politika

Rodina Kaganů jako jeden z motorů regionálních válek

Článek – o vzniku neoconů v politice USA, jejich mocném vlivu na politiku USA a rodinném „jádru“ tohoto proudu – napsal Jeffrey David Sachs (americký ekonom a zvláštní konzultant pro rozvojové cíle tisíciletí od roku 2002, ředitel odboru OSN pro udržitelný rozvoj, ředitel Earth Institute na Kolumbijské univerzitě) a byl publikován v Berliner Zeitung. 

Téma není nové a obecně studiem vlivu americké židovské komunity na státní zahraniční i vnitřní politiku Spojených států, jakož i vlivu izraelských politiků na Washington (prostřednictvím americké židovské komunity) a to i s ohledem na obtížný vztah mezi americkou židovskou komunitou a různými izraelskými politickými silami, se zabývá nejen Sachs, ale také profesoři Mearsheimer, Naom Chomsky a dokonce Henry Kissinger byli a jsou hluboce angažovaní.

Téma je opravdu velmi rozsáhlé. V tomto případě je článek Sachse malou epizodou tohoto tématu.

Ukrajina je poslední katastrofou pro americké neocony

Jeffrey David Sachs

Němci to nechtějí slyšet, ale je to tak: za válku na Ukrajině nesou odpovědnost američtí neoconi. 

Válka na Ukrajině je vyvrcholením 30letého projektu amerického neokonzervativního hnutí (Neocons).

V Bidenově vládě sedí ti samí neoconi, kteří obhajovali a vedli kampaň za americké války v Srbsku (1999), Afghánistánu (2001), Iráku (2003), Sýrii (2011) a Libyi (2011), a kteří právě vyprovokovali ruskou invazi na Ukrajinu.

Záznamy neokonzervativců jsou seznamem katastrof, ale přesto Biden obsadil svůj tým neokony.

V důsledku toho Biden zatahuje Ukrajinu, USA a EU do dalšího geopolitického fiaska. Pokud se u Evropy objeví záblesk porozumění, distancuje se od těchto debaklů zahraniční politiky USA.

Hnutí neokonzervativců vzniklo v 70. letech 20. století kolem skupiny veřejných intelektuálů, z nichž někteří byli ovlivněni politologem Leo Straussem z Chicagské univerzity a učencem z Yaleovy univerzity Donaldem Kaganem. Mezi přední neoconské vůdce patřili Norman Podhoretz, Irving Kristol, Paul Wolfowitz, Robert Kagan (syn Donalda), Frederick Kagan (syn Donalda), Victoria Nulandová (manželka Roberta Kagana), Elliott Cohen, Elliott Abrams a Kimberley Allen Kaganová (manželka Fredericka).

Idea Paula Wolfowitze

Základní doktrínou neokonzervativců je, že USA mají vojenskou převahu v každém regionu světa a musí se postavit vznikajícím a rostoucím regionálním mocnostem, které by jednoho dne mohly zpochybnit globální nebo regionální dominanci USA, zejména se jedná o Rusko a Čínu.

Za tímto účelem musí být rozmístěny stovky amerických vojenských základen po celém světě a USA musí být připraveny v případě potřeby vést války dle vlastního výběru. OSN by měla být Spojenými státy používána pouze tehdy, pokud je to pro USA užitečné a založené na amerických cílech.

Tento přístup poprvé nastínil Paul Wolfowitz ve svém návrhu směrnice Průvodce obrannou politikou (DPG) pro ministerstvo obrany v roce 2002. Tento návrh požadoval rozšíření bezpečnostního systému pod vedením USA ve střední a východní Evropě, přestože v roce 1990 německý ministr zahraničí Hans-​Dietrich Genscher výslovně slíbil, že po znovusjednocení Německa nebude následovat rozšíření NATO na východ.

Wolfowitz také obhajoval, aby Američané vedli války z vlastní svobodné vůle, podle libosti a hájil právo Ameriky jednat nezávisle, dokonce i samostatně, během krizí, které jsou pro Spojené státy důležité, nebo znepokojivé.

Podle generála Wesleyho Clarka dal Wolfowitz Clarkovi již v květnu 1991 jasně najevo, že Spojené státy povedou operace pro změnu režimu v Iráku, Sýrii a dalších státech bývalých sovětských spojenců.

Expanze západní hegemonie

Neoconi obhajovali rozšíření NATO o Ukrajinu ještě předtím, než se to stalo oficiální politikou USA v roce 2008 za George W. Bushe. Členství Ukrajiny v NATO považovali za klíč k regionální a globální dominanci USA.

Robert Kagan v dubnu 2006 vysvětlil argumenty neokonzervativců pro expanzi NATO takto:

“Rusové a Číňané nevidí v “barevných revolucích” v bývalém Sovětském svazu nic přirozeného, ​​ale pouze převraty podporované Západem, které mají posílit vliv Západu ve strategicky důležitých částech světa. Nemýlí se? Nemohla by úspěšná liberalizace Ukrajiny, kterou propagují a podporují západní demokracie, být jen předehrou ke vstupu této země do NATO a Evropské unie, zkrátka k rozšíření západní liberální hegemonie?

Role Victorie Nulandové 

Kagan uznává, že rozšiřování NATO je zničující. Cituje odborníka, který varoval:

„Kreml se vážně připravuje na ‚bitvu o Ukrajinu‘.“

Neoconi o tuto bitvu usilovali.

Po rozpadu Sovětského svazu měly USA i Rusko usilovat o neutrální Ukrajinu jako nárazník a bezpečnostní ventil.  Místo toho se neokonzervativci snažili o „hegemonii“ USA, zatímco Rusové začali boj částečně o obranu, částečně ze svých vlastních imperiálních ambicí. To připomíná krymskou válku (1853-56), kdy se Británie a Francie pokusily oslabit Rusko v Černém moři v reakci na ruský tlak na Osmanskou říši.

Kagan napsal svůj článek jako soukromá osoba, ale zároveň jeho manželka Victoria Nulandová působila za George W. Bushe jako velvyslankyně USA při NATO. Nulandová byla jednoznačně neokonzervativní agentkou par excellence. Kromě své pozice velvyslankyně při NATO za Bushe byla Nulandová v letech 2013 až 2017 asistentkou ministra zahraničí Baracka Obamy pro evropské a eurasijské záležitosti a aktivně se podílela na svržení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Nyní je náměstkyní ministra zahraničí Bidena a řídí americkou politiku ohledně války na Ukrajině.

Sliby ukrajinského vítězství

Neokonzervativní názory jsou založeny na falešném předpokladu, že díky své vojenské, finanční, technologické a ekonomické převaze jsou Spojené státy schopny diktovat podmínky ve všech regionech světa.

Tento postoj se vyznačuje jak pozoruhodnou arogancí, tak nápadným ignorováním důkazů:

– od 50. let 20. století byly USA poraženy prakticky ve všech regionálních konfliktech, do kterých byly zapojeny. Ale v „bitvě o Ukrajinu“ byli neoconi připraveni vyprovokovat vojenskou konfrontaci s Ruskem, rozšiřují NATO a ignorují vehementní námitky Ruska, protože pevně věřili, že Rusko bude poraženo finančními sankcemi USA a zbraněmi NATO.

Institut pro studium války (ISW), neokonzervativní think-tank v čele s Kimberly Allen Kaganovou, podporovaný americkými vojensko-průmyslovými společnostmi, jako jsou General Dynamics a Raytheon, nadále slibuje vítězství Ukrajiny.

K probíhající ruské ofenzivě se ISW vyjádřil typicky neokonzervativním komentářem:

„Bez ohledu na to, která strana má pod kontrolou město Severodoněck, ruská ofenzíva na operační a strategické úrovni pravděpodobně dosáhla svého vrcholu, což Ukrajině poskytne příležitost zahájit protiútok – ofenzivní na operační úrovni k zatlačení ruských sil.”

Skutečnosti v terénu však naznačují opak.

Ekonomické sankce Západu neměly na Rusko téměř žádný negativní dopad, zatímco jejich zavedení zasáhlo zbytek světa jako bumerang. Schopnost Spojených států zásobovat Ukrajinu municí a zbraněmi je navíc značně omezena omezenou výrobní kapacitou USA a přerušenými dodavatelskými řetězci. Průmyslový potenciál Ruska je přitom mnohonásobně větší než průmyslový potenciál Ukrajiny. Ruské HDP před válkou bylo asi desetkrát vyšší než ukrajinské a Ukrajina v důsledku války ztratila většinu své průmyslové kapacity.

Nejpravděpodobnějším výsledkem současných bojů je, že Rusko převezme většinu Ukrajiny, což možná promění Ukrajinu ve vnitrozemský stát nebo téměř vnitrozemský stát.

V Evropě a USA poroste frustrace z vojenských ztrát a ekonomických stagflačních dopadů války a sankcí Důsledky by mohly být zničující, pokud by se v USA dostal k moci pravicový demagog (nebo se k moci vrátil v případě Trumpa) a slíbil, že pomocí nebezpečné eskalace obnoví zašlou vojenskou slávu Ameriky.

Spíše než riskovat tuto katastrofu je skutečným řešením ukončit neokonzervativní fantazie posledních 30 let a přivést Ukrajinu a Rusko zpět k jednacímu stolu a zavázat NATO, aby ukončilo snahy o rozšiřování na východ o Ukrajinu a Gruzii, výměnou za životaschopný mír, který posílí suverenitu a územní celistvost Ukrajiny.

Pro Pokec24 přeložila Janinna.

https://bit.ly/3R8RAoP

sdíletj na

24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
5. 7. 2022 02:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Dík za to foto. Konečně vím, jak vypadá sub homine, čili podčlověk.

Jar
5. 7. 2022 06:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Víme o nich.Neokoni jsou skupina USA židů,těch nejhorších na světě.Ze svého středu vybírají jednoho šéfa,tzv. Lévitu ( satanského hada Leviana),kterému se klaní,uctivě slouží a odvádí 10 % povinně ze zisků svých bank.Tahle skupina židů pro zisk a bohatství vždy neváhala vyvražďovat pro majetek a moc i své vlastní,židovské národy,kdy financovali války a vraždění,včetně holokaustu za II.světové.Mají velmi dobře zacvičené vojsko bankéřů a bank po světě.Jejich specialitou je organizovat a financovat konflikty vedoucí k válkám a zisku i tak,že mají mnoho právníků a soudců.Jejich soudci pak v době války často přebírají absolutní moc a spolu s nimi dělají co chtějí.Vraždí,konfiskují,zabavují,raketově bohatnou a upevňují svou moc. Vůbec ty nejhorší zrůdy,které tyto bankéře,neokony a kápa lévity řídí jsou v naprostém utajení,vše řídí na kultovní ůrovni a mají absolutní satanskou moc,jsou čistokrevným zlem na Zemi.Patří k nim i ten,kterého označujeme jako ,,prediktora”.Hlavní prediktor je monstrum,satanova pravá ruka,utajená největší zrůda na planetě Zemi.Téhle zrůdě zrůd dokáže oponovat ůspěšně Rusko a Slovanský svět otevřených,božsky tvůrčích Duší a děje se to i nyní.

ZMann
5. 7. 2022 07:49
Odpovědět  Jar

Rothschildova smrt jako součást boje proti Deep State. Byl údajný tajný okultní vládce Pindar odstraněn cíleně? S aktuálním důsledným komentářem redakce pod čarouZajímavý článek k tématu na EXOPOLITIKA.cz ze dne 10.2.2021

JEBAL
5. 7. 2022 06:36
Ohodnotit příspěvek :
     

.Neokoni jsou skupina USA židů,těch nejhorších na světě.|Pánové, stačí to zkrátit!!!
USA vznikla ze samých,
 podvodníku zlloděju lhařu,vrahu,uchylu,buzerantu,…….
a hlavně” TYTO VLASTNOSTI SE V USA DĚDÍ Z GENERACE NA GENERACI!

Bildelberg.jpg
Pavel K
5. 7. 2022 07:09
Odpovědět  JEBAL

A co potom teprve Autrálie, to byl přece těhlech špinavců kriminál. Není to dlouho, co
jsem si v diskuzi přečetl, že obraz svoji duše a povahy si člověk nese ve tváři. A u těhlech anglosasů to sedí jak (!) na hrnec. Jeden krasavec vedle druhého s ostrými rysy. Ty jejich povahy z jejich obličejů mluví za vše. Jeden příklad za vše, vezměte si jejich filmovou tvorbu, až na pár výjimek tam teče krev proudem, jen se vraždí a znásilňuje. Nebo ty jejicj na palici fantasmagorický úchylárny, jen aby se lidi báli a drželi je pod strachem, když nebudou hodní. Všechno smrdí po česneku.

Ladislav
5. 7. 2022 07:56
Odpovědět  Pavel K

A proto zničit a srovnat se zemí to doupě gengstrů!

Pavel K
5. 7. 2022 08:42
Odpovědět  Ladislav

…..a hned by bylo na tom božím světě lépeji.

zuza
5. 7. 2022 10:28
Odpovědět  Pavel K

trestanecké kolónie boli aj v Amerike, nielen v Austrálii a anglickí hajzli tam vyvážali nielen kriminálnikov, ale aj škótskych zemanov a nepokorných Írov, najmä takých, ktorým patrila pôda, na ktorú mal zálusk nejaký angličan. A v tých časoch sa ľahko bolo stať kriminálnikom, stačilo ukradnúť od hladu jedno jablko. Prípadne stačilo len obvinenie… Vlastne ako dnes, aj dnes sa človek ľahko stane kriminálnikom, Assange alebo Lučanský by mohli vyprávať…

Pavel K
5. 7. 2022 11:22
Odpovědět  zuza

Tak rozumím, ta nespravedlnost, intriky jsou po celém světě že.
Trochu to zlehčím a uvedu do obecné roviny
Anglosas = agresor
Slovan = beránek
🙋‍♂️ 🙋‍♂️ 😂 😂

5. 7. 2022 14:28
Odpovědět  Pavel K

A proto Slav vhodný co matroš na slava.

Kolja
5. 7. 2022 15:43
Odpovědět  zuza

Assange je zloděj.

5. 7. 2022 16:41
Odpovědět  Kolja

Taky jsem o tom, jak ve školce štípnul té holčičce kyblíček, cosi zaslechl.

Gales
5. 7. 2022 08:49
Ohodnotit příspěvek :
     

A proto furt Zelenský vykřikuje že je žid.Ať chcípnou.

Jozef
5. 7. 2022 08:53
Ohodnotit příspěvek :
     

SUROVINY Ruska, VZOSTUP komunity BRICS v GLOBÁLNOM obchode bez americkej obchodnej rezervnej meny US $, ničí UFÓNOV z USA

CAESAR Putin DENACIFIKUJE Trojský kôň UFÓNOV na Ukrajine.

SANKCIE UFÓNOV voči RUSKU, TRÍZNIA ekonomiku, euro, život občanov v EU, zároveň likvidujú UFÓNOV v EU, hlavne v USA a G7 Adolf kaput

FWWLY-VaAAIesXk.jpg
Lubek
5. 7. 2022 09:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Filan hovorieva, že človek má po 50ke tvár akú si zaslúži. Aj ja mám akú som si zaslúžil, beriem, ale teta na obrázku s jej účesom… Okamžite sa mi vynorí v mysli začiatok mojich štúdií na strojárskom učilišti. Typický odér školskej jedálne a za výdajným okienkom stála… no doslova dvojníčka tejto tety. Ešte do tých vlasov takú čipkovanú stužku prichytiť dvoma sponkami, biely plášť a do ruky žufanku, ktorou nakladala do misiek polievku. A zvučným hlasom nás poháňala:” Poďme, poďme, hýbte sa, nebudeme tu do večera!” V tej kuchyni však predsa len nenarobila toľko škody, skôr aj niečo užitočné.
“Fuck the EU”

Alfred
5. 7. 2022 09:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Strůjce ukrajinského holodomoru ve 30. letech min. století byl Lazar Kaganovič. Strůjkyně Majdanu v r. 2014 byla V. Nuland, manželka Rogerta Kagana. Kagan je chazarský Chán. Dnešní válka na Ukrajině je vyvrcholení tisícileté války Chazarů proti Rusku, která začala zničením chazarského kaganátu knížetem Svjatoslavem v r. 965-969.

Jar
5. 7. 2022 12:51
Odpovědět  Alfred

To je přesně ono,ty chazarské bestie se po porážce a rozprášení knížetem Svjatoslavem neustále vrací a dnešní Kyjev je jejich dílo,chazarských výpalníků a vrahů a jejich psů anglosasů.

Martin
5. 7. 2022 11:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Trápny článok! USA stale prehrávajú a stále a pritom neustále rozširujú svoj vplyv a budujú stale nove a nové základne! Tito pisalkovia sa budú vytešovať aj potom, keď Rusko pride o Kazachstan!

Jar
5. 7. 2022 13:20
Odpovědět  Martin

No ale kde si budují nové základny , u pšonků nebo slovensku po 30 letech vymývání mozků,nebo 8 letech přípravy na válku na okrajině,kde jim to je stejně prd platné,tam jejich nacistický kaganát rusové dokonale čistí.Už jim nepomůže tisknout biliony dolarů pro vazaly a otroky zblblé darwinovými opicemi z dílny zednářských anglosasů.Dolar bude vyzmizikován a jestli otevřou jaderná sila,tak je ruské Sarmaty mžikem kanonizují domů,do pekel.

Janaz
5. 7. 2022 14:37
Odpovědět  Martin

Ty chudák, to nám chceš tvrdiť, že usákovo vyhráva? Stačí sa pozrieť, aká časť sveta sa im vzoprela a nespieva ich pesničku, že? Svet a ľudstvo nie je len amíkovo či ich európski poskokovia, že? Amíkovo a Európa sa menia na svetových lúzrov par excellence, ty trtko.

Petr
5. 7. 2022 13:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Za vším hledejte Židy…..

Frank
5. 7. 2022 15:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Američtí zmetci si nedají pokoj dokud nedostanou přes držky.

Vaska
5. 7. 2022 15:16
Ohodnotit příspěvek :
     

začíná mi to připomínat poslední dny římského impéria, kdy hordy Vandalů stáli před branami Říma a v římském senátu se dohadovali na které náměstí umístit sochu

5. 7. 2022 16:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Čerstvá zpráva z ruswebu: Ruský obranný průmysl se přesouvá na vojenské základny. Proč asi, žejo.