politika

Rekonstrukce pádu MQ-9 Reaper v Černém moři

Rekonstrukce „taktického vypouštění leteckého petroleje“, které podle USA vedlo k pádu průzkumného a úderného UAV MQ-9 Reaper v Černém moři.

Pozoruhodné je, že v rekonstrukci není, že by Su-27 fyzicky narazil do vrtule dronu – důraz je kladen na to, že se údajně jen dotknul.

Mimochodem, v rekonstrukci není žádné potvrzení, že by dron zničili sami Američané, jak včera oznámili.

https://edition.cnn.com/2023/03/14/politics/russian-jet-us-drone-black-sea/index.html

https://colonelcassad.livejournal.com/8225100.html

sdíletj na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
BB Rad
15. 3. 2023 19:34

Pamatuje nekdo na problém s navigací v Tel Avivu ,kdyžRF vypla síť (komunikaci) v Sýrií a Izrael plakal,že byla ohrožena civilní doprava,při provádění náletů Izraelců na Sýrii hihihoho🤫💯%

Pavel
15. 3. 2023 21:34
Odpovědět  BB Rad

Zase bombardovali z Izraele obeti zemetreseni v Syrii..
Ja bych to nedelal..
Vyzbrojenej dron byl odveta za nedavny “zruseni” nejakeho velitelstvi NATO na U..
Ted maji jeste zrusenej dron 32 milionu a este rus chce z nej cmajznout vsechny tajemstvi..
S tajemstvima se deli s Iranem ,ktery maji taky s dronama potize..
Se to nazyva hybridni valka..
12 tisic sankci na Kreml a ted jim zuchne jedna banka za druhou.
Na rusa se nejde ,taky z toho duvodu ,ze rus kdyz je v kasi , tak se vobjevi Vyssi moc , ktera Rusko zachrani..Jeste zpusobi aby se bleskem zotavil ..Tech prikladu je vic..
Neni to jen povercivost..

Pavel
15. 3. 2023 22:04
Odpovědět  Pavel

A co rusovi taky zbejva.
Kdyz usak chce znicit na co prijde.
Hersh nedavno infromoval vo zniceni toho potrubi a ted zase jejich dron vyzbrojenej bombama se ritil na Krym..
Maji rusove nejaky pravo se aspon branit?
Graham senator prohlasil z kuloaru senatu ,ze se musi strilet rusky letadla..Ty budou strilet ovsem jiny…
Dale rekl , ze by to bejvalej president Usa reagan udelal..
Reagan byl kripl, kteryho nevzali do valky , nebo mel strejcka aby nemusel tam, kde se strili , lepsi kdyz tam dou jiny..
Vo to vic mel roli ve filmech,kde hral nepricetne statecny vojaky a bojujici hrdiny jak porad bojujou ve valce..
Vzdycky vyhraval..A za tyhle zasluhy byl potom zvolenej za presidenta..Ved a zucastnoval se oslav vitezstvi usaku nad fasismem, ani zadnyho rusa nepozval..

unor 2022
15. 3. 2023 19:50

Pokud to rusky pilot provedl tak, jak naznacuje rekonstrukce, jde si jeden zitra hned ranu koupit novy klobouk. Smekat ten stary se pri takove prilezitosti neslusi.
A vlastnik dronu by mel ucinit totez. Tedy pokud je uznaly a ma alespon rok stary klobouk.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
15. 3. 2023 20:11

Nejsem sice odborník na petrolej, či co to bylo vypuštěno, ale myslím si, že jestliže vše proběhlo podle rekonstrukce na videu, tak hlavní problém pro bezpilotník byla změna vztlaku podletěním Su pod ním. Ve větších rychlostech je chování ve vzduchu dost podobné principu ve vodě, tj. turbulence, okamžitý “sekundový” podtlak podle mého názoru vytvořily podmínky k pádu – změnu letových podmínek.
Proč jsem uvedl vodu? To si můžete vyzkoušet i doma ve vaně, bazénu, když se budete snažit změnit směr třeba lodičky na hladině. Například když házíte – jako my – šišky na loďičku, aby plula rychleji než vašeho kamaráda, budete se snažit zasáhnout takové místo, na kterém díky své “vzdálenosti od loďky” aby seyvtvořila vlnka, která popožene tu vaši dopředu. Kamarádovu jsme se zase snažili zasáhnout přímo a nebo když jsme si to zakázali a kdo to udělá, prohrál, tak jsme naopak vytvářeli vlnky proti směru pohybu lodičky. Ostatně dejte si lodičku ve vaně na hladinu a jen podhrňte rukou vodu cca 10-15 cm pod ní – co to udělá? Pokud to bude dostatečné vzhledem k její velikosti, potopí se.
Tím nepopírám jak jsem uvedl roli “nějakého toho petráku”, třeba to opravdu funguje. Ve verneovkách se olej lil na hladinu rozbouřené vody, aby se na okamžik uklidnila.
Že by se Rusko inspirovalo u francouze Verna? 🙂 🙂 🙂 Opačným postupem oproti oleji?

Boomer
15. 3. 2023 20:44
Odpovědět  Peter 008

.. opakované podlety dronu stíhačkami mohly vyvolat silnou turbulenci v úplavu za nimi, proudění pod křídlem mohlo být rychlejší než nad křídlem..
Při letecké ostraze státní hranice v dobách socialismu byl obdobný manévr shora používán proti tzv. úletářům.

Velitel
15. 3. 2023 22:05

Pokud jde o to co je to ten letecký petrolej tak technicky jde o směs uhlovodíku s bodem varu 130 až 300C. což asi moc neřekne, tak asi tako je to něco jako směs klasického petroleje a motorové nafty pro arktické klima. Zkrátka taková řidší nafta, která nezamrzá ani při -50C. Da se to lít do naftového auta, jen jsme na nádrž přidávali štamprli oleje a stejně aditiva.
Proč to vypouštěli? Hlavní důvod byl pravděpodobně motor. MQ9 pohání turbovrtulový Honeywell TPE331,pokud nasaje palivo tak to po přistání je minimálně na velkou opravu motoru. Nasávané palivo zasere celý kompresor a čidla na vstupu do motoru, vučistit to, znamená vyndat motor atd.Pokud jde o to co se stalo, psal jsem to sem už včera. Podle mého je nesmysl, že by došlo k střetu Su-27 s vrtulí MQ-9 , pro Su by to byl složitý , nebezpečný a nesmyslný manévr.
Su 27 je dvacetunové letadlo s dvěma motrory , které při max tahu žerou 48 tun paliva, to je víc než 13kg za sekundu a k tomu spotřebují 250kg vzduchu a stejnou váhu plynů vyplivnou za letadlo. Pro porovnání Boeing 747 při startu vystačí s cca 36 tunami za hodinu. No a ted to podstatné, každé letiště kde startují jak tato velká letadla tak malé Cesny ví, že za Boingem nemůže startovat cesna, protože vzdušné víry i minutu po startu 747 s cesnou seknout o zem. A přesně to nejspíš vedlo k pádu MQ-9. Vzdušný víry vyvolaný motory Su-27 vedly k ztrátě vztlaku MQ9 to vedlo k pádu. Auto pilot s takovou situací nepočítá a ten kdo tu hračku řídí má při řízení přes satelit takovou latenci , že nemá moc nárok něco zachránit.

primak
16. 3. 2023 06:31
Odpovědět  Velitel

Ale CBS nám říká, že kolidovali, narazili. Ale ve stejné větě říkaj, že minuli přiblížení, tedy “špatné pilotování”…
Takže ať si každý z toho vybere své, sice nám to naše skolabovalo, ale oni maj špatný piloty, heč…

Standa
16. 3. 2023 07:41
Odpovědět  Velitel

Odborná odpověd!Děkuji.
Zkusím to zjednodušit. Letadla ,lodi USA nemají, co dělat v Černém moři!A USA si přitom stěžují, že BraziIci,, připustili “do svého přístavu 2 Iránské lodi?
Co takhle vypustit Iránské drony létajících okolo USA? Zbáznili by celý svět.???Ti USA trotellové sestřelují i balonky..