politika

Republikánští senátoři zpochybňují výsledky amerických prezidentských voleb

Ve Spojených státech má 11 senátorů z Republikánské strany v úmyslu zpochybnit výsledky prezidentských voleb v zemi. Fox News.

Skupina amerických senátorů z Republikánské strany oznámila svůj úmysl vyjádřit formální námitku proti výsledkům voleb v den schválení výsledků prezidentských voleb v USA kongresem 6. ledna.

„Kongres by měl okamžitě jmenovat volební komisi s plnou mocí vyšetřovat a zjišťovat fakta, aby bylo možné provést urgentní ověření výsledků voleb ve sporných státech,“ citovala RIA Novosti text společného prohlášení senátorů.

Sedm úřadujících a čtyři zvolení členové horní komory amerického Kongresu požadovali, aby konkrétní státy posoudily zjištění komise a v případě potřeby uspořádaly slyšení v kolísavých státech, aby potvrdily upravené výsledky voleb. 

“Proto hodláme 6. ledna hlasovat proti volitelům ze sporných států,” uvádí se v prohlášení. Mezi signatáři jsou senátoři Ted Cruz, Ron Johnson, John F. Kennedy, Marsha Blackburn a další.

Republikánský senátor Josh Hawley a asi 140 členů dolní komory z Republikánské strany rovněž oznámili svůj úmysl postavit se proti výsledkům voleb.

Pokud se zákonodárci v obou komorách postaví proti hlasování volitelů, Kongres nebude schopen výsledky automaticky schválit a obě komory budou nuceny vést diskuse, aby rozhodly, zda podpoří námitky.

sdílet na