politika

Putin připustil možnost, že by v Turecku bylo možné určovat ceny plynu. Erdogan se zájmem tento návrh přijal

Plynový uzel navržený k vytvoření v Turecku se může stát platformou, která určuje cenu modrého paliva, bez politizace této otázky, řekl ruský prezident Vladimir Putin.

Vytvoření takového hubu se podle ruského prezidenta může stát bodem nejen zásobování, ale i určování ceny, protože jde o velmi důležitou otázku. Putin dodal, že v tuto chvíli jsou ceny přemrštěné a s pomocí hubu lze situaci regulovat na běžné tržní úrovni, bez jakékoli politické agendy, uvádí TASS.

V Turecku je možné vytvořit plynový uzel pro dodávky plynu do třetích zemí, včetně evropských, pokud o to budou mít zájem, řekl ruský prezident Vladimir Putin při jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Hlava státu uvedla, že po konzultacích s ministrem energetiky Turecka, šéfem společnosti Botas, došlo k dohodě s Gazpromem. Putin navrhl zvážit výstavbu plynovodu a vytvoření plynového uzlu v Turecku pro prodej paliva do jiných zemí a to i do Evropy, pokud bude z jejich strany zájem, píše Interfax.

Prezident poznamenal, že to bude platforma nejen pro dodávky, ale také pro stanovení cen.

Putin dodal, že to umožní regulovat „vysoké ceny“ na běžné tržní úrovni a bez politického podtextu.

Turecký vůdce Recep Tayyip Erdogan se velmi zajímal o myšlenku ruského prezidenta Vladimira Putina vytvořit plynárenský uzel, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

První instrukce na toto téma už jsou podle jeho slov formulovány, uvádí RIA Novosti.

Peskov také dodal, že Rusko ve skutečnosti nemá kontakt s evropskými zeměmi, protože ony samy nechtějí jednání. Evropští partneři jsou podle jeho slov v tuto chvíli odpůrci.

Mluvčí Kremlu zdůraznil, že plynový uzel je velmi zajímavé téma a dodal, že Evropa nyní bude muset nakupovat zkapalněný plyn od Američanů za přemrštěné ceny. Zatímco Turecký proud zůstává jedinou spolehlivou trasou.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3z0PMXJ

sdílet na

7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Frankie
14. 10. 2022 00:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Bodejť by se to tomu tureckému prolhanému šmejdovi nelíbilo.

josef
14. 10. 2022 10:50
Odpovědět  Frankie

Z hlediska umístění uzlu by to asi bylo dobré řešení. Ovšem takováto celosvětová páka ve spojení s islámem … . A nepochybně by se našel šílenec, případně vyvolený národ, který by tuto páku spravoval, ošetřoval a reguloval svět. Nrd Sream toto potvrzuje.

Masunta
14. 10. 2022 06:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Kvůli současné energetické politice Evropské unie zaměřené na klimatické cíle spojené se Zelenou dohodou pro Evropu (Green Deal) hrozí ztráta konkurenceschopnosti českého průmyslu, kterou budou podniky dohánět deset až 15 let. Na česko-polské konferenci o energetických problémech současnosti to řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. S dalšími účastníky se shodl na potřebě společného postupu zemí Visegrádské skupiny (V4), do které kromě Česka patří také Slovensko, Polsko a Maďarsko. Kritizoval postup Německa.

Masunta
14. 10. 2022 10:05
Odpovědět  Masunta

Hledá se jáma:
Charlie Blair: Hledáme kilometrovou jámu, kam uložíme elektřinu.První gravitační úložiště elektřiny asi nevznikne v dole Staříč. Britská společnost Gravitricity se ovšem v hledání ideální lokality dál soustřeďuje na Česko.
Myšlenka je to jednoduchá stejně jako geniální. V době nevyrovnané výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, kdy otázka skladování nabývá na významu, přišel skotský start­up Gravitricity s řešením v podobě gravitačního úložiště. V časech nadvýroby se přebytečná elektřina využije k vyzvednutí závaží, aby se při nedostatku zase spustilo dolů, čímž se elektřina znovu vyrobí.
Testovací projekt již funguje v Edinburghu a nyní Gravitricity hledá lokalitu, kde by mohlo vzniknout úplně první komerční gravitační úložiště na světě. Ideál­ní je přitom umístit závaží do bývalé důlní jámy, kterých je v Česku přehršel. „Ideální jsou těžební jámy vyhloubené v padesátých letech, kterých je v Česku spousta,“ říká výkonný šéf společnosti Gravitricity Charlie Blair, jenž do Prahy dorazil na konferenci Share Your Energy pořádanou společností Nano Energies.

josef
14. 10. 2022 10:45
Odpovědět  Masunta

Jako myšlenka to není špatné. Jeden z mých učitelů říkal :”Je nápad dostatečně šílený, aby šel realizovat ?”.Spíše než závaží by možná byla reálná přečerpávací elektrárna s uzavřeným okruhem. Nebo něco podobného. Se závažím by bylo asi hodně legrace.I když s vodou taky.

Pavel z Moravy
14. 10. 2022 10:45
Odpovědět  Masunta

Děkujeme Britové, že o nás chcete takto pečovat. Kur.a my jsme ale hňupi.

Pavel z Moravy
14. 10. 2022 10:43
Odpovědět  Masunta

To jste citoval toho pravého vykutáleného ptáčka naší ekonomiky.