 8. 2022 12:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Tlusté prase jménem Lipavský si určitě předvolá maďarského velvyslance,aby
mu vysvětlil,co si to to Maďarsko dovolilo,takhle rozbíjet jednotu EU a takhle
riskovat s energetickou závislostí na tom agresivním Rusku,moc by mě zajímalo,
co mu odpověděl velvyslanec RF,když si ho předvolal na kobereček,TV Goebbels24
o tom raději taktně pomlčela.

me2d44
27. 8. 2022 15:29
Odpovědět  janle57

Jen poznámka: Až Lipavský – a úmyslně bez „pan“ přijde na to, že je to právě on na postu ministra – a celá Fialova vláda – svým přístupem ROZBÍJEJÍ VISEGRADSKOU čtyřku, tak asi dojde k tomu, že podá demisi a po něm i vláda a parlament (mimochodem, pokud ne, tak Češi mají jednu osvědčenou tradici, říkalo se jí defenestrace – a nebude to z prvního patra!).

Albi
27. 8. 2022 17:39
Odpovědět  janle57

Má pro to vzor.
Včera jsem četla, že ukrajinský ministr Kuleba si pozval na kobereček papežského nuncia, aby vzkázal papežovi, že ukrajinské vládní panstvo urazil svým politováním nad smrtí Darji Duginové.
Lipavský trochu zaspal. Mohkl být první – a takovou příležitost si nechal ujít, břídil.

Pozor
27. 8. 2022 12:23
Ohodnotit příspěvek :
     

No neviem neviem, či toto EU dovolí Maďarónom, skôr nie a spôsob ako tomu zabrániť sa nájde.

Lev Prch
27. 8. 2022 12:29
Odpovědět  Pozor

Pokud budou Maďari stát za Orbánem,tak si může fašoEU vylízat prdel!

Pozor
27. 8. 2022 12:41
Odpovědět  Lev Prch

Nesranduj, 9,5 miliónové Maďarsko si ani neprdne bez súhlasu Bruselu. Orbán je tipický Erdogan, snaží sa len vytĺcť body kde sa dá a veľmi dobre vie, že zatiaľ to je nemožné. Zbytočne sa tu budeme o tom vadiť, veď uvidíme či to madarón dá postaviť Rusom a či to aj Rusi skutočne postavia, zatiaľ je to len blaf a utópia. Netvrdím že možno niekedy v budúcnosti ak sa zmení politická situácia to nepôjde, ale teraz to veru nepôjde.

primak
27. 8. 2022 13:03
Odpovědět  Pozor

Jestli se Orbán snaží „vytlc body“, není vůbec pro Maďary důležité. Důležité je pro ně, že Orbán se stará o Maďary…

Lev Prch
27. 8. 2022 14:28
Odpovědět  Pozor

Zase vedle,jak ta jedle.Erdogan je kecá, nedokázal NIC!!!!A nebýt v 2016 avíza Rusů,tak je dávno v hajzlu!

Lev Prch
27. 8. 2022 14:29
Odpovědět  Lev Prch

A banderonazitranska joooo?????🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Albi
27. 8. 2022 14:00
Odpovědět  scipio

No to je ale šlendrián! Jak se to mohlo přehlédnout? Nemělo by se to nahlásit Fialovi, když teď předsedá té Uhniji, aby rychle sjednal nápravu?

me2d44
28. 8. 2022 13:47
Odpovědět  scipio

Jen poznámka: Jakmile se národ vzdá jaderné energie (třeba Německo), nemá důvod si pro ni školit odborníky. A to je přesně případ Německa – bývalí odborníci stárnou, jdou do důchodu, o něco mladší se přeškolí na jiné – ale musí se uvolnit mozková kapacita. A pokud bude dnes chtít Německo spustit zastavené JE, tak bude potřebovat specialisty – a ty nikdo na rohu ulice, nebo mezi bezdomovci, nenajde. Takže, Němci elektrárny odstavili, pár lidí o ně pečuje, ale na provoz jich je málo!!! A stejně dopadneme my, pokud se spolehneme na Westinghouse!!!!

zuza
27. 8. 2022 14:46
Odpovědět  Pozor

stavať sa poriadne začne až po zime, dokončený 1. blok v r. 2025, to už dávno žiadna EÚ nebude
a keby aj bola, Maďari v nej už nebudú. A západ bude mať v r. 2025 úplne iné starosti ako riešiť nejakú elektráreń v Maďarsku.

me2d44
28. 8. 2022 13:37
Odpovědět  Pozor

Vy jste na té lodi, co tvrdí, že SUVERENNÍ STÁT si nemůže dělat dle libosti co chce? Já třeba Orbánovi fandím. Nebýt on, tak už snad nenexistuje ani Visegrádská čtyřka.

Gene
27. 8. 2022 14:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Mam dojem ze Rusove udelali se smlouvou velkou chybu. Zadne zemi co je v EU nesmi verit. Stavet jo, ale prvni zalohu, potom plate prubezne podle vykonane prace.

Alfred
27. 8. 2022 15:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Jde, ale jenom tehdy, když je v čele státu vláda složená z příslušníku vlastního národa. Což u nás není a nebude.

me2d44
28. 8. 2022 14:02
Odpovědět  Alfred

No, mám pocit, že on jen, krom toho, že jsme smícháni s Kelty, Slováky, Moravany, Slezany, Poláky, tak přes nás v pozdější době „přefrčeli“ Francouzi, Němci, 300 let jsme tu měli Rakušany. No, kdo si je na 100% jistý, že nemá do 5-tého kolena žádnou jinou, než českou krev, tak se přihlaste. Já- Čech, jak poleno třeba vím, že pra-prapradědeček (nepoznal jsem ho) byl Němec – co bylo předtím, to nemohu dosvědčit.

Helena
27. 8. 2022 16:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Výborně, jen tak dále.

ijn
27. 8. 2022 22:14
Ohodnotit příspěvek :
     

to ještě uvidíme, čeho je ten fialovej GRÁZL SCHOPEN, Bundeswehr vyčlenil 3 divize na potírání protestů občanů proti Helmutské elitě, kolik nasadí naši fialový GRÁZLOVÉ SSilových SSložek proti demonstrantům a lidu ČR ??? Přes covid2022 zakáží demonstrance,……volby 23-24/2022 jsou referendem proti PSP a fialové vládě……!!!!!!!! Účast nutná….!!!!

primak
28. 8. 2022 04:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Však stavěj jadernou elektrárnu nejen v Maďarsku, ale i v Egyptě.

Frankie
28. 8. 2022 09:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Orbán je jediný evropský premiér, který má koule a neleze západu do řiti.