Reuters: “PMC Wagner” zachrání Mali před islamisty

Tisková agentura Reuters s odvoláním na své zdroje uvádí, že ruští specialisté ze “soukromé vojenské společnosti Wagner” přicházejí do republiky po dohodě s místní vládou.

Agentura tvrdí, že na práci v Mali bude nebo již je zapojeno nejméně 1 000 zaměstnanců skupiny Wagner. Ruští specialisté budou školit vojáky a důstojníky místních ozbrojených sil a také budou poskytovat ochranu hodnostářům.

Podle agentury Reuters se francouzští představitelé již snaží dohodu diplomaticky narušit.

V Mali probíhá již téměř deset let francouzská vojenská operace (v subsaharské zemi působí také kolem 120 českých vojáků v rámci mezinárodních misí), oficiálně navržená tak, aby zastavila teroristické skupiny Al-Káida a Islámský stát. Podle agentury Reuters „Francie má obavy, že příchod ruských žoldáků podlomí její desetiletou protiteroristickou operaci“. 

Ve skutečnosti se vláda Mali obrátila o pomoc na soukromé vojenské instruktory právě proto, že skutečný účinek francouzské operace stále není viditelný: teroristická hrozba přetrvává i o deset let později a francouzská armáda se při plnění svého formálního úkolu kompromitovala nízkou efektivitou.

„PMC Wagner“ se proslavil během klíčových bitev války v Sýrii. 

Podle řady zpráv z médií to byli Wagnerovci, kdo provedl několik nejdůležitějších operací této války, včetně průlomu do města Deir ez-Zor obklopeného teroristy a osvobození starověké Palmýry. 

Wagnerovci si navíc vedli dobře při střetech v Mosambiku, kde se jim podařilo zasadit islamistům vážné rány. Kromě toho ruští instruktoři sehráli klíčovou roli při výcviku a reorganizaci armády a policie Středoafrické republiky, načež jednotky SAR dokázaly porazit teroristy v této zemi zničené občanskou válkou. 

Takový rekord evidentně způsobil, že se Bamako (hlavní město Mali) obrátilo na ruskou společnost.

Současně existují důkazy o připravenosti řady zemí účastnit se záležitostí Mali. 

Turecko je v Africe extrémně aktivní a Francie se nevzdá vlivu na svou bývalou kolonii, a to navzdory masivním protifrancouzským protestům v Mali. Pro francouzskou stranu by ztráta vlivu v Mali bezprostředně po převratu v Guineji, kde armáda s lidovou podporou svrhla pro-francouzského prezidenta Alpha Condého, byla vážnou ranou prestiže.

Tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov nekomentoval prohlášení některých médií o přítomnosti instruktorů z Ruska v Mali. Tuto otázku doporučil položit ministerstvu obrany.

“K této záležitosti nemohu nic říci, je nutné se obrátit na ministerstvo obrany,” poznamenal Peskov.

Ozbrojený konflikt v Mali mezi vládními silami a ozbrojenci separatistických a islamistických skupin začal na začátku roku 2012. Bylo to do značné míry způsobeno zhoršením situace v Libyi po svržení Muammara Kaddáfího.

https://bit.ly/3EhMvUM

sdíletj na

5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
josef
15. 9. 2021 13:41

Je na čase aby naši “vojenští experti ” zabalili výstroj a odcestovali zpět domů,aby nemuseli v budoucnu utíkat jak z Afganistánu ! Výlet skončil !

ZMann
15. 9. 2021 22:15
Odpovědět  josef

Hlavní důvod proč tam jsou naši udatní gerojové jsou naleziště uranu v sousedním Nigeru,která plundruje francouzká firma Ariva a naši vojáčci jim dělají užitečné idioty.

Milan
15. 9. 2021 14:16

Tak to bude ještě sranda. Jen pochybuji, že i pro naše kluky.