Řecká policie používá na migranty na turecké hranici slzný plyn

Střety vypukly na řecké hranici s Tureckem před úsvitem ve středu poté, co se asi 500 migrantů pokusilo rozbít hraniční plot a vstoupit do Řecka.

Řecká policie uvedla, že použila slzný plyn k odrazení tlaku jižně od hraničního přechodu Kastanie. Turecké úřady rovněž uvedly, že na řeckou hranici vypálily slzný plyn. Srážky začaly ve 2 hodiny ráno a trvaly zhruba dvě hodiny.

Odhaduje se, že na řecko-turecké hranici se stále nachází 2000 migrantů, týdny poté, co Turecko vyhlásilo své hranice pro Evropu za otevřené, a povzbudilo migranty a uprchlíky žijící v zemi, aby se pokusili o přechod do členského státu Evropské unie Řecko.

Desítky tisíc lidí směřovaly na hranici, přestože Řecko trvá na tom, aby byla jeho východní hranice, která je také vnější hranicí EU, uzavřena. Tento krok nastal po měsících hrozeb tureckého prezidenta Recep Tayyipe Erdogana, že povolí miliony uprchlíků do Evropy, pokud EU neposkytne větší podporu péči o uprchlíky v Turecku.

EU tvrdí, že dodržuje dohodu s Tureckem z roku 2016, podle které poskytuje miliardy eur ve fondech výměnou za to, že Turecko pečuje o více než 3,5 milionu uprchlíků ze sousední Sýrie.

Ve středu Turecko prohlásilo, že uzavírá své šest pozemních a námořních hraničních přechodů s Řeckem a Bulharskem ve snaze zabránit šíření nového koronaviru. Vyšší turecký úředník však uvedl, že opatření neznamenalo konec ankarské politiky nezabránit migrantům v odchodu z Turecka.

Hranice byly zapečetěny vůči lidem a ne k přepravě zboží, dodal úředník a mluvil pod podmínkou anonymity v souladu s tureckým vládním protokolem.

Násilí na hranicích přišlo několik hodin poté, co Erdogan uspořádal čtyřstrannou videokonferenci s vůdci Francie, Německa a Británie, aby diskutoval o krizi migrantů.

V prohlášení Erdoganovy kanceláře uvedli, že čtyři vůdci diskutovali také o způsobech řešení konfliktu v Sýrii a poskytování humanitární pomoci v syrské provincii Idlib. Bližší informace neposkytli.

Úterní telekonference mezi Erdoganem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a britským premiérem Borisem Johnsonem byla uspořádána poté, co evropští vůdci zrušili plány na cestu do Istanbulu kvůli kronavírové krizi.

Násilí na řecko-turecké hranici zvýšilo obavy v Aténách kvůli velkému počtu přistěhovalců z Turecka – v letošním roce hrubě v průměru 100 denně na řecké ostrovy – a přidalo se k výraznému přeplnění uprchlických táborů.

Řecké orgány ve středu uvalily na ostrovní tábory omezení pohybu, která trvala nejméně jeden měsíc, v rámci opatření veřejné bezpečnosti pro pandemii koronavírusů.

Migranti na Lesbosu a na dalších čtyřech ostrovech budou moci navštěvovat města na ostrovech pouze v malých skupinách a po omezenou dobu, uvedlo ministerstvo pro migraci. Ministerstvo uvedlo, že také urychluje plány na výstavbu vězeňských zařízení na ostrovech.

V žádném z táborů nebyly potvrzeny žádné infekce, rozsah testování na těchto stanovištích však zůstává nejasný.

Do Turecka se letos dostalo z Turecka více než 9 300 lidí – většinou přicházejících na východní ostrovy – tento měsíc se však za poslední týden zpomalil.

[Reuters]

sdíletj na