politika

Řecko oznámilo důležitost nových amerických základen pro přesun vojsk na východ

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis uvedl, že je potěšen novou dohodou o obraně se Spojenými státy, podle níž Američané získají v zemi nové základny. Upozornil také na význam přístavu Alexandroupolis pro přesun amerických jednotek do východní Evropy.

Mitsotakis v rozhovoru pro The Washington Post řekl, že je velmi potěšen dohodou se Spojenými státy, která umožní “otevření nových základen” pro Američany v Řecku, uvádí RIA Novosti.

„Nejdůležitější z nich je přístav Alexandroupolis, který se nachází v severovýchodním Řecku, velmi blízko Turecka. To by byl přirozený vstupní bod pro jednotky USA nebo NATO do východoevropského regionu,“ dodal premiér.

Spojené státy na základě nové obranné dohody s Řeckem, podepsané 14. října, dostaly k dispozici několik vojenských základen v zemi, včetně přístavu Alexandroupolis na severu a vojenského tábora vedle něj. Američané si všímají strategicky důležité polohy přístavu a zdůrazňují, že od roku 2019 hraje přístav klíčovou roli ve velkých amerických vojenských cvičeních a operacích, včetně Defender Europe a Atlantic Resolve.

Řečtí politici nepopírají, že dohoda je namířena proti Rusku a základna v Alexandroupolis se stává americkým místem pro protiruskou politiku v regionu jihovýchodní Evropy.

V přístavu Alexandroupolis se momentálně odehrává největší vylodění amerických vojsk v historii.  Přístavem projde 120 vrtulníků a tisícovka bojových vozidel různých typů a vojáků, kteří zamíří do zemí východní Evropy.

Již dříve řekl ministr národní obrany Řecka Nikolaos Panayotopoulos, že Severoatlantická aliance by se měla připravit na dlouhý boj s Ruskem.

Mezitím v Aténách a Soluni demonstranti pálili americké vlajky.

Připomeňme, že Řekové obviňují Spojené státy z podpory junty „černých plukovníků“ v letech 1967-1974 a tradičně na výročí povstání přicházejí studenti k americké ambasádě se zakrvácenou řeckou vlajkou a večer pořádají masové demonstrace.

https://bit.ly/3DWqhqJ

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan
26. 11. 2021 02:11

Dobře jste udělali, kluci jedny šikovný. Teď máte levnou energii od strejdy Sama zajištěnou. Nešiknul by se vám nějakej ten poradce přes energetiku? Máme jich u nás habaděj, co by vám mohli radit. A jsou ještě moudřejší, jak ti vaši mudrlanti.