Putin v Íránu. Navíc s Erdoganem z členské země NATO. Co všechno to znamená pro Západ?

19.7.2022 3:47 odp.

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý odcestoval do Teheránu, kde bude jednat s íránským nejvyšším vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím a na třístranné jednání se připojí i turecký prezident Tayyip Erdogan. Putinova cesta vysílá Západu jasný signál o plánech Moskvy navázat těsnější strategické vazby s Íránem, který se má stát novým členem organizace BRICS.

Írán a Argentina v červnu podaly přihlášku do uskupení známého jako BRICS, které počítá s ekonomickou spoluprací Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky. Putinova cesta do Teheránu, která se koná jen několik dní po návštěvě amerického prezidenta Joea Bidena v Izraeli a Saúdské Arábii, vysílá Západu jasný signál o plánech Moskvy – navázat těsnější strategické vazby právě s Íránem, Čínou nebo Indií tváří v tvář západním sankcím.

„Kontakt s Chameneím je velmi důležitý,“ řekl novinářům v Moskvě Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov. „Rozvinul se mezi nimi důvěrný dialog o nejdůležitějších otázkách bilaterální i mezinárodní agendy. Ve většině otázek jsou naše postoje blízké nebo shodné,“ uvedl Ušakov podle informací agentury Reuters.

Pro Putina se jedná o první zahraniční cestu mimo území bývalého Sovětského svazu od únorové invaze Moskvy na Ukrajinu. V Teheránu se Putin také poprvé od invaze setká tváří v tvář s prezidentem členské země NATO, tureckým prezidentem Tayyipem Erdoganem. S ním chce Putin zejména projednat dohodu o obnovení vývozu ukrajinského obilí z černomořské oblasti.

Írán je podobně jako Rusko blokován západními hospodářskými sankcemi a je ve sporu se Spojenými státy kvůli svému jadernému programu. Íránští duchovní vůdci proto chtějí posílit strategické vztahy s Ruskem, také i kvůli vznikajícímu arabsko-izraelskému bloku v Perském zálivu, který je podporován Spojenými státy a který by mohl vychýlit rovnováhu sil na Blízkém východě.

„Vzhledem k vývoji geopolitických vazeb po válce na Ukrajině se Teherán snaží zajistit si podporu Moskvy v konfrontaci s Washingtonem a jeho regionálními spojenci,“ uvedl vysoký íránský představitel.

Před Putinovým příjezdem podepsala Národní íránská ropná společnost s ruským Gazpromem memorandum o spolupráci v hodnotě přibližně 40 miliard dolarů. Gazprom bude pomáhat íránské národní ropné společnosti s rozvojem dvou plynových polí Kiš a Severní Pars a také šesti ropných polí. Gazprom se bude rovněž podílet na dokončení projektů zkapalněného zemního plynu (LNG) a výstavbě plynovodů pro vývoz plynu. Írán disponuje druhou největší zásobou plynu na světě právě po Rusku, dlouhodobé americké sankce ale Íránu brání v přístupu k technologiím a zpomalují rozvoj těžby a vývozu plynu.

Putin se v Teheránu setká také s tureckým prezidentem Erdoganem, se kterým bude hovořit o plánu, jak znovu rozhýbat ukrajinský vývoz obilí. Očekává se, že Rusko, Ukrajina, Turecko a OSN podepíšou koncem tohoto týdne dohodu, jejímž cílem je obnovit přepravu obilí z Ukrajiny přes Černé moře.

V rámci třístranných jednání Ruska, Íránu a Turecka se bude jednat zejména o situaci v Sýrii. Erdogan chce rozšířit 30 km „bezpečné zóny“ podél své hranice, s čímž ale Moskva ani Teherán nesouhlasí. „Udržení územní celistvosti Sýrie je velmi důležité a jakýkoli vojenský útok v severní Sýrii rozhodně poškodí Turecko, Sýrii a celý region a prospěje teroristům,“ uvedl Chameneí.

Zdroj : Parlamementní Listy

3.9 10 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.9 10 hlasy
Ohodnotit příspěvek
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
VAL
19. 7. 2022 23:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Co by to znamenalo. Že je v hajzlu. Viz titulek v hovínkách: „Brusel plánuje zmírnit sankce vůči ruským bankám.“ Nejspíš z útrpnosti, žejo.

Albi
20. 7. 2022 08:17
Odpovědět  VAL

No ale bacha. V Praze budou ruští disidenti (čti ruská 5. kolona) řešit budoucnost Ruska „až v jejím čele skončí současný prezident Vladimir Putin“.
To aby už Vladimír Vladimírovič začal balit kufry. 🙂 🙂 🙂
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-do-prahy-miri-vip-rusti-disidenti-akci-sleduje-ceska-policie-209305#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.czřešit

Pavel K
20. 7. 2022 13:21
Odpovědět  Albi

To ještě nic není, aůe někde jsem ráno četl, že ten poblázněný Walesa měl prohlásit, že je potřeba Rusko ponížit na max. 50 milionů rusů. Že ted jich je mnoho a že to dělá neplechu atd, Samozřejmě tím hezky nadzvihl Rusy.

VAL
20. 7. 2022 17:04
Odpovědět  Pavel K

Tak tak. Slovan všude bratra má…

VAL
20. 7. 2022 17:03
Odpovědět  Albi

Mě se odjakživa moc líbí, když se dělá oučet bez hospodskýho. Tak například po Leninovi přišel Stalin. Pokud by se jim povedlo odstranit Putina, dočkali by se, dle mého tedy, Stalina – ne Chruščova. Dočkali by se buď junty vojenských jestřábů a čeky a gulagů, nebo prezidenta z řad jestřábů, se stejnými následky – ne rozebírání státu na „suverénní“ republiky, kde by se stali „suverény“ z milosti záchodu. A dost možná i osudu Trockého. A záchod, pokud by dál jednal jak jedná, Poslední války.

Pavel
20. 7. 2022 05:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Plyn, ropa ,normalni zalezitosti a obrana svych narodu se zase dohodly ,ze si rozumi..
A ze to porozumeni neni zadna potiz..

Ladislav
20. 7. 2022 12:15
Odpovědět  Pavel

Brzy i okolní státy zjistí, že jedině s Ruskem vše funguje! Brzkou smrt válečným gengstrům usa!

sizok
20. 7. 2022 13:33
Odpovědět  Ladislav

Tak jako to byla bezchybná spolupráce s námi do 24.2.22.

Pat
20. 7. 2022 07:20
Frank
20. 7. 2022 08:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Celý ten slavný západ i se svými pofiderními hodnotami jde do řiti a kreténi v Bruselu vymýšlejí stále nové a nové pí.oviny. Otázkou je, jak dlouho jim to budou blbí voliči stále žrát.

Pavel
20. 7. 2022 08:41
Odpovědět  Frank

Franku, západ je totálně zdegenerovaný a většinová voličská základna alespoň u nás je natolik přeformátovaná a bez jakéhokoliv vlastního myšlení a úsudku, že se vůbec nedá čekat jakýkoliv obrat k lepšímu. Ožebračování, okrádání, zotročování, to vše jede v této kolonie na plné obrátky, ale duševně nevyzrálý lid nic nevidí. Bohužel, tato zlikvidovaná země, která již dávno není naše končí. Stačí se podívat na jakoukoliv oblast našeho života a vidíte zcela zřetelně a jasně, že nás zaprodali a zničili, pro svoje blaho.

ZMann
20. 7. 2022 10:59
Odpovědět  Pavel

Přesně tak to je.

Pijack
20. 7. 2022 08:43
Odpovědět  Frank

Blbý je, že hodně těchto voličů jsou opravdu blbí.

PENNYS
20. 7. 2022 14:11
Odpovědět  Pijack

Nenechme se „opít rohlíkem“!!! ČT + ROZHLAS, TIŠTĚNÉ ZPRAVODAJSTVÍ INTERNET,
VŠE SE SNAŽÍ OBČANA ČESKÉHO STÁTU PŘESVĚDČIT ,ŽE NÁS JE MENŠINA.
OPAK JE PRAVDOU, UVĚDOMME SI ,ŽE LIDEM TYTO MÉDIA VYMEJVAJ MOZKY A LŽOU 24 HODIN!!!

Blb a sirky.jpg
milan h
20. 7. 2022 16:34
Odpovědět  Frank

no hlavne oni si mysli ze su nadlidi a ze su nedotknutelni jim se nic nemoze stat ovsem to si mysleli jini a kde jejich ostatky su

Pijack
20. 7. 2022 08:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Mno, ono je to prosté. Na zeměkouli žije asi 8 miliard lidí ve 138 státech (tuším) Z toho jen 1 miliarda žije na tzv. západě. Nemá smysl chodit pro moudro daleko. Těch 7 miliard lidí taky nějak žije, v rovnováze, chtějí mír, teplo i střechu nad hlavou. Nevím co chtějí potentáti v CIA, MMF nebo Bruselu a Berlíně, ale ta většina má stejné právo na sebeurčení a vlastní životy jako poddaní jeho veličenstva v Bruselu. Tak o co jde? Mě Rusko nijak neublížilo a ať si klidně spolupracuje dál a celým světem. Syndrom šílenství z Ruska je problém pouze našich politiků. Mě mozek ještě tímto syndromem nemokvá.:-)

Albi
20. 7. 2022 10:28
Odpovědět  Pijack

….ta většina má stejné právo na sebeurčení a vlastní životy jako poddaní jeho veličenstva v Bruselu“.
Nejsi nějak moc demokratickej?
Má to snad znamenat, že např. Rusové mají stejná práva? Když kolektivní Zápéad rozhodl, že musí byt zničeni „ohněm a mečem“ (moderně sankcemi)?
A dovolil ti vůbec takový názor Fiala, Pospíšil, Stříž, Cemper a jiní velikáni??? 🙂

Gales
20. 7. 2022 09:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Goebbelsovci na hovínkávh ……. Časy se mění. Putin si musel na Erdogana potupně počkat

Pijack
20. 7. 2022 10:02
Odpovědět  Gales

Seznam si vždycky musí vyšťourat nějakou blbinku, jako kdyby to byla významná událost. Většinou jsou to sny místního písálka. On si něco představí, tak to musí být hlavní událost. O kvalitách hovínkářů to vypovídá mnohé 🙂

VAL
20. 7. 2022 17:10
Odpovědět  Gales

Velmi diplomatické. Ale on se Recept Osman odjakživa vyznačoval brilantním myšlením.

janle57
20. 7. 2022 09:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Nastává doba,kdy trh s ropou a plynem ovládnou Rusko a Irán,platit se bude směnitelným rublem
se silně navýšenou hodnotou,natištěné papírky jménem EUR a USD budou dobré na zatopení
v kamnech v zimě,vojenský obranný pakt Rusko-Čína-Irán bude velmi brzo následovat,pak už
jen vybudovat vojenské základny s hypersonickými střelami ve Venezuele,Nikarague a Kubě
a do shnilého zatuchlého bordelu jménem USA,EU stačí jen kopnout,aby se navěky rozsypal.

ijn
20. 7. 2022 12:23
Ohodnotit příspěvek :
     

RUSKÁ DUMA CHYSTÁ ODVETU PRO CELÝ SVĚT !!! …TO BUDE DOCELA MAZEC !!!
“Ruská Duma začíná připravovat děsivé proti-sankce vůči USA, VB, EU a dalším znepriateleným zemím. Poslanec ruské Státní Dumy Michail Deljagin předložil Dumě návrhy, podle kterých by Rusko uvalilo na všechny agresorské země mohutné protisankce, kterým vévodí *úplné ukončení dodávek:* plynu, ropy, uhlí a nerostných surovin, a zejména hliníku pro evropský a americký automobilový trh.
Ruský hliník tvoří skoro 90% veškeré evropské spotřeby hliníku. Pokud by Rusko zastavilo prodej hliníku, bylo by to ještě horší než konec dodávek ropy. Bez hliníku se neobejde nejen automobilový průmysl, ale ani potravinářský průmysl, strojírenství, ale třeba i výroba elektroniky, počítačů a pod. Tam všude je použití hliníku nezbytností jako základního konstrukčního prvku!!
Podívejme se na úplný seznam navrhovaných sankcí ze strany Ruska:
1) Odříznutí dodávek surovin, které jsou pro Západ důležité:
ropa, plyn, uhlí, kovy (včetně hliníku), chemické výrobky, ale především obilí a hnojiva po zemědělství.
A také uran, který je nezbytný pro americké jaderné elektrárny (80% potřeb USA je z Ruska) k výrobě palivových tyčí.
Skončí dodávky neonového plynu pro výrobu čipů, který Rusko exportuje do 90% zemí světa a také palladia (rovněž potřebné k výrobě čipů a k výrobě automobilů).
Nejtvrdší zásahy budou proti USA a Velké Británii, které usilují o zničení současné struktury Evropy.

ijn
20. 7. 2022 12:29
Odpovědět  ijn

Antisankce v kostce:
1) Odříznutí surovin agresorským zemím
2) Konfiskace majetku agresorských zemí
3) Zrušení duševního vlastnictví agr. z.
4) Zákaz plateb splátek agr. z.
5) Vývoz pouze za Rubly

jiří
20. 7. 2022 12:45
Ohodnotit příspěvek :
     

comment image

jiří
20. 7. 2022 14:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Louis Pasteur
https://matrix-2012.cz/spiknuti/272-jak-se-dela-pandemie/