Ruská ambasáda zareagovala na Hřiba: Jedná se o urážku památky všech, kteří bojovali o české hlavní město

Velvyslanectví Ruské federace v České republice na svém Facebooku zveřejnilo komentář v souvislosti s rozhovorem pražského primátora Zdeňka Hřiba pro ruský deník Novaja Gazeta.

Poznamenává se, že ve svém interview Hřib uvedl, že v květnu 1945 sovětská armáda vstoupila do již osvobozené povstalci Prahy.

Ambasáda se ohradila proti dotyčnému stanovisku a uvedla i argumenty.

„Aniž bychom snižovali význam pražského povstání a statečnost obyvatel českého hlavního města, kteří obětovali životy za osvobození svého města, chtěli bychom připomenout, že jediným důvodem, který donutil německé velení kapitulovat, se stala ofenzíva vojsk Rudé armády,“ stojí v příspěvku.

Velvyslanectví připomnělo, že v bojích za „osvobozenou“ Prahu padlo více než tisíc sovětských vojáků.

„Mezi nimi byl gardový poručík Ivan Gončarenko, jehož tank jako první dorazil k Vltavě a byl zasažen hitlerovci,“ napsala ambasáda.

Podle ruské diplomatické mise tvrzení, že sovětská armáda vstoupila do již osvobozené povstalci Prahy, nejenom neodpovídá historické skutečnosti, ale také uráží památku všech, kteří bojovali o české hlavní město.

„V roce 1946 její obyvatelé umístili na městské radnici pamětní desku z vděčnosti vojskům 1. ukrajinského frontu Rudé armády pod velením maršála I. S. Koněva, která přišla pomoct pražským povstalcům. Po více než 70 letech se Magistrát hlavního města Prahy této památky zbavuje. Je zřejmé, že se jeho vedení domnívá, že lépe než svědci těchto událostí ví, kdo a jak osvobozoval Prahu,“ praví se ve zprávě.

Ruská strana neskrývá rozhořčení a obavy z politiky, která přehodnocuje dějiny a tím pádem i význam památných objektů.

„V zájmu neopodstatněné pseudohistorické koncepce ‚sebeosvobození‘ Prahy se politické síly, které ji prosazují, v poslední době aktivně snaží zbavit pomníků v českém hlavním městě, včetně pomníku maršála I. S. Koněva, jež připomínají společný boj našich národů s německo-fašistickými agresory,“ vyplývá z prohlášení ruských diplomatů.

Na začátku srpna jsme informovali o tom, že místopředseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jiří Kobza (SPD) poskytl komentář pro První zprávy, ve kterém zkritizoval práci pražského primátora Zdeňka Hřiba. Podle něj Česku jen škodí.

„Stávající vedení hlavního města, nejviditelněji reprezentované primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), se zjevně rozhodlo, že za svůj hlavní program a náplň činnosti – neboť prací pro obyvatele Prahy se to v drtivé většině případů opravdu nazvat nedá – zvolí zahraničně politickou provokaci,“ uvedl Kobza.
https://bit.ly/3305IYL

sdíletj na