politika

Řecký tisk: Putin vysílá signál do Washingtonu, že nedovolí Bidenovi „zlomit Srbsku hřbet“

Administrativa 45. prezidenta Spojených států Donalda Trumpa se ve skutečnosti stáhla a nepřijímá politická rozhodnutí.  Administrativa 46. amerického prezidenta Josepha Bidena ještě nezačala pracovat. 

Na tomto pozadí vládlo ve Spojených státech politické vakuum, což se nejvíce projevuje v oblasti zahraniční politiky. Práce amerického ministerstva zahraničí ve dnech před Bidenovou inaugurací byla nazvána „Poslední dny Pompea“.

Tisk současně aktivně diskutuje o otázkách, které oblasti světa bude Bidenova administrativa vlastně po 20. lednu „řešit“. A každý má jiné verze.

Například řecký tisk věří, že Balkán se může ukázat jako region, kde „v poslední době vliv USA znatelně poklesl, zatímco vliv Ruska vzrostl“. Je naznačeno, že zatímco Američané byli „ve válce“ se společností “Nord Stream 2”, plyn prostřednictvím větve “Tureckého proudu”, nazvané “Balkánský proud”, začal proudit do Srbska a brzy může jít dál, včetně do Maďarska.

Řecký deník “Pentapostagma” píše, že Washington může obrátit pozornost na posilování ruských ekonomických pozic na Balkáně. Tvrdí, že s nástupem k moci Joe Bidena „se na Balkáně vaří bouře“
Publikace zároveň odkazuje na nejmenované srbské odborníky a uvádí, že „Putin se rozhodl hrát v regionu energičtěji, zejména po situaci v Náhorním Karabachu.“

Je třeba poznamenat, že Západ může zvýšit tlak jak na Bělehrad, tak na Banja-Luku (správní středisko Republiky srbské v Bosně a Hercegovině). V materiálu řeckých novinářů se uvádí, že ruské orgány pečlivě sledují každý krok Západu směrem k Srbům.

Z článku:

Putin a jeho vláda jsou v neustálém kontaktu se srbským vedením. Moskva podniká kroky, aby zabránila Bidenovi vnutit Bělehradu americkou agendu.

Řecký tisk s odvoláním na nejmenovaný zdroj v srbských diplomatických kruzích:

Putin ve skutečnosti vysílá do Washingtonu jasný vzkaz, který říká:

„Nenechám Bidena ani nikoho jiného zlomit Srbsku hřbet.“

Je také citováno prohlášení srbského ministra pro technologický rozvoj Nenada Popoviče, který uvedl, že „příchod administrativy Bidena by mohl negativně ovlivnit srbské zájmy“.

https://bit.ly/3sptvxP

sdíletj na