Ruské ministerstvo zahraničí: Spojené státy zpochybnily účelnost používání dolaru

Mluvčí ministerstva zahraničí Ruské federace Maria Zacharova uvedla, že nedávné kroky USA zpochybňují účelnost používání dolaru a platebních systémů kontrolovaných západem.

“To vše samozřejmě zpochybňuje nejen účelnost použití americké měny jako měny prioritních plateb, ale také spolehlivost používání platebních mechanismů ovládaných Západem,” cituje ji TASS.

Oficiální zástupkyně diplomatické služby poukázala na to, že práce ruské strany na postupném snižování podílu dolaru v národních a mezistátních platbách je „vynuceným rozhodnutím“ učiněným „v podmínkách ztráty důvěry k Západu v zajištění nepřerušeného přístupu k mezinárodnímu finančnímu systému “, jakož i s ohledem na „snížení předvídatelnosti hospodářské politiky USA a jejich nekontrolované zavádění nepřiměřených omezujících opatření “, uvádí TASS .

“Rovněž velmi dobře chápeme, že Washington používá jak svoji měnu, tak i svůj finanční systém jako nástroj agresivního sledování své politiky nejen k obcházení, ale i ničení celého mezinárodního systému,” poznamenala Zacharova. “Je logické, že za takových podmínek je nutné přijmout opatření, jejichž cílem je minimalizovat ekonomické ztráty a rizika během transakcí”.

Začátkem tohoto týdne ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro IRNA uvedl, že Rusko pracuje na opatřeních „k postupné de-dollarizaci národních ekonomik“ a vidí „velké vyhlídky v této oblasti na interakci se všemi zainteresovanými zahraničními partnery“.

https://bit.ly/2Ryqugp

sdíletj na