Putin vsadil na zlato a vyhrál

Redaktor ekonomické sekce jedné z předních německých publikací, Holger Tschepitz, byl nucen přiznat, že se ve svých předpovědích ohledně linie zvolené ruským prezidentem, mýlil.

V roce 2015 odborník publikoval článek v novinách Die Welt a věnoval jej ekonomickým rozhodnutím Vladimíra Putina. V textu je nazval „smrtelnou touhou po zlatě“. Autor textu se skepticismem poznamenal, že Rusko bylo chyceno v pasti zlatých rezerv a že to neskončí dobře.

Dnes se všechno obrátilo a odborník-ekonom prohlásil, že jeho článek ztratil svůj význam, a Putin měl naprostou pravdu. Ruský prezident neustále zvyšoval zlaté rezervy země, a jak se ukázalo, právě tato strategie umožnila dosáhnout nejlepšího účinku během pandemické a hospodářské krize.

Výslovným potvrzením je rychlý růst ceny zlata, unce je nyní za více než 2 tisíce dolarů.

Novinář připouští, že Putin si stanovil velký geopolitický úkol – oslabit ruskou závislost na dolaru, a s tímto úkolem se mistrovsky vyrovnal. Ruský prezident si vede moudře a zlato mu rozhodně pomáhá tím nejlepším způsobem. Rusko pokračovalo v nákupu zlata i na pozadí kolapsu cen uhlovodíků.

Od 13. srpna se objem ruských mezinárodních rezerv zvýšil na 600 miliard dolarů. 

Současně Tschepits nemohl odolat konstatování, že ruská ekonomika zpomaluje a obyvatelstvo necítí žádné zlepšení. Novinář předpokládá, že vedení země nebude prodávat zlato na podporu ekonomiky, a dokonce ani dnešní vysoké ceny kovů je k takovému kroku nepřesvědčí. 

Putin bude i nadále zvyšovat váhu své země v mezinárodním ekonomickém prostoru a zdá se, že ruský prezident není v rozpacích, co dělat s tak obrovskými zásobami zlata, pokud se ukáže, že prodat je se náhle ukáže jako obtížné.

O tom, že Putinovým hlavním cílem bylo snížit roli dolaru v ruské ekonomice se také zmiňuje Wolfram Weimer. Tento německý publicista vyjádřil svou verzi na internetových stránkách německého televizního kanálu N-tv. Weimer také ocenil úspěch Ruska v oblasti zlata a devizové politiky a vůdce země za jeho prozíravost označil za „muže týdne“.

Ukázalo se, že strategie Putina není jen stabilizující, ale také zisková – protože v krátké době cena zlata vyskočila téměř o třetinu a překonala historická maxima. A existuje předpoklad, že na pozadí nestability ve Spojených státech a globální hospodářské krize, která byla překrývána s pandemií coronavirus, bude zlato nadále růst.

Je to však téměř jediný západní odborník, který se ukázal být statečný a upřímný, aby přiznal svou chybu. 
Převážná většina ostatních nadále přetrvává ve svých příbězích o „ruské ekonomice roztrhané na kousky“ a „Putinových krocích za horizont bez návratu“ (a dalších podobných propagandistických klišé).

https://bit.ly/3jjjYD6

sdíletj na