politika

„Rumuni mají plné zuby krádeží, lží a zapomenutí národních hodnot“

Rumunská pravicová radikální strana “Aliance za jednotu všech Rumunů” (AUR) vykázala v posledních parlamentních volbách působivý výsledek a získala téměř 9% hlasů. 

Úspěch je o to významnější, že strana byla založena jen před rokem.

“Rumuni mají dost krádeží, lží a zanedbávání národních hodnot.  Jsme křesťanská, nacionalistická a vlastenecká síla “,

– řekl vůdce AUR Gheorghe Simion.

Úspěch AUR je přičítán skutečnosti, že nová strana dovedně používala nálady ve společnosti – nespokojenost s Evropskou unií, narušení suverenity Rumunska, protesty proti zničení rodiny, hněv nad krádežemi v politické špičce. AUR je také známá svými agresivními výroky proti transylvánským Maďarům, kteří požadují autonomii.

„AUR přinese extremistické slogany do parlamentu a veřejného prostoru“,

– říká profesor politických věd na univerzitě v Bukurešti Claudiu Tufis.

Významnou část rumunské společnosti však unavuje evropská integrační ideologie úřadů a kritika kandidátů AUR našla odezvu v duších mnoha voličů. Jejich sympatie k nové straně podněcuje také požadavek na obnovení politické elity Rumunska.

“Politická třída potřebuje obnovu. Většina občanů, zejména mladí lidé, nepřijímá to, čím je stará politická elita. Každý stát by měl mít svou vlastní identitu a měl by být zastoupen vlastenci, kteří kromě ekonomiky, kultury a sociální sféry hájí zájmy rodiny, jasně definované ústavou a náboženstvím … “

– říká Gheorghe Simion.

“Po každém období úzké spolupráce se Západem vidíme hnutí, které odmítá modernizaci, nebo alespoň hnutí, které snižuje její tempo. Rumuni, kteří modernizaci vnímají jako hrozbu pro svou zemi, se snadno spojili pod jednu vlajku, “

– vyjádřil se k úspěchu AUR bývalý zaměstnanec rumunských speciálních služeb Iulian Fota.

https://bit.ly/3mc2f1p

sdíletj na