politika

Rakousko: Představili detaily povinného očkování. Platit bude od 14 let věku

Povinnost očkování proti koronaviru se bude v Rakousku od února příštího roku vztahovat na všechny osoby s trvalým pobytem v zemi ve věku od 14 let. 

Oznámili to ve čtvrtek ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein a ministryně pro ústavu Karoline Edtstadlerová. Informovala o tom agentura APA.

Výjimka z povinné vakcinace bude platit pro těhotné ženy a ty, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou dát očkovat, upřesnil Mückstein na společné tiskové konferenci s Edtstadlerovou. Pro uplatnění výjimky bude zapotřebí lékařské potvrzení, zdůraznil.

Rakouský ministr zdravotnictví zároveň vyzdvihl, že očkování pro těhotné se “výslovně doporučuje”.

Čtvrtletně se budou uskutečňovat tzv. “očkovací lhůty”, v jejichž rámci se budou muset dát očkovat všechny osoby, na které se povinné očkování vztahuje; nebo předat odůvodnění na výjimku z očkování, upřesňuje APA. Prvním konečným termínem pro očkování bude 15. březen 2022, uvedl Mückstein.

Těm, kteří se nezaregistrují, hrozí peněžité pokuty – v řádném řízení do výše až 3600 eur, přičemž se bude brát v úvahu i finanční situace. Kromě toho může proběhnout i tzv. “zkrácené řízení” v případě pokuty do výše 600 eur.

Neočkovaní budou pak čtvrtletně vyzýváni k tomu, aby přijali vakcínu, nebo předložili doklad o výjimce, píše APA. 

“Pokud se tak nestane, pokuty budou udělovány čtvrtletně,” podotkl Mückstein. 

Platnost zákona by podle předpokladů mohla vypršet koncem ledna 2024.

https://bit.ly/33kJQvH

sdílet na