politika

Rozšířit válku z Ukrajiny dál. Únik ze setkání „moudrých“ v USA

02.04.2024 8:50 | Analýza

Americká elita nemá žádný plán B, radši povede dál válku. To je závěr amerického ekonomického stratéga Davida P. Goldmana, který píše v listu Asia Times o setkání americké elity zahraniční politiky. Kde stále zaznívala prohlášení, že Rusko kupříkladu ztrácí 25 až 30 tisíc vojáků měsíčně, má už jen 50 % důstojníků a nedokáže udržet bojovou morálku. Což se Goldman snažil uvést na pravou míru. „Nikdo nerozporoval data, která jsem ukázal. A nikdo taky nevěřil, že Rusové ztrácejí 25 000 vojáků za měsíc. Fakta nebyla ten problém,“ píše s tím, že se dotyční prostě nedokáží smířit se světem, kde Amerika nebude poroučet. A udělají všechno, aby tomu tak bylo.

Sdílej

Foto: Repro Youtube
Popisek: David P. Goldman, komentátor a ekonomický stratég

David P. Goldman má pestrou minulost. Nejdříve pracoval pro hnutí Lyndona LaRouche, politického aktivistu a skoro permanentního politického kandidáta. Pak ale začal být konzervativní, pracoval pro vládu Ronalda Reagana a následně na Wall Street. Byl také poradcem oddělení pro odhady hodnoty majetku a ministerstvo obrany, ve finanční sféře pracoval na vysokých pozicích například pro finanční ústavy Bank of America nebo Credit Suisse. V devadesátých letech psal sloupky pro magazín Forbes a jeho články vycházely v dalších ekonomických médiích, jako například Wall Street Journal nebo Bloomberg.

Kromě toho přispívá také pro hongkongský list Asia Times, kde nejdříve psal pod pseudonymem Spengler (s odkazem na německého historika Oswalda Spenglera, který napsal knihu Zánik Západu). Mimo jiné kritizoval Republikány i Demokraty za to, jaké naděje vkládali do Arabského jara, předpověděl, že Donald Trump zvítězí v amerických volbách v roce 2016, ale také se mýlil, když tři dny před invazí na Ukrajinu napsal, že Rusko na Ukrajinu nezaútočí.

Důležité setkání a co na něm zaznělo

Nyní opět v Asia Times tvrdí, že USA nemají žádný jiný plán, jak v případě Ukrajiny postupovat, než vést válku dál. Podle svých slov byl přítomen setkání, na kterém se sešlo několik bývalých ministrů, vojenských představitelů, učenců a analytiků z think-tanků, aby zhodnotili vojenskou situaci ve světě. Což Goldmanovi podle jeho slov nahnalo strach ne nepodobný tomu, když pracoval pro vládu a až příliš realistické cvičení Able Archer 83 málem odstartovalo jadernou válku naostro.

Goldman konstatuje, že establishment v zahraniční politice USA vsadil svou důvěryhodnost na to, že poníží Moskvu tím, že dotlačí hranice NATO jen pár set kilometrů od Moskvy a zničí ruskou ekonomiku sankcemi. Na to si vybral veškeré dluhy u evropských vlád, zmobilizoval všechny novináře, členy think-tanků i politiky, aby tento zástupný konflikt propagovali, s konečným cílem poškodit ruské ozbrojené síly a nakonec dosáhnout změny režimu v Rusku.

Od bývalých ministrů a členů kabinetu, kteří měli na starosti obranu, prý stále zní, že NATO je stále odhodláno vyhrát za každou cenu. „Otázka je, zda může Rusko vytvářet strategické rezervy,“ zaznělo například na tomto setkání. „Jejich důstojnický sbor je na 50 % a nemají moc poddůstojníků,“ ozvalo se také. „Rusové mají masivní ztráty 25 000 až 30 000 za měsíc,“ pokračoval Goldman v citacích toho, co slyšel. „Nedokážou udržet vůli k boji na bojišti. Rusové se blíží zlomovému bodu. Mohou udržet národní vůli k boji? Ne, pokud se podíváme na ty zfixlované volby. Jejich ekonomika je skutečně zranitelná. Musíme zdvojnásobit sankce a omezení zásobování do Ruska. Ruská síla je potěmkinovská.“

Nemluví pravdu a ví to

Ke zmíněným citacím má komentář i sám Goldman. „Tohle všechno není pravda a ten, kdo to říkal, to ví. Představa, že Rusové ztrácejí 25 až 30 tisíc vojáků za měsíc je směšná. Dělostřelectvo způsobuje 70 % ztrát na obou stranách a podle všech odhadů Rusové vystřelí pětkrát až desetkrát víc než Ukrajinci. Rusko se vyhýbá frontálním útokům, aby si udrželo vojáky.“

Také podotkl, že volební účast byla v Rusku 88 %, tedy mnohem více než v západních demokraciích. Rusové možná neměli na výběr, co se týče kandidáta, ale mohli zůstat doma. A 88 % odpovídá tomu, že nezávislý institut Levada zjistil, že Putina teď podporuje 85 % obyvatel. A místo toho, aby kolabovalo, tak se Rusko stává centrálním bodem reorganizace světových dodavatelských řetězců a jejich financování. Jeho ekonomika roste místo toho, aby se o polovinu smrskla, jak sliboval Joe Biden v březnu 2022.

Ukrajině v mezičase dochází vojáci, na novém mobilizačním zákonu není shoda a jeden vojenský historik o Ukrajině řekl, že se tam všude „flákají mladí lidé a nejsou v uniformě“, což podle něho značí, že Ukrajina nechce nasadit všechno. Rusko vyrábí čtyřikrát až sedmkrát více dělostřeleckých granátů než Ukrajina, ukrajinská protivzdušná obrana je vyčerpaná, protože svou zásobu starých sovětských střel vystřílela a zásoby raket do Patriotů docházejí. Rusko má skoro nevyčerpatelnou zásobu velkých sovětských bomb, které se dají vybavit jednoduchým naváděním a mohou zasáhnout cíl ze vzdálenosti více než 90 kilometrů. A s pětkrát větší populací Rusko vyhrává opotřebovávací konflikt, soudí Goldman.

Jaderná hrozba

Další přednášející dle ekonomického stratéga tvrdil, že se evropští lídři, například kancléř Scholz moc bojí jaderného zlomu, tedy bodu, kdy Rusko v konfliktu použije jaderné zbraně. A žádal, aby Německo poskytlo Ukrajině střely Taurus, které mají dolet 1000 kilometrů a mají dvoufázovou hlavici na ničení infrastruktury ve velkém. Goldman připomíná uniklou konverzaci německých důstojníků o tom, že by tyto střely použily na zničení Kerčského mostu. Kdy mimo jiné bylo i odhaleno, že na Ukrajině už jsou Britové a další personál NATO.

„Přesunutí konfliktu do Ruska a rozsáhlé útoky na infrastrukturu je jednou z cest, jak ze zástupného konfliktu udělat celoevropskou válku. Další je poslat vojáky NATO na Ukrajinu, což už nakousnul francouzský prezident Macron (ale skoro jistě to nehodlá udělat),“ říká Goldman.

O čem se nemluvilo

Co naopak dle ekonomického stratéga chybělo, byla diskuze o vyjednání ukončení konfliktu. Jakákoliv dohoda by totiž Rusku dala východní oblasti Ukrajiny, které anektovalo, a také nárazníkovou zónu až k Dněpru. Následovala by normalizace ekonomických vztahů se západní Evropou. „Rusko by z toho vyšlo vítězné a američtí podporovatelé v Evropě by byly poníženi. Dopad na pověst Ameriky ve světě by byl drtivý. Jak několik přítomných podotklo, Tchaj-wan bedlivě sleduje, co se stane americkým državám,“ odhaduje Goldman.

Dodává, že kvůli pravidlům takovýchto setkání nemůže říct moc dalšího, ale může s klidem sdělit, co na tomto setkání řekl on. Tedy že sankce vůči Rusku se minuly účinkem, protože Rusko má přístup k čínskému a indickému dovozu. A to jak napřímo, tak přes prostředníky jako jsou Turecko a post-sovětské republiky. Ale odolnost ruské ekonomiky je jedna věc, celá světová ekonomika se mění. Čína už globálnímu jihu dodává více než na vyspělé trhy. Masivně automatizovala výrobu a instaluje více průmyslových robotů než zbytek světa dohromady. Což se dokazuje na světovém automobilovém trhu, ale má to také kritický dopad na vojenské záležitosti.

„Čína tvrdí, že má automatizované továrny, které mohou vyrobit tisíc střel s plochou dráhou letu za den. Což není nemožné vzhledem k tomu, že dokáže vyrobit tisíc elektrických automobilů za den nebo tisíce antén pro signál 5G. Z toho vyplývá, že Čína může vyrobit americký arzenál čtyř tisíc střel s plochou dráhou letu za týden, zatímco v Americe je nasmlouvaní dodavatelé z vojenského průmyslu vyrábějí ručně roky,“ popsal Goldman.

Závěr

„Nikdo nerozporoval data, která jsem ukázal. A nikdo taky nevěřil, že Rusové ztrácejí 25 000 vojáků za měsíc. Fakta nebyla ten problém. Shromáždění hodnostáři, reprezentativní výběr ze zahraničně politické elity, si prostě nedokázali představit svět, ve kterém Amerika už neporoučí,“ shrnul Goldman dojem z tohoto setkání. A dal mrazivou předpověď: „Jsou zvyklí, že věci řídí, a vsadí a prohrají celý svět na to, aby to tak zůstalo.“

Zdroj : Parlamentní Listy

sdílet na

Souhlas
Upozornit na
39 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Standa
2. 4. 2024 12:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Pokud Německo ( NATO) poskytne rakety Taurus na hloubkové ničení RF má RF plné právo odpovědět adekvátně. Ostatně NATO ani nezastírá , že bojuje za nacisty proti Rusku a to může odpovědět po útoku na své území stejně na území zemí NATO.
Putine, zachran nás!!!!
Třeba trefit Fialu na jeho výletě na Litvu! Švýcaši mají fialovou krávu a my Fialového vola!

All
2. 4. 2024 13:06
Odpovědět  Standa

Rusko řeší svoje. Nás,ČR má za sprosté válečné štváče a podporující neonacisty na okrajině zbraněmi,kterými nacistický Kyjev ruské občany zabíjí (civily v Belgorodu např.) Výhled máme zatím takový,že nás kolektivní západ zcela zničí a zrujnuje,pokud bude moci brát a brát jako nyní a političtí poskoci,tajttrlíci jako je to nyní i řadulet zpátky jim budou dávat,co je naše a jenom naše.Jednou budeme ale i my prosit Rusko,aby pomohlo,volat a prosit.Až budeme zcela zrujnovaní,hladoví a dodělaní. A cizinci,které tu Brusel s fialovou vládou dál fofruje,nás budou obohacovat po svém,krást,mordovat a znásilňovat ty,co pro svou rodinu alespoň něco zachránili.Až pak se budeme sjednocovat a prosit na kolenou. Ale i Rusko bude mít dost svých problémů v těch časech ( nikdo nechce vidět jak se už brání příroda a celá planeta,která už přechází do fáze ,,Aktivních Změn”. Jen slepí to nevidí a totální idioti politici se sdělovacími prostředky.Planeta Země ná zahraje pořádnou hru a už To Začíná)

Ladislav 💤
2. 4. 2024 14:04
Odpovědět  Standa

Chceš zachránit?
Musíš poprosit, pane Putine!

My nejsme jako ti gauneři a kriminální zločinci Spolu!

Standa
2. 4. 2024 15:39
Odpovědět  scipio

Byl to bonbot! Ale my skutečně máme Fialovýho vola! A ,,Švýcarská ” čokoláda se vyrábí v Orionu a v Bráníku z mléka českých krav! Proč by Švejcaři dělali lepší čoko než kdokoli jiný?

2. 4. 2024 22:38
Odpovědět  Standa

PROTOŽE JI NEŠVIDLUJÍ !!!

Pipa
2. 4. 2024 22:42
Odpovědět  Standa

Mikej zlatej, Orion už Braníku neexistuje, nic se tam dávno nevyrábí.Koupila to Nestlé a patřičně všechno v Česku zlikvidovala a kvalitní pozemky u Vltavy rozprodala developerulm, kteří tam postavili otřesné “pavlačové´” baráky! Takový klasický případ “polistopadové devastace” našeho státu v malém !
Je to smutné a je to “Klausovohnus!”

Frank1
3. 4. 2024 10:36
Odpovědět  Pipa

O tom se medialni zumpe nepise, proto nema cesky Pepik zadne informace. Moje teta jeste v Orionce pracovala.

Frank1
3. 4. 2024 10:34
Odpovědět  Standa

Nemecko Taurusy neposle a zastavilo jejich vyrobu, neni odbyt!

Jura S
2. 4. 2024 12:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Ech, to je patálie… PROKLAMOVANÝ PÁD MOSKVY jaksi v nedohlednu že, už se všude dělají “veletoče” ale naši “gymnasti” Pávek, Pydlaja a Černobába se k “hrazdě” nechystají…
A teď do toho ten Izrael, no to je průšvih, když se v USA rakety montují v “garáži a ti zatrolení Číňani na to mají linky na tisíc raket denně, drony ani nepočítáme…těch mají na skladech číňani snad milióny…
jak se říká u nás “Co včííl !!” 🙂

Helena
2. 4. 2024 14:28
Odpovědět  Jura S

Když nemůžou Rusa přemoci zbraněmi, protože už nemají z čeho je vyrábět, budou chtít ho přemoci živým masem a to tak, že naženou tisíce blbců z býv. vých. bloku do ukrválky, aby tam pochcípali, ALE: zároveň vzali s sebou co největší masu Rusů – jejich cílem je vyhubení ruských živých vojenských sil, a to doslova za každou cenu ! Pak už nebude mít Rusko kdo bránit – a cesta k bohatství pod zemí je volná, bez jaderného znečištění tam můžou zápaďáci žít a drancovat a drancovat. Už chápete Londýnskou a Usáckou strategii? Nahnat na frontu miliony z býv. vých. bloku k boji muž proti muži – a nejlépe, když chcípnou oba. Proto si jede Pyjala pro rozkazy přímo do USA, protože tohle nejde pustit přes amiambasádu! K tomu tu nejspíš udělají Krokus na třetí: něco takového, co zvedne gaučáky v býv. vých. bloku a zuřivě se poženou na vlaky jedoucí na ukrfrontu. bojovat s nenáviděným Rusem.Protože 21.12. ten kýžený efekt neudělal. Proto instalovali Pávka na Hrad – jeho chvíle teprve přijde, proto mlčí, je schován a čeká, až se Pyjala vrátí z USA s rozkazy. Dokud celý svět nepochopí, že jediná cesta ke klidu na této planetě je srovnání se zemí Londýna, USA a Izraele,klid na této planetě nebude

Pavel z Moravy
2. 4. 2024 17:19
Odpovědět  Helena

Oni to zkouší Heleno jinak. Přes středoasijské republiky dovozem migrantů, z nichž někteří jsou již naverbovaní k teroristické a podvratné činnosti. Toto je teď hlavní plán amíků a západu. Takto se to dělá, rozbíjí zevnitř. Na více už totiž nemají. Zlaté kapitalistické telátko na jehož dobroty skočil kdysi celý východní blok je v haj.zlu. Teprve teď bude ten kapícký zápaďácký sen končit. A nikdo to nezastaví, nejde to. Zdeformoval se a zdegeneroval. Však i Štěpán to lidem říkal co přijde. Proto musel jít bručet.

Jura S
2. 4. 2024 17:27
Odpovědět  Helena

Ale milá dámo, já tedy byl ještě na vojně za ČSSR u tankánů naproti NSR… tehdy se to dalo “masem a počtem” nějak kalkulovat – na ofenzívu 3-4:1, ale to se po sobě střílelo “klasicky” (tank, dělo, samopaly) Ale doba je úúplně někde jinde… vyletí drony a pozabíjí 30 chlapů cílenou bombičkou i když mohou mít “maskáče” jakékoliv – je doba termovize…
Současná válka je INŽENÝR * “inženýr” na gauči s počítačem a ovladačem… Jo souhlas, nahnat proti sobě chlapy s klasickými “kvéry” to je zbožný KOZA cíl, ale tuhle ptákovinu už rusko nežere, sedí si ve velmi dobře chráněných bunkrech, totální vzdušná a dělostřelecká nadvláda…

Pavel z Moravy
3. 4. 2024 09:10
Odpovědět  Jura S

Teď mají Rusové další vylepšený dron, klouzavé bomby, které shazují z desítek kilometrů. Kdyby šlo o to tu Ukrajinu zničit, dávno by to skončilo. Ale už se to tady rozebíralo stokrát o co jde, tak nač o tom pořád mluvit.

jsladin
2. 4. 2024 18:00
Odpovědět  Helena

Toho se nebojím, že by mohli vyčerpat Ruské lidské zdroje. Když bude nejhůř, Kim poskytne hravě milion vojáků a Čína další dva. Oba při vědomí, pokud padne Rusko, jsou nařadě oni.

Drak
2. 4. 2024 12:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Všichni tihle panáci, ať navléknou uniformy a jdou předvést, jak Rusko porazí. Žvanilové jsou to, tlučhubové a zababělé skety, které jen provokují, pěkně z teplíčka svých kanceláří.

zdendulka
2. 4. 2024 14:15
Odpovědět  Drak

ale mají moc poroučet a ovečky zabečí a půjdou.

Standa
2. 4. 2024 14:36
Odpovědět  zdendulka

Někdo zde napsal, že musíme( my starší) v této žumpě umřít! NE , nemusíme pokud králíkáři a slepičáři , jako BOO, budou chodit po návsi a žvanit , tak, ale asi ano.!!!! My Pražáci jsme vyhlásili OBČANSKOU NEPOSLUŠNOST! 23.3. Na Václaváku! Kdo z Vás tam byl????
Juž jsem psal, asi to musí jít násilím! Vůle lidu! To je také demokratické! Prý ,, populismus” , není to pro lid?

Tupý hulvát
3. 4. 2024 08:50
Odpovědět  zdendulka

Ano,to jsou naivní žvásty.Pošlou ty idioty,kteří je zvolili.

stan
2. 4. 2024 12:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Typický debilismus Západních elit. Žijí v utkvělé představě, že rusové jsou méněcení mužici, kteří jen chlastaj, takže porazit Rusko se dá s prstem v nosu. Možná by těm Západním elitám prospěla obyčejná masová exkurze, kde by těm elitám bylo ukázáno jak Rusko doopravdy vypadá a hlavně co umí, protože i ve svém okolí mám dost lidí, kteří stále žijí v iluzi toho, že rusové kradou čipy z praček, popřípadě hodinky……

Pijack
2. 4. 2024 13:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Dnes jsem zaregistroval brilantní pojmenování našeho připitomělého Péti – výkal haličského nacismu.

Lepší pojmenování Fialy jsem ještě neslyšel 🙂

Výkal Haličského nacismu 🙂 🙂 🙂


Ladislav 💤
2. 4. 2024 14:05
Odpovědět  Pijack

👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍

Standa
2. 4. 2024 14:37
Odpovědět  Pijack

Hezké, ale není to výkal českého , kavárenského nacizmu ? Havlovského?

katango
3. 4. 2024 23:04
Odpovědět  Standa

Von je taky výkal posseltovského nacismu a revanšismu. On je výkal z mnoha stran.

Ladislav 💤
2. 4. 2024 14:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Souhlas, rozšířit válku do USA! Vyhladit je tam všechny, aby byl už konečně na světě pokoj!
Žádné litováni!!
Ty válečné bestie nedají nikdy pokoj!

Berger
2. 4. 2024 15:44
Ohodnotit příspěvek :
     

„Čína tvrdí, že má automatizované továrny, které mohou vyrobit tisíc střel s plochou dráhou letu za den”
Každý kdo někdy viděl proudový motor ví, že je to nesmysl. V ČR e vyrábí  proudový TJ100 ,pro typickou střelu s plocho dráhou letu potřebujete 2x větší motor. Oni také vyrobili 1000 motoru, jen místo 1 dne jim to trvalo 10 let. Proudové motory lze samozřejmě vyrábět i rychleji, ale ne tak rychle aby jich bylo vyrobeno 1000 za den.Hmotnost motoru pro Tomahawk je cca 35kg a cena cca 250000$, cena vice než 7000 dolarů za kg je dána časovou náročností výroby a s tím ani v číně moc nenadělaji.

Hrobař
2. 4. 2024 16:07
Odpovědět  Berger

Číně stačí když začnou betonovat čepice

Slovan
3. 4. 2024 13:55
Odpovědět  Hrobař

Tohle se už říkalo za mého mládí před padesáti lety. 🤣👍

jhh
2. 4. 2024 17:47
Odpovědět  Berger

číňanů je hodně takže člověko-hodiny je ten nejmenší problém

Jura S
2. 4. 2024 17:49
Odpovědět  Berger

Vážený, kdyby se v “pydlajově” měla “vyrobit” Cheopsova pyramida třeba v Nuslích, bylo by to rovněž nemožné – nebyli by lidi ani technologie… Ani zapřáhnutí 100 000 filozofů, poblitologů, gender specialistů a jiných “mamrdů” by to nepostavilo…. A PŘECE STOJÍ ! že …. (v Egyptě…)

2. 4. 2024 22:41
Odpovědět  Berger

Ach jo…

Tupý hulvát
3. 4. 2024 09:01

Já jsem se v rozčilení nad blbostí unáhlil,VAŠE odpověď je dokonalá.

3. 4. 2024 13:37
Odpovědět  Tupý hulvát

To je bezmozek, co?

Tupý hulvát
3. 4. 2024 08:58
Odpovědět  Berger

To je nesmysl,počet jakéhokoli výrobku je dán výrobní kapacitou a zdroji surovin.Jak víte,že obojí Čína nemá,třeba je ta fabrika velká,co myslíte?

ModrýKlokan
3. 4. 2024 13:50
Odpovědět  Tupý hulvát

@ Tupý hulvát

Ten pán je asi absolventem progresivního, inkluzivního školství. Je si vědom, že po spáchání mozkového myšlení je beztrestný.

Frank1
3. 4. 2024 10:33
Ohodnotit příspěvek :
     

USA jsou pro pokracovani valky, ale mimo jejich vlastniho uzemi. Jako vzdy. USA usiluji uz dlouho o zniceni Evropy, aby se nemohla dat dohromady s Ruskem a Cinou a proto potrebuji odstranit sveho konkurenta Evropu!
NATO je nastrojem USA. Neslouzi k ochrane Evropy, ale zajmum USA, t.j. ke zniceni Evropy valecnym konfliktem, ktery NATO neustale provokuje! NATO pritom z velke casti financuji evropske staty a financuji si tak svuj zanik. Jen si poslechnete Stoltenberga, vy volove!

Frank1
3. 4. 2024 10:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Muslimove se v Evrope pretvari v 5. kolonu, ktera ji bude nicit teroristickymi utoky na lidi a mesta. Kazatele jsou pripraveni kazat nenavist ke vsem nemuslimum a tomu maji primitivni muslimove otevrene usi. Dosud se takovi kazatele vyhostuji nebo zaviraji.
Ilegalni obchod se zbranemi a slabost ochrannych organu jako policie a tajnych sluzeb napomahaji tomu nejhorsimu scenari v Evrope.