Rozvod? Vraťte dárky!

Putin věří, že republiky při odchodu z SSSR „zabavily“ ruské země.

K „rozvodu a rozdělení majetku“ mezi bývalými sovětskými republikami nedošlo zcela správně a spravedlivě. Koneckonců, někteří z nich, odcházející, „vzaly to, co jim nepatřilo“ – zemi.

Toto stanovisko vyjádřil prezident Ruské federace Vladimir Putin v rozhovoru pro televizní kanál «Россия».

Vůdce země je přesvědčen, že spravedlivě měly republiky opustit SSSR s územím, se kterým do něj vstoupily:

Pokud se republika stala součástí SSSR, ale dostala obrovské množství ruských zemí, tradičních ruských historických území, a pak se rozhodla opustit Sovětský svaz, pak měla odejít s tím, s čím přišla.

https://vk.com/video-118821581_456239599

Putin upozornil na skutečnost, že při sestavování svazové smlouvy během formování SSSR došlo k chybám. Zejména se stanovilo právo republik na sebeurčení, ale samotný postup nebyl upřesněn.

Ale mnoho z nich obdrželo od Ruska část ruských historických území. Putin věří, že po opuštění SSSR by neměly „odnášet s sebou dary od ruského národa“.

Kolaps Sovětského svazu začal kolem poloviny 80. let a do roku 1991 získal nezvratný charakter. To vedlo ke vzniku nejméně 15 nových nezávislých států na troskách SSSR.

Ruský prezident opět vyslovil geniální myšlenku.

Myslím, že je jasné, komu je tato zpráva určena jako první. 

Ze všech 15 republik, které kdysi tvořily nerozbitný Svaz, nejštědřejší „dary“ od Ruska obdrželo Bělorusko, které v letech 1924–26 více než zdvojnásobilo své území a počet obyvatel. 
A ruské území a počet obyvatel klesly. 

Zde si samozřejmě můžeme také vzpomenout na Krym, ale v tomto případě byl již problém vyřešen.

Domnívám se, že Putin výslovně naznačil Lukašenkovi, že pokud se politická krize v Bělorusku zhorší, a situace se bude vyvíjet podle majdansko-ukrajinského scénáře a pro-západní síly se dostanou k moci, krymský scénář ve vztahu k východním běloruským regionům se může opakovat.

Je pravda, že hned druhý den tiskový mluvčí Peskov vysvětlil slova svého šéfa a řekl, že to nic neznamenalo, a že Rusko nemá vůči svým sousedům územní nároky. 

Jak ale všichni vědí… ruský prezident do větru nehovoří.

https://bit.ly/3dr68uT
https://bit.ly/3hXmgrl

sdíletj na