politika

Řekyně nám přeložila tamní noviny. Bude se vám chtít brečet z toho, co se tam děje. Právě teď, právě v tento okamžik

06.03.2020 13:50

Turecko posílá k hranicím s Řeckem několik stovek dalších policistů. Mají se pokusit zadržet nápor desetitisíců migrantů, které kvůli nelegálnímu překročení hranic posílají Atény zpět. Kvůli střetům s řeckou policií a armádou už prý bylo zraněno nejméně 164 lidí. Napětí mezi oběma stranami však nekončí. ParlamentníListy.cz mají navíc k dispozici překlad jen některých článků a reakcí, které v Řecku v těchto dnech vycházejí. Pro redakci je přeložila Pynelopi Cimprichová, jejíž rodiče jako uprchlíky přijalo Československo v rámci humanitární pomoci v době občanské války v Řecku.

„Jsem původem Řekyně a některé údaje jsem převzala i z řeckých novin. V říjnových volbách 2018 jsem kandidovala do Senátu. Dnes jsem na Parlamentních listech přepsala příjmení z Valsamisová na Cimprichová a vložila status občanka ČR,“ uvedla autorka textu, z něhož budeme čerpat, v pátek dopoledne.

Obsah e-mailu lze interpretovat jako otevřený dopis. Adresován je prezidentovi a premiérovi České republiky a jeho cílem je především upozornění na špatnou situaci na řeckých hranicích. Vybrané pasáže byly redakčně kráceny, jejich smysl ovšem zůstal stejný.

„To, co se děje na dnešních hranicích s Tureckem, je invaze. Organizovaná islámská migrace. To nejsou uprchlíci, to je regulérní armáda mladých, dobře živených, všeho schopných chlapů. To je válka. Máme právo se bránit,“ uvádí ve svém dopise žena, jejíž rodiče přijalo Československo v rámci humanitární pomoci v době občanské války v Řecku.

„Mám řecký původ, narodila jsem se tady řeckým rodičům, které jako uprchlíky přijalo Československo v rámci humanitární pomoci v době občanské války v Řecku. Maminka byla nejprve v Maďarsku. Byli to opravdoví uprchlíci, kterým šlo o život. Za pomoc byli neskonale vděčni a já jsem dodnes. Podstatné poselství, které jsem si odnesla z výchovy, je slušnost, spravedlnost a být vždy na straně míru,“ uvedla farmaceutka Pynelopi Cimprichová.

Jak ale vnímat situaci v Řecku očima tamních obyvatel?

„Přemýšlejte o lidských právech řeckých občanů, jejich právu na důstojnost a bezpečnost. Musí také žít a účinné kroky proti šílenství Erdogana a islamistů by mělo být naším prvořadým zájmem. Je to degradace, když jste oloupení a zabití kvůli nějaké věci. Nebo když jste zmláceni tak moc, že už nevstanete z lůžka do konce života, a přitom jste ještě celou dobu znásilňováni. Je to degradace, pokud je masivní bezdomovectví v Řecku, zatímco lidé, kteří námi pohrdají, dostávají plnou podporu na daleko více než minimum potřebné k přežití,“ naleznete na stránkách jednoho z tamních periodik, jehož překlad máme k dispozici.

Migranti na hranicích prý také říkají: „Chceme jít do Evropy. Vaše země je cesta, most, přes který přejdeme. Nežádejte nás se vrátit zpátky. Nevrátíme se zpátky. Již jejich děti mluví o tom, že nás povraždí a zničí. Otevřeně se islamisté vyjadřují, že islám bude vládnout světu,“ zmiňuje také autorka otevřeného dopisu.

V řeckých médiích se podle jejích slov objevila také následující tabulka. Státní příslušníci zatčení na řeckých hranicích od 28. února do 5. března 2020: Afghánistán 64 %, Pákistán 19 %, Turecko 5 %, Sýrie 4 %, Somálsko 2,6 %, Irák, Írán, Maroko, Etiopie, Bangladéš, Egypt 5,4 %.

„Na Lesbosu povstali místní lidé. Odhánějí čluny od břehů a nepřejí si zde neziskové organizace a ani lidi z OSN, kteří migraci podporují. Kostel v Lesbosu byl zničený nelegálními přistěhovalci. Ale šílenci vám řeknou, že Řecko je agresorem,“ podivuje se dále.

Ani tím ovšem aktuální stav řeckých věcí nekončí.

„Turecko ozbrojuje invazisty, protože mu EU nepomáhá při invazi do severní Sýrie. Nejedná se o syrské uprchlíky, kteří prchají před válkou, která v Sýrii pokračuje vlastně zase kvůli Turecku, zejména v Idlíbu, protože Turecko zase neplní své sliby. Migranti jsou většinou muži, Afghánci, Pákistánci, Severoafričané, kteří se snaží do Evropy velmi násilně vstoupit. A jak se chovají na hranicích, chovají se pak tak i ve státech, kde je přijímají. Tyto neblahé zkušenosti jsou už v EU opravdu rozsáhlé,“ konstatuje dále.

A reakce České republiky na nepřehlednou, nebezpečnou a velmi složitou mezinárodní situaci? Ministr vnitra Jan Hamáček v pátek pro Radiožurnál uvedl, že Česko pošle na pomoc Řecku osm policistů.
https://bit.ly/2THZI2O


Na řeckou policii dopadly slzné granáty. Útočily turecké drony, píší média

Řecká policie zabránila v posledních 24 hodinách 2 867 migrantům v pokusu přejít ilegálně hranici z Turecka do Řecka. Za stejný den řecká policie také zatkla kvůli ilegálnímu přechodu hranice osm lidí, z toho sedm Afghánců a jednoho Syřana. Na hranici se ráno opět vyhrotila situace, když z turecké strany létaly na řeckou slzné granáty.

https://tv.idnes.cz/zahranicni/recko-turecko-slzne-granaty-utok-dron.V200306_104410_idnestv_ande

Podle čtvrtečních údajů řečtí policisté a vojáci zastavili od minulého víkendu na hranicích s Tureckem téměř 35 000 migrantů a od soboty zadržely 252 lidí , které ilegálně překročily hranici. Většinou šlo o Afghánce.

Přesné počty migrantů u řecké hranice na tureckém území nejsou známy. Ankara počty možná záměrně nadsazuje. V pátek turecký ministr vnitra Süleyman Soylu na Twitteru oznámil, že k pátku „odešlo z tureckého území do Řecka 142 175 migrantů“.

Tisíce migrantů z Turecka začaly k řeckým hranicím mířit od konce minulého týdne v domnění, že hranice do EU je otevřená, jak oznámily turecké úřady. Ty také od té doby uvádějí každý den vysoká čísla s počty migrantů, kteří podle nich „z Turecka odešli do Řecka“.

„Nejzranitelnější částí hranice není sever, ale jih,“ řekl v pátek mluvčí řecké vlády Stelios Petsas. Dodal, že právě proto zvažuje vládá rozšíření hraničního plotu, který chrání hranici už několik let. Z velké části je tam přirozenou hranicí mezi Řeckem a Tureckem řeka Evros.

Petsas také znovu obvinil Ankaru, že místo, aby bránila pašerákům migrantů, tak se „sama stává překupníkem jak s migranty, tak s falešnými zprávami“. Řecká vláda už v předchozích dnech opakovaně obvinila Ankaru z organizovaného „masového útoku“ na hranice.

„Máme jasné důkazy o tom, že pohyb těchto lidí (k hranicím) byl zorganizován Tureckem,“ řekl v pátek řecký ministr zahraničí Nikos Dendias před schůzku ministrů zahraničí EU v chorvatském Záhřebu.

Útok slznými granáty údajně koordinovala turecká policie

Řecko-turecká hranice u přechodu Kastanies se v pátek ráno opět zahalila do dýmu ze slzných granátů, podle řecké televize Skai mířily z turecké strany hranice na řecké policisty. 

Podle zpravodaje serveru Greek Reporter zřejmě útok slznými granáty koordinovala turecká policie a využila při tom drony. Podle něj také turecké bezpečnostní síly rozdávaly migrantům nůžky na prostříhání děr v plotu. Podobné informace přinesla v předchozích dnech i jiná zahraniční média.

Řecko posílilo už v pátek ochranu svých hranic, které jsou zároveň vnějšími hranicemi EU. Ve čtvrtek Turecko oznámilo, že k hranici posílá tisícovku elitních policistů, aby zabránilo návratu migrantů zpět do tureckého vnitrozemí.

Kvůli větší migrační vlně posledních dnů posílilo Řecko ochranu také u svých ostrovů v Egejském moři. Deník Kathimerini v pátek  napsal, že řecké námořnictvo vydalo zákaz vstupu lodím do teritoriálních vod u ostrovů Lesbos, Chios a Samos, aby „zabránilo ilegálním přechodům hranic“.

Řekové se více obávají migrantů než koronaviru

Podle průzkumu veřejného mínění, o němž v pátek informoval deník Kathimerini, mají Řekové větší obavy z vývoje na hranici s Tureckem než z toho, že se nakazí novým koronavirem šířícím se od prosince z Číny.

V průzkumu společnosti Pulse pro řeckou televizi Skai odpovědělo 83 procent dotazovaných, že se obává vývoje na řecko-turecké hranici. Obavy z nového koronaviru vyjádřilo v průzkumu 42 procent dotazovaných, u starších lidí nad 60 let tak učinilo 54 procent. 

Řecké ministerstvo zdravotnictví v pátek oznámilo 14 nových případů nákazy, čímž se celkový počet infikovaných v zemi zvýšil na 45. Jedenáct z nich je ze skupiny 53 lidí, která se nedávno vrátila z Izraele a Egypta. Kvůli obavám ze šíření nákazy tento týden místní úřady ve třech provincích na západě Řecka uzavřely školy a zakázaly velká veřejná shromáždění.

Srbsko nasadí k ochraně hranic před ilegální migrací i armádu

Srbský ministr  obrany Aleksandar Vulin dal v pátek najevo, že Srbsko je v případě nutnosti připravené chránit své hranice před masovou ilegální migrací i s pomocí armády.

„Pokud prezident a vrchní velitel srbské armády Aleksandar Vučić usoudí, že je potřebné více zabezpečit hranici nebo zabránit jakémukoli pohybu“, armáda je k tomu připravená, prohlásil Vulin.

Srbská armáda bude ve spolupráci s ministerstvem vnitra a se všemi dalšími bezpečnostními silami plně připravená a odhodlaná ochránit naši hranici, naše území a nedovolí pohyb jediného migranta,“ zdůraznil Vulin. Hlídky na hranicích s Tureckem posílilo i Bulharsko a do ochrany zapojilo i vojáky. 

Situace se vyostřuje. Tisíce migrantů se snaží dostat přes Řecko do EU | (0:51) | video: Reuters

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
6. 3. 2020 23:16
Ohodnotit příspěvek :
     

To je hrůza, to je hrůza… jenom důsledek bezbřehé tolerance. Podáš prst a schramstnou celou ruku.