politika

Ruské zlato vůči dolaru

Sankce jsou oblíbenou hračkou Spojených států. Došlo to k bodu, že sankce jsou uplatňovány téměř proti celému světu. A hlavním nástrojem sankční politiky je americký dolar. Svět je bohužel znatelně „závislý“ na zeleném kousku papíru.

Velmi dávno se zrodila zajímavá fráze. Zdá se, že patří některému z klasiků marxismu: „Pokud začnete pronásledovat zrzky, všechny zrzky se okamžitě spojí.“ 

Americké sankce jsou skutečné pronásledování „nežádoucích a neposlušných“.

Ve světě se formuje mezinárodní spolupráce proti sankcím. Nebudu uvádět příklady – všechny jsou na očích. Nejviditelnějším a nejvýraznějším příkladem je kombinace úsilí Ruska a Číny namířené přímo proti americké měně – hlavnímu nástroji sankční politiky. Právě proto se Washington na tyto země nejvíce hněvá.

Japonské vydání Nikkei Asian Review uvádí, že Čína a Ruská federace již v tomto směru dosáhly vážných výsledků. Dolar ve vzájemných vypořádáních je použit pouze ve 46 procentech a národní měny jsou již základem pro 24% výpočtů. To je velký posun a hmatatelná rána dolaru.

Čínští analytici upozorňují na skutečnost, že Rusko je v současnosti jedním z hlavních hráčů na trhu drahých kovů. Jak poznamenává PolitRossia, ruská „zlatá hora“ může neutralizovat rizika ve výši 100 miliard dolarů.

Rusko a Čína se dohodly na vytvoření vlastního systému světového obchodu se zlatem a jinými drahými kovy, který nesouvisí s americkou měnou. A to bude významný krok k začátku oslabení dolaru.

Aspirace protidolarové kooperace vykazuje i Německo. Znovu požádalo USA, aby vrátily zlaté rezervy. 
První požadavek ze zřejmých důvodů zůstal bez americké odpovědi, ale Němci jsou vytrvalí a praktičtí lidé. Vypadá to, že vidí kam to všechno směřuje. Návrat německého zlata do vlasti bude další ranou pro americkou ekonomiku.

Nikdo nechce zničit Ameriku jako stát, jako národ. Svět doufá, že její vůdci přestanou podřizovat svým zájmům osud a blahobyt ostatních zemí a národů.

https://bit.ly/2HVEo7Q

sdíletj na