politika

„Putinovy ​​kleště“: od Severní Koreje po Karibik

DMITRIJ SEDOV

Co trápí západní stratégy?

Pokud by někdo z velitelství NATO v roce 2014 naznačil, že Rusko bude schopno reagovat širokým strategickým manévrem na stahování vojenských struktur kolem jeho hranic, vyvolalo by to jen povýšenecký úsměv. Jediné, co v té době měla Ruská federace pro použití v zahraničí, byla jaderná triáda, ale tento typ vojsk na strategický manévr nestačil. Tedy alespoň si to myslí v USA. Pro dosažení svých cílů Američané zřizují kolem potenciálního nepřítele vojenské základny s útočným potenciálem. Takové základny existují například podél celé hranice Ruské federace s Evropou a brzy můžeme očekávat jejich výskyt ve Finsku.

V těchto základnách lze připravit širokou škálu vojenských operací, od infiltrace průzkumných a sabotážních skupin až po masivní invazi na nepřátelské území.

A jaké opěrné body mělo Rusko v roce 2014 kolem Spojených států a západní Evropy obecně? Žádné. Rusku tedy nezbývalo nic jiného než pohrozit jaderným odvetným úderem v případě ohrožení jeho národní bezpečnosti. Ale současné armády bojují, aniž by dosáhly fáze výměny jaderných úderů, což znamená, že v situaci Ruska se může přihodit mnoho různých věcí, aniž by vypukla jaderná válka.

Mezitím se vojensko-strategické podmínky v roce 2014 pro Ruskou federaci prudce změnily k horšímu a při hledání cesty z obklíčení kolektivním Západem začala hledat podporu u svých bývalých spojenců. Postupem času se Rusko dočkalo odezvy v Severní Koreji, Nikaragui a na Kubě. Navzdory očekávání Washingtonu vedení těchto zemí přimhouřilo oči nad problémy, které nastaly poté, co je Rusko na počátku 90. let opustilo, a projevilo přání zintenzivnit spolupráci. Tato spolupráce může mít různé podoby, ale v každém případě je třeba ji posuzovat z hlediska posílení strategických pozic Ruska v konfrontaci s NATO. 

Pokud jde o možnou spolupráci s KLDR, v publikaci amerického vydání New York Times bylo uvedeno, že Pchjongjang je připraven dodat Ruské federaci 10 milionů dělostřelecké munice a raketové systémy MLRS se zlepšeným dostřelem a přesností, které nejsou horší než munice západních velkých ráží. Autoři věří, že se tak Ruské federaci podaří vyřešit problém, které ruské dělostřelectvo má – zlepšit dostřel a přesnost svých střel.  Severokorejský KN 09 MLRS je navíc svými výkonnostními charakteristikami srovnatelný s americkým systémem “Himars” a bude vyráběn v ruském podniku. 

Tento zdánlivě technický problém zajištění ruské armády má strategický význam. Může způsobit snížení bojové účinnosti ukrajinských ozbrojených sil a ovlivnit stabilitu jejich pozic. To předurčí průběh SVO do jara 2024, kdy jsou plánovány dodávky západního letectva a nových řízených střel dlouhého doletu na Ukrajinu.

Zároveň příznivý postoj Ruska k zájmu Severokorejců o nový vývoj ruských raket vede ve Washingtonu ke spekulacím, že neohrožený Kim Čong-un má šanci získat nové možnosti jaderného odstrašení v reakci na agresivní americkou politiku.

Nyní se Rusko již necítí bez strategických bodů opory. Jeden z nich se objevuje v tichomořském směru, přímo v zóně, ze které severokorejské balistické střely mohou dosáhnout území USA.

Další potenciální opěrný bod může vzniknout na opačném konci světa – v Atlantiku, nedaleko amerického pobřeží.

Po zahájení Speciální vojenské operace (SVO) se Nikaragua snaží plně podporovat ruskou politiku. Občané této malé země v čele se svým vůdcem Danielem Ortegou mají plné zuby amerických pokusů zlepšit jim život americkým způsobem a při ochraně svých národních zájmů nevidí na světě jinou zemi než Rusko, na kterou by se mohli spolehnout. Navzdory tlaku Západu prokazují podporu Rusku v mezinárodních organizacích. Mezi zeměmi se navazují kontakty na nejvyšší úrovni a uzavírají se smlouvy o spolupráci. 

Washington však vůbec není znepokojen obchodní a kulturní výměnu mezi Moskvou a Managuou, ale pravděpodobností, že se u pobřeží Nikaraguy objeví ruská námořní základna. Navíc z hlav amerických armádních představitelů nemizí fobie z přítomnosti cizích vojenských základen nedaleko jejich hranic. Koneckonců, podle jejich názoru, z území pozemních základen je možné organizovat všemožné podvratné akce proti Spojeným státům. 

Kromě toho mají Spojené státy v Latinské Americe mnoho „přátel“ a ti jsou schopni využít své síly a dovednosti „pro cíle, které představují hrozbu pro Spojené státy“. 

A Washington nemá žádné záruky, že jednoho dne se ruská vojenská základna, jako je objekt Khmeimim v Sýrii, neobjeví v Nikaragui. V Pentagonu vědí, že let moderního letectva z Nikaraguy k americkým hranicím netrvá déle než jednu hodinu. Tato myšlenka ruší klidný spánek. Spojené státy nejsou zvyklé bránit vlastní území, ale najednou se může stát, že situace bude jiná. 

A nakonec Kuba. Američané samozřejmě berou v úvahu, že se tam Čína snaží proniknout, a nemyslí si, že se za jejími ekonomickými projekty neskrývají vojensko-strategické kalkulace. Rychlé budování námořních sil ČLR zahrnuje vznik základen a servisních bodů daleko od břehů Číny. Jak se nebát hrozby, že se taková základna objeví na Kubě?

Ale to je jen jedna strana mince. Kubánci mohou být nakloněni zvažovat tyto možnosti, ale chápou, že jejich angažovanost na poli mezinárodní vojensko-strategické poptávky vzbudí zlostnou reakci a tlak Washingtonu. Jak by mohli zapomenout na předchozí roky spolupráce se Sovětským svazem? Nezapomněli, jak Moskva pomohla Havaně odolat americkému tlaku. Možná budou Kubánci nakloněni obnovit své vojenské spojenectví s Rusy? 

Mimochodem, letos v červnu ministr obrany Šojgu na setkání s kolegy v Havaně řekl: „V podmínkách, kdy Spojené státy po mnoho desetiletí provádějí nezákonnou a nelegitimní obchodní a ekonomickou blokádu Kuby, jsme připraveni Ostrovu svobody poskytnout pomoc a poskytnout rameno našim kubánským přátelům.”

Ministr obrany Ruské federace zdůraznil, že obě země brání Chartu OSN proti jejímu nahrazení tzv. řádem založeným na pravidlech, který odráží přání kolektivního Západu podporovat neokoloniální způsoby existence na úkor zotročených zemí a poražených konkurentů.

Profesor a historik z Texaské univerzity Jeremy Suri 20. července řekl, že Rusko a Čína aktivně navazují vztahy s Kubou, čímž vytvářejí „past“ pro Spojené státy. Připomněl, že Moskva posiluje diplomatické, ekonomické a údajně i vojenské styky s Havanou. Připomněl, že nedávno byl také obnoven letecký provoz mezi zeměmi. Historik navíc vyzdvihl tu skutečnost, že Kubu navštívila cvičná loď ruského námořnictva “Perekop”.

Pravděpodobně je předčasné hovořit o výskytu ruských strategických sil na Kubě, ale přichází čas, kdy o tom musíme přemýšlet. Západ nehodlá prohrát válku na Ukrajině a plánuje diverzifikaci a zesílení útoků ze všech směrů.

Mezinárodní politologická komunita už začíná mluvit o „kleštích-sevření Putina“, které hrozí, že se objeví kolem amerického krku s podporou KLDR, Nikaraguy a Kuby. S největší pravděpodobností tyto úvahy odrážejí očekávání těch politiků, pro které se bezohledná americká drzost stala nepřijatelnou. Ale tato očekávání jsou plně opodstatněná.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://www.fondsk.ru/news/2023/09/21/kleschi-putina-ot-severnoy-korei-do-karibskogo-morya.html

sdíletj na

25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
krtek
25. 9. 2023 01:04

Všeho do času.

František
25. 9. 2023 23:15
Odpovědět  krtek

Kdo ještě nenašel slovenský veb News info,sk tak je na AktualitySlovenskoNewsFront

Frank
25. 9. 2023 01:18

Zatím to vypadá tak, že jedinou možností je zdecimovat celé USA. Jinak klid a mír na této zeměkouli nikdy nebude.

Standa
25. 9. 2023 05:30
Odpovědět  Frank

Dá se odpovědět tak! Blokádou amerických lodí s kapalným plynem , podmořských kabelů, vyhozením produktovodů, sankcemi na USSA,znovuobnovení základny RF na Kubě( znovu kubánská krize) a ami se stáhnou , jako v z Tureckostánu, proxi válkami od Afriky po Stř, východ ,J.Ameriku, blok Austrálie, ..o Yelou a pozbuzení erupce ani nepíši…ruský Harm je známý.
Obnovení arktické námořní plavby.Bližší přetažení Egypta, Indie atd. a eliminace zástupců jejich tajných služeb v celém světě … včetně těch naklepaných v RF za Jelcina.

Albi
25. 9. 2023 09:09
Odpovědět  Standa

Nechala bych to přece jen na Putinovi a jeho spojencích. Myslím, že mají podrobnější informace než my všichni dohromady. Jinak nic proti tomu. 🙂

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Duudu Wo
25. 9. 2023 05:39
Odpovědět  Frank

Ještě dva státy Vám chybí, ale jinak souhlas.

Standa
25. 9. 2023 06:01
Odpovědět  Duudu Wo

Můžete mě obnovit pamět?Ve svém věku se blížím rovnou z puberty do urny!

Standa
25. 9. 2023 06:19
Odpovědět  Duudu Wo

Asi myslíte Srbsko( tam je problém- zástupce NATO nyní vyhlásil zájem na okamžitém bombardování Bělehradu)…. a o Korejském polo. jsem nepsal.O Iránu také ne, pouze obecně.

Putinovec
25. 9. 2023 07:05
Odpovědět  Frank

HnUSA jsou zralé na rozpad a občanskou válku . Už během covid teroru došlo k přesunu milionů lidí ze států covid fašismu , do států covid odporu .
Řízeně tam došlo k rozdělení těch , kteří si pod danou ideologií , půjdou nesmiřitelně po krku .
Tento proces se dá kdykoliv spustit , vzhledem k nahromaděné nenávisti k fašistickému systému , generačně parazitických elit .
A nemyslím tím tu bájnou gesaru a nesaru . Jde o to , že Ten kdo chápe více , využívá konfliktní prostředí a může kdykoliv v hnUSA použít jejich často uplatňovaný systém , Rozděl a panuj .
V tom okamžiku se celá západní politika zhroutí a v mnoha zemích , kde jsou záměrně provokováni a ušlapáváni obyvatelé ve svých lidských právech , dojde k náhlým politickým otřesům , kdy se dosazené protinárodní loutky nebudou mít o koho opřít .
Říká se tomu prudký manévr , při kterém není problém z rozhoupané loďky , vykopnout “kapitána” přes palubu . Když pozoruji poslední dobou ty rádoby “vlastence” , kteří už po řadu let bojují proti systému tím , že zakládají různá protisystémová hnutí a následně je efektivně rozhádávají a tím maří odpor ldu v samém zárodku , tak si nemohu nevšimnout jejich náhlé aktivity .

Putinovec
25. 9. 2023 07:32
Odpovědět  Putinovec

Všímáte si toho , jak aktivně zaťal Martin Koller sekyru do části vlastenecky se tvářícího spektra vyžírků ? Jde o to , že ti chápající vědí , že stávající anglosaský systém se hroutí a připravují se předem na převzetí řízení supersystému – státu . A s předstihem likvidují svoji možnou konkurenci .
Nejde o to , že chtějí zachránit národ , jde o boj generačně parazitických elit , o uchopení moci . Přesně tohle probíhalo po roce 89 , kdy ten kdo ovládl řízení supersystému , se kvalifikoval jako nástroj , který je vhodný coby řídící článek pro protektora .
Ten , kdo prokáže efektivně svoji schopnost pást dav , bude připuštěn k dalšímu řízení v oblasti přeformàtování střední a východní Evropy . Jde o jedinečnou příležitost , která láká můry jako světlo majáku .
Všímejte si bedlivě toho , jak se kdo projevuje , protože při tomto přeformátování máme velkou příležitost k uchopení svojí státní suverenity .

anbar
25. 9. 2023 09:02
Odpovědět  Putinovec

generální tajemník rachl je nasazený trojský kůň k rozbití vznikající vlastenecké fronty (jsme prozápadně orientovaní, z východu nikdy nepřišlo nic dobrého, z eurokoncentráku a nata ani náhodou…)

Gales
25. 9. 2023 10:01
Odpovědět  Putinovec

Je třeba aby byla připravena k vládě i ta část ,,politiků”, kteří budou kopat za svobodu,spravedlnost a prosperitu České republiky. A dělat vše pro to aby zvítězili.Být připraven je naší povinností.

Autor
25. 9. 2023 11:06
Odpovědět  Gales

Dodal bych jen – kopat za SUVERENITU naší země.

jiří
25. 9. 2023 11:10
Odpovědět  Putinovec

Dopis všem vojákům, policistům, soudcům a dalším úředníkům.
https://tadesco.org/zachranme-policii-aneb-trocha-historie-dil-1-2/

Mike
25. 9. 2023 18:54
Odpovědět  Frank

Celé USA je 330miliónů lidí. Ty obyčejný bych z toho vypustil. Já jsem taky jen obyčejný Čech a s naší ukro-fašistickou vládou nemám nic společného, jen ji musím trpět, protože demokratickými prostředky se jí nejde zbavit. Pokud se ale budeme bavit o zdecimování, tak jestli se to má týkat i té naší slavné pětidemolice, EU komise a nosatých v americe, jsem pro.

Albi
25. 9. 2023 09:36

Vážení,
totálně mimo mísu, ale přesto věnujte mimořádnou pozornost mainstreamovému článku – je to důležité zvláště když se zdá, že nás čeká nová očkovací kampaň upravenou = účinnější vakcínou:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-stat-zatim-nedal-na-odskodneni-po-ockovani-proti-covidu-ani-korunu-237230#
“Petr Vondráček se nechal v červnu 2021 očkovat proti covidu-19 a čtyři dny poté ochrnul na všechny končetiny”.

Nepřekvapivé – ALE:
“Už dva roky se táhne jeho spor s Ministerstvem zdravotnictví, od něhož žádá náhradu újmy způsobené očkováním. Jenže ministerstvo do dnešního dne o jeho žádosti nerozhodlo.
Když do Česka v prosinci 2020 dorazila první dávka vakcín proti covidu-19, tehdejší ministr zdravotnictví za ANO Jan Blatný prohlásil, že stát přebírá garanci za očkování.

Náhradu má posuzovat a vyplácet Ministerstvo zdravotnictví. Jenže ji ještě nikdy nikdo nedostal. !!!
Česká republika k 21. 9. 2023 dosud neodškodnila za újmu na zdraví způsobenou očkováním proti onemocnění covid-19 žádnou osobu. !!!”
xxx
Tak pozor na libové sliby, ať už je pronáší kdopkoliv.

Pavel z Moravy
25. 9. 2023 10:27
Odpovědět  Albi

Přece je to chobotnice moci a její chapadla nemají zábrany. Ghándí by asi řekl, že nejdůležitější je nespolupráce. Všichni mohou jakoukoliv prasárnu odmítnout, když budou chtít. Záleží pouze na jejich svobodné vůli a důstojnosti. Nu a pokud budou chtít řídící složky využít Goebelsovského strachu na populaci, musí si každý jedinec ujasnit proč má mít strach a komu má ten strach posloužit.

Spam Janka
25. 9. 2023 13:05
Odpovědět  Albi

vsetci podpisovali informovany suhlas s ockovanim….co ine sa dalo cakat?

Albi
25. 9. 2023 14:56
Odpovědět  Spam Janka

Minimálně když slíbili odškodnění postiženým, dostát svému slibu. Navíc podle článku “Vznikl dokonce speciální zákon o odškodnění těch, kterým látka poškodí zdraví”.
A ta demoliční parta se nestydí nahlas tvrdit, že jsme PRÁVNÍ stát!
Zkuste někdo z nás porušit zákon z daleko malichernějších příčin!.

Spam Janka
26. 9. 2023 14:05
Odpovědět  Albi

teoreticky je to pravda, ale prakticky dotycny musi preukazat, ze to bolo toto a jedine toto dovodom…..a to sa nikomu nepodari……maju to dobre osetrene:-(( ako nechvalim ich, ale je to skor dokazom, ze naivita je v sucasnosti velmi nebezpecna a toto bol prejav naivity, aj ked som si vedoma, ze ti ludia konali v najlepsom umysle

Gales
25. 9. 2023 09:50

Řehkova výhrůžka o možné válce s Ruskem je asi myšlena vážně, česká armáda rozmístila na Sněžníku u Děčína pasivní radiolokátor VERA-NG

V té souvislosti stojí za pozornost, co se děje v České republice. Narativ generálního štábu AČR z úst náčelníka štábu gen. Karla Řehky o tom, že válka s Ruskem není vyloučená, má podle všeho další AO, tedy aktivní opatření. Naše čtenářka v neděli nafotila na Děčínském Sněžníku nedaleko rozhledny rozmístěný a důkladně zamaskovaný radiolokátor VERA-NG s vojenským stanem a se zaparkovaným terénním autem AČR a s civilním autem s bavorskou SPZ.

V případě toho německého auta mohlo jít o turistu, který tam zaparkoval, i když to by bylo velmi zvláštní, že by odstavil auto hned vedle vojenského a opáskovaného perimetru. Další čtenář našeho serveru, který rovněž byl na Sněžníku, nám potvrdil, že u turistů instalace radaru nedaleko rozhledny vyvolává překvapení, především a vzhledem k válečnému maskování proti vzdušnému průzkumu, což se v době míru obvykle neprovádí, pokud jde o radar rozmístěný jen preventivně a pro potřeby civilního zabezpečení. Je možné, že jde o součást nějakého cvičení AČR, i když lokace radaru není v prostoru žádného VVP………….

Gales
25. 9. 2023 09:52
Odpovědět  Gales

Kdo se cítí a jedná jako ,,Západní” Čech,může nastoupit na východní frontu hájit západní demokracii a hodnoty. Dobro došli,česky myšleno.

Pavel z Moravy
25. 9. 2023 10:32
Odpovědět  Gales

Galesi, takový Řehka a další, to je pouze úsměvná tragédie v podání těchto tvorů, kteří nikdy o ničem nemohou rozhodovat bez svých páníčků.

Gales
25. 9. 2023 10:49
Odpovědět  Pavel z Moravy

Jidáši kteří realizují myšlenky páníška nesou stejnou zodpovědnost jako páníšek.Ať sípnou.

Miro 2
26. 9. 2023 12:20

Kromě kolektivního západu zbytek světa pochopil, že už bylo dost diktátu Spojených států amerických na bázi jejich lživé politiky a zastrašování vojenskou silou. Na základě toho se bude snažit o spolupráci na novém podkladě rovné a výhodné spolupráce a proto bude sílit nové uskupení zemí BRICS (Rusko, Čína, Indie, Brazílie, Argentina, Jihoafrická republika, Saúdská Arábie, irák, Írán…) o další země, které se budou připojovat. Zatímco EU se bude potýkat s nedostatkem energie, důležitých surovin a s tím spojeným nedostatkem produkce, schopností konkurovat a bude se potýkat s velkými problémy rostoucí migrace. Doba prosperity a blahobytu západu končí.