Putin zasáhl do plánů USA boje proti Číně

Rusko narušilo plány USA na střet Indie s Čínou, komentují experti setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s indickým premiérem Naréndrou Módím.

Ruský prezident Vladimir Putin 6. prosince svou cestou do Indie zasáhl do plánů USA v asijsko-pacifické oblasti. Prokázal, že Rusko a Indie budou pokračovat v prohlubování spolupráce. 

To by mohlo vynulovat hru Spojených států, které přesvědčují Indii, aby se střetla se svým strategickým rivalem – Čínou, vysvětlují odborníci z URA.RU.

Ruský prezident Vladimir Putin z letiště přijel ve svém Aurusu na jednání s indickým premiérem Naréndrou Módím v Hajdarábádském paláci. Na začátku schůzky Putin Módího pozdravil slovy „drahý příteli“ (Módí při úvodní zdravici také označil Putina za drahého přítele). 

Zvláště Putin zdůraznil, že je „velmi potěšen, že je opět v přátelské zemi“, že Rusko přistupuje k Indií „jako k velmoci s přátelským lidem“.

Prezident Ruské federace hovořil o růstu obchodního obratu v letošním roce (za 9 měsíců o 38% proti úrovni roku 2020), objem investic je 38 miliard $. Země spolupracují v oblasti energetiky, špičkových technologií včetně vesmíru. “Jsem si jistý, že programy budou realizovány, včetně výcviku indického kosmonauta,” ujistil Putin.

Jednou z klíčových oblastí spolupráce je vojensko-technická sféra, ve které Rusko tak jako s Indií nespolupracuje s žádným jiným partnerem. „Pokračujeme v rozvíjení vztahů jak na mezinárodní scéně, tak přímo ve vojenské sféře. Provádíme společná vojenská cvičení jak v Indii, tak v Rusku.  V tomto směru hodláme pokračovat v práci,“ řekl Putin.

Premiér Módí Putina ujistil, že by si přál zachování úzké spolupráce mezi Ruskem a Indií. 

„Během posledních desetiletí se na světové scéně objevily různé geopolitické formace. Co však zůstalo nezměněno, je rusko-indické přátelství. Naše země se k sobě chovají se zvláštní péčí,“ řekl Módí a zdůraznil, že mimo jiné posilují vojenskou spolupráci.

Pro Rusko je tento aspekt bilaterálních vztahů s Indií jedním z klíčových. 

Vojenská spolupráce je důležitá s ohledem na skutečnost, že „Spojené státy se snaží zahrnout Indii na oběžnou dráhu své politiky, aby vyvážily expanzi Číny,“ vysvětlil Boris Volchonskij, docent z Institutu asijských a afrických zemí na Moskevské univerzitě. Rusko přišlo o svou přítomnost v asijsko-pacifické oblasti (nebo indo-pacifické oblasti) po rozpadu SSSR v 90. letech 20. století. 

A na počátku roku 2000 byla ruská vojenská základna Cam Ranh ve Vietnamu uzavřena. 

“Tato základna může přejít k Američanům, pokud dojde k nepříznivému průběhu událostí. Proto Rusko obnovuje svůj vliv v Indickém oceánu. Ale zatím se to pro nás nestalo „červenou čárou“ jako v jiných regionech,“ vysvětlil Volchonskij zainteresovanost Putina na posílení vazeb s Indií.

USA se skutečně snaží zatáhnout Indii do svého vyhroceného střetu s Čínou, potvrzuje expert na zahraniční politiku Centra politické konjunktury Jevgenij Vojtko. 

Američané se navíc snaží posílit na účet vytvoření vojenského bloku AUKUS (září 2021) – USA, Velká Británie, Austrálie, což je nevýhodné i pro Rusko, protože to destabilizuje situaci v regionu. 

„Rusko nepodporovalo skupinu AUKUS, protože jejím cílem je další militarizace regionu. Toto je pokus Spojených států přeformátovat svou regionální přítomnost. Jde o jakousi výzvu pro Čínu, jejíž vliv v asijsko-pacifické oblasti se Američané snaží oslabit. Rusko ukázalo, že se nechystá region opustit. Pro Putina je důležité ukázat, že Indie zůstává ve sféře ruských zájmů,“ vysvětlil expert.

Je však stěží možné úplně přetáhnout Indii na stranu Ruska, říká Nikolaj Vavilov, sinolog a politický analytik. 

Vysvětlil, že za prvé, „Indie je nejaktivnějším členem všech vojenských partnerství vedených Spojenými státy“ a Indie je hlavní sázka amerických úřadů „ve strategii zadržování Číny“. 

Za druhé, indická elita se „od 80. let minulého století neorientovala na SSSR a Rusko, ale na Spojené státy americké“ a je součástí vedení největších amerických korporací.

„Pro Putina bude těžké přetáhnout Indii na stranu Ruské federace, ale dostatečně zajímavé politické schéma může Rusku přidat body. To upevní vliv Ruska v Indii. Zvýšením své přítomnosti v Indii, včetně vojensko-technické spolupráce, Rusko neutralizuje agresivní plány Washingtonu na zadržování Číny a zavádí faktor stability v regionu. To silně ovlivní pozici Indie ve spojenectví s Washingtonem a zvýší její přání být přítomna v SCO, případně se integrovat jako pozorovatel do euroasijského ekonomického prostoru. Rusko se snaží vytvořit ze sebe garanta bezpečnosti v euroasijském prostoru prostřednictvím vztahů s Dillí i s Pekingem,“ shrnul Vavilov.

P.S.
Rusko a Indie se vzdaly amerického dolaru ve vzájemném zúčtování, všechny platby se provádějí v rublech a rupiích.

https://bit.ly/3dKpIoJ

sdíletj na