Putin uvedl, že rozhovory o možnosti vstupu Ukrajiny do NATO nepovažuje za „klábosení“

Nejméně polovina obyvatel Ukrajiny si nepřeje, aby se země připojila k alianci, uvedl prezident Ruska.

MOSKVA, 9. června. Ruský prezident Vladimir Putin na rozdíl od názoru ruské veřejnosti nepovažuje rozhovory o vstupu Ukrajiny do NATO za „klábosení“.

„Pokud jde o návrh týkající se vstupu nebo plánu vstupu Ukrajiny do NATO. Ano, já vím, vidím komentáře našich pozorovatelů, vidím reakci našich médií, našich politiků. Všichni se [prezidentovi Ukrajiny Volodymyru] Zelenskému tak trochu posmívají, říkají, že to všechno je tlachání, nic z toho nebude a tak dále. Já mám jiný názor. K rozšíření NATO už dříve došlo, a jak jsem řekl, nikdo se nás neptal,“ řekl Vladimir Putin ve středu v rozhovoru pro televizní kanál “Россия-1.

„Pokud jde o rozšiřování NATO, přiblížení infrastruktury NATO k ruským hranicím – to je pro bezpečnost Rusů a Ruska nesmírně důležité,“ uvedla hlava státu.

Připomněl dvě vlny rozšiřování NATO na východ, ke kterým došlo, když „vztahy mezi Ruskem a kolektivním Západem byly docela přijatelné, ne-li partnerství v doslovném, dobrém smyslu toho slova“, ale všechny obavy Moskvy byly ignorovány. 

“Nechci používat hrubá slova, ale prostě naplivali na naše zájmy, a to je vše,” řekl ruský prezident.

Putin zopakoval, že tento přístup využil Západ právě v období dobrých vztahů s Ruskem. 

„Co to znamená? Že geopolitické zájmy staví nad zájmy ostatních národů, bez ohledu na povahu vztahů s těmito zeměmi,“ zdůraznila hlava ruského státu.

Rakety aliance

Ruský vůdce připomněl, že rozmístění ruských raket na Kubě bylo pro USA nepřijatelné, doba letu do Washingtonu byla 15 minut.

Doba letu raket NATO do Moskvy v případě vstupu Ukrajiny do aliance se zkrátí na 7-10 minut, uvedl Putin. Podle jeho slov má rozšíření NATO na východ a přiblížení infrastruktury aliance k hranicím Ruské federace „pro Rusko praktický význam“. Ruský vůdce připomněl, že po vstupu Polska a Rumunska do NATO se Američané „snadno dohodli“, že tam rozmístí systémy protiraketové obrany, ale odpovídající odpalovací zařízení lze použít také pro útočné systémy, které se do centra Ruska dostanou za 15 minut.

“Představme si, že se Ukrajina stane členem NATO. Doba letu z Charkova, řekněme, a já nevím, z Dněpropetrovska do centrální části Ruska, do Moskvy, se sníží na 7-10 minut,” řekl Putin a zdůraznil: “To je pro nás červená čára, nebo ne?”

Ruský vůdce provedl analogii, nepřijatelný pro USA, s rozmístěním raket na Kubě, odkud je doba letu do průmyslového centra USA, včetně Washingtonu, 15 minut. 

„A aby se taková doba letu zkrátila na 7–10 minut, bylo by nutné umístit naše rakety na jižní hranici Kanady nebo na severní hranici Mexika. Je to červená čára pro USA nebo ne?” – řekl Putin.

“Někdo by o tom měl přemýšlet: o tom, jak bychom měli reagovat na to, co je v zásadě navrhováno a diskutováno [z hlediska rozšiřování NATO],” uzavřel ruský vůdce.

„Neexistují žádné záruky vstupu Ukrajiny do NATO“

Podle Putina neexistují žádné záruky, že Ukrajina nepřistoupí k NATO. Moskva neví, na čem se Kyjev a Západ v této otázce dohodly, když diskutovaly o otázce začlenění Ukrajiny do NATO, a bere tuto skutečnost v úvahu při budování vztahů s partnery v bezpečnostní oblasti. 

“Neexistují žádné záruky vstupu Ukrajiny do NATO. O čem tam mluvili? Na čem se shodli? Nevíme. A to okřiknutí přes oceán směrem k ukrajinskému prezidentovi (mluvíme o prohlášení Bílého domu, že si Kyjev nesprávně vyložil slova prezidenta USA Joe Bidena o myšlence vstupu Ukrajiny do aliance), to podle mého názoru nic neznamená, ale musíme to mít na paměti. A samozřejmě, s ohledem na tuto skutečnost, budovat odpovídajícím způsobem své bezpečnostní vztahy s našimi partnery,” řekl Putin

“Američtí partneři nyní říkají, že prý Ukrajině nic neslibovali. Jak to víme? Možná Zelenskému jednom řekli: „Víš co, řekl si to nějak brzo. Je ještě příliš brzy o tom mluvit, protože se blíží schůzka dvou prezidentů na nejvyšší úrovni, překážíš nám, kazíš nám atmosféru summitu. To jsi nemohl ještě pár dní mlčet, co?“

Nejméně polovina Ukrajinců si nepřeje, aby se země připojila k NATO, a jedná se o chytré lidi, kteří nechtějí být potravou pro kanóny, uvedl Putin. 

„Myslím si, že vedení země o tom nemůže nevědět, když většina – podle nejnovějších zveřejněných údajů nejméně 50% obyvatel Ukrajiny si nepřeje, aby země vstoupila do NATO. A to jsou chytří lidé,“– řekl.

„Mluvím bez ironie. Ne proto, že ostatní jsou hloupí. Ale proto, že ti, kteří to odmítají, chápou, že se nechtějí ocitnout v ohni. Nechtějí být vyjednávací mincí a potravou pro děla. Mimo jiné zdá se, že tito lidé mají pocit, že jsou součástí naší společné civilizace a nechtějí, aby se jedna část této civilizace postavila proti druhé části civilizace a zároveň přitom předváděla jakýsi tanec na hudbu někoho jiného,“ dodal Vladimir Putin.

https://bit.ly/3gm0pKq
https://bit.ly/3wbQhdI

sdíletj na