politika

Putin zachová princip preventivního úderu

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že Rusko bude pokračovat v modernizaci své jaderné triády. 

Jaderná triáda Ruské federace činí pokusy o vydírání a nátlak na Rusko nesmyslné, uvedl. Prezident nastínil tuto pozici v úterý na setkání s vedením ministerstva obrany, vedoucími federálních útvarů a podniků vojensko-průmyslového komplexu (MIC), uvádí TASS.

„Navzdory měnící se povaze vojenských hrozeb je to nejdůležitější jaderná triáda, klíčová záruka ruské vojenské bezpečnosti a obecněji globální stabilita,“ uvedl Putin. „Udržování takové rovnováhy sil ruší hrozbu rozsáhlého vojenského konfliktu, ve skutečnosti jsou jakékoli pokusy o vydírání nebo nátlak na naši zemi zbytečné,“ dodal prezident.

Putin vyzval k zohlednění vzniku řady současných a nových potenciálně nebezpečných vnějších faktorů. 
Jako příklad uvedl rozšíření vojenské přítomnosti NATO poblíž ruských hranic.

“S ohledem na současná vojensko-politická rizika budeme pokračovat v modernizaci strategických jaderných sil a systematicky posilovat všechny jejich složky,” řekl Putin. Zdůraznil, že „Rusko bude i nadále udržovat svůj jaderný potenciál na úrovni nezbytné dostatečnosti.“

Rusko znovu potvrzuje své zásadové stanovisko, že použití jaderných zbraní je extrémním a výlučným opatřením k zajištění národní bezpečnosti.

“Ve skutečnosti říkáme, že můžeme použít jaderné zbraně, které máme, ale v reakci na jaderný útok proti naší zemi. To je podstata toho, co je napsáno v těchto základních dokumentech,“ řekl Putin.

Zdůraznil, že podíl moderních zbraní v ruských strategických jaderných silách je již 82%.

První pluk je vybavený hypersonickým raketovým systémem Avangard. Asi polovina strategických raketových sil obdržela nejnovější komplexy Jars. Test mezikontinentální balistické střely Sarmat probíhá podle plánu. 
Hlavní ponorka nového projektu Borej-A byla uvedena do provozu u námořnictva.

“Rusko bude i nadále udržovat svůj jaderný potenciál na požadované úrovni dostatečnosti. Ano, naše země je ve vývoji strategických zbraní daleko před ostatními předními vojenskými mocnostmi na světě. Jak již bylo uvedeno, poprvé v historii naše země, Rusko, nevystupuje v roli dohánějícího, ale sama předložila takové vzory, které jsou roky nebo dokonce desetiletí před zahraničními analogy, a některé prostě nemají na světě obdoby a s největší pravděpodobností po dlouhou dobu mít ani nebudou”.

“Nemáme však v úmyslu se zapojit a nechat se vtáhnout do vyčerpávajícího „závodu ve zbrojení“. 
Nebudeme to dělat a dnes už takovou potřebu ani nemáme,“ uzavřel Putin.

https://bit.ly/3kr24OZ
https://bit.ly/2IhfmAy

sdíletj na