politika

Řecko varuje a upozorňuje na turecké provokace Egejské moři

Egejské moře bylo ve stavu pohotovosti, protože se Athény obávají, že Turecko může pod rouškou pátracích a záchranných operací migrantů vyvolat provokace na řeckých ostrůvcích.

Mezitím turecký prezident Recep Tayyip Erdogan včera pokračoval ve své zápalné rétorice a řekl, že „jednoho dne [Řekové] se mohou ocitnout v situaci, kdy budou muset hledat soucit.“

Mluvčí vlády Stelios Petsas odpověděl na otázku během tiskového briefingu a nechal otevřenou možnost vysílat uprchlíky nebo migranty na neobydlené ostrovy. “Nic nevylučujeme,” řekl.

Rovněž kategoricky odmítl tvrzení tureckých úřadů, že migranti, kteří se snažili tlačit přes hranice do Řecka, byli řeckými orgány zraněni nebo zabiti, a uvedl, že jde o „falešné zprávy“.

Napětí na řecké pozemní hranici s Tureckem pokračovalo včera, kdy se znovu rozbily střety poblíž vesnice Kastanies, podél plotu, který pokrývá většinu hranic nevymezených řekou Evros. Policie vypálila slzný plyn a omráčila granáty, aby odvezla dav migrantů, kteří se tlačili do Řecka.

Amnesty International vyjádřila své znepokojení a vyzvala členské státy Evropské unie, aby vstoupily a vyřešily situaci, kterou popsala jako „krizi lidstva“ vlastní výroby Evropy.

„Ochrana uprchlíků není věcí, ze které se země mohou uchýlit, když se rozhodnou,“ řekla ředitelka Evropské instituce Amnesty International, Eve Geddie.

„Řecko musí zachovat právo na azyl a EU je musí podpořit, aby tak učinily,“ uvedla a dodala, že právo žádat o azyl je „neobchodovatelné“.

Geddie dodal, že evropské instituce rychle projevily solidaritu s Řeckem, ale tuto solidaritu nerozšířily o žadatele o azyl a migranty.

V souvisejícím vývoji vláda dokončuje své plány na nové uzavřené středisko v severním Řecku, kde budou migranti, kteří nelegálně vstoupili do země od 1. března, zadrženi až do deportace. Kromě toho zprávy ve středu naznačují, že bude zřízeno druhé středisko buď v blízkosti Lamia, středního Řecka, nebo v širší oblasti Attiky. Zdroje uvedly, že první centrum bude zřízeno v nepoužívaném vojenském zařízení v Serresu.

V dalším vývoji požadovalo spojení řeckých nemocničních pracovníků POEDIN okamžité posílení zdravotnických jednotek na ostrovech Lesvos, Samos, Chios a Leros s vybavením a personálem, aby se dokázali vyrovnat se stále rostoucí poptávkou v důsledku migrantům a uprchlíkům.

Ve východním Egejském moři pokračují nepovolené turecké přelety

Turecké vzdušné síly narušily ve čtvrtek řecký vzdušný prostor již v pořadí druhý den, kdy dvojice stíhacích letounů F-16 vstoupila do aténské letové informační oblasti (FIR), aniž by předložila letový plán a letěla nad ostrůvky Panaghia a Oinousses na východě Egejské moře, podle generálního štábu Řecké národní obrany (GEETHA).

F-16 vstoupily do řeckého vzdušného prostoru v 9,55 hodin a letěly na 24 000 stop. Stejné letouny F-16 létaly pod ostrovem Oinousses podruhé v 10,16 ráno, na 36 000 stopách.

V 10,24 hod. Dvě stejná letadla letěla nad ostrovem Chios o 38 000 stopách a poté o Oinousses o 29 000 stop o dvě minuty později.

Ve všech případech byla turecká vojenská letadla uznána a zachycena řeckými stíhacími letadly v souladu s mezinárodními pravidly nasazení, uvedla GEETHA.Online

sdílet na