Putin: ruská vláda se hemžila důstojníky CIA

V 90. letech a na počátku 21. století se ruská vláda hemžila pracovníky CIA a nakonec museli být „vyčištěni“ a posláni zpět do USA, prohlásil ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin.

V projevu na zasedání Rady pro občanskou společnost a lidská práva Putin použil příklad Američanů v ruské vládě, aby ukázal, jak se cizí země snaží zasahovat do vnitřních záležitostí země.

Podle Putina byli někteří američtí specialisté umístěni v ruských jaderných zbrojních zařízeních a dokonce seděli u stolu s americkou vlajkou.

Ruský prezident Vladimir Putin hovořil o metodách, kterými se v polovině 90. let jiné země snažily ovlivnit Ruskou federaci. Hlava státu zdůraznila, že na počátku roku 2000 takové akce zastavil.

„Podívejte – polovina devadesátých let – začátek roku 2000 – na začátku roku 2000 jsem je všechny vyčistil, ale v polovině devadesátých let tam seděli jako poradci, oficiální zaměstnanci vlády Ruské federace, jak se později ukázalo, byli to zaměstnanci Ústřední zpravodajské služby USA,”– cituje TASS Putinův projev na zasedání Rady pro rozvoj občanské společnosti a lidských práv (HRC).

“Později byli postaveni před soud ve Spojených státech za to, že byli zaměstnanci CIA a pracovali pro nás, porušili americké zákony a podíleli se na privatizaci,” zdůraznil prezident. 

Podle jeho slov “je to jen jeden příklad” pokusů zasahovat do záležitostí Ruské federace. 

“Ve skutečnosti je jich mnohem více,” řekl Putin.

„Podle této linie bylo vše pod určitou kontrolou určitých zemí“. Američtí specialisté seděli u nás v komplexu jaderných zbraní, chodili tam pracovat každý den od rána do večera – byl tam stůl a na něm americká vlajka. Žili a pracovali tam, tak kontrolovali všechno,” je si jistá hlava státu.

Změna postoje k Rusku

Zdůraznil, že „samozřejmě se situace změnila, země se změnila, stala se nezávislejší, suverénnější, rostou schopnosti ozbrojených sil a začal se měnit postoj k Rusku“.

Putin vyzval vzpomenout si „jak se vyvíjel postoj k prvnímu ruskému prezidentovi Borisi Nikolajeviči [Jelcinovi]“. 

“Všechno bylo v pořádku, všichni ho rádi poplácávali po rameni. Jakmile však zvýšil hlas na obranu Jugoslávie a nezákonné akce – všichni chápeme, že šlo o absolutně nezákonné akce, které porušují mezinárodní právo s ohledem na Jugoslávii, když dochází bombovým útokům bez jakýchkoli sankcí Rady bezpečnosti OSN, to je hrubé porušení mezinárodního práva – jen to stačilo – slova Borise Nikolajeviče Jelcina při obraně mezinárodního práva a práv národů Jugoslávie, aby se s nimi zacházelo civilizovaně, – že se okamžitě změnil postoj vůči Rusku i vůči němu osobně,“ uvedl Putin…

„Proto, jakmile Rusko začalo deklarovat své zájmy, že je má, začalo zvyšovat svou suverenitu, ekonomiku a schopnosti ozbrojených sil, byly zapotřebí další nástroje vlivu na náš vnitropolitický život, včetně nástrojů poněkud rafinovaných, prostřednictvím různých organizací, které dostávají finance ze zahraničí,“ je přesvědčen ruský vůdce. 

Není to poprvé, co Putin obvinil Ameriku ze zasahování do vnitřních záležitostí Ruska, zejména bezprostředně po pádu Sovětského svazu a privatizaci vládního majetku. 

V roce 2013 prezident Putin tvrdil, že důstojníci CIA pracovali v doprovodu Anatolije Čubajse, místopředsedy vlády, který dohlížel na proces privatizace.

https://bit.ly/3DP1kwo
https://bit.ly/3oMHPAm

sdíletj na