politika

Putin podepsal “okamžité” uznání regionů Donbasu – VIDEA

Rozhodnutí přichází v obavách ze zhoršení konfliktu na válkou zmítaném východě Ukrajiny.


Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Moskva uzná dvě samozvané separatistické republiky Donbasu na východě Ukrajiny jako suverénní národy, protože vojenská situace na kontaktní linii se stále vyostřuje.

Putin v pondělí večer v rámci televizního projevu k národu podepsal dekret, v němž uvedl: “Považuji za nezbytné učinit rozhodnutí, které mělo být učiněno již dávno, a to okamžitě uznat Doněckou (DLR) a Luganskou (LLR) lidovou republiku.” Zákonodárci budou nyní požádáni, aby zvážili prohlášení o přátelství a podpoře s oběma regiony.

Tento krok je podle něj přímým důsledkem selhání minských dohod z roku 2014, které měly ukončit boje. “Nemají zájem o mírové řešení – chtějí zahájit Blitzkreig,” tvrdil. “Každý den hromadí v Donbasu vojska,” pokračoval Putin.

Zároveň Ukrajinu obvinil z “extrémního nacionalismu”, “nacismu” a “rusofobie” a poukázal na zavírání ruskojazyčných zpravodajských stanic a zákony, které podle něj diskriminují rusky mluvící.

Hlava státu rovněž tvrdila, že Kyjev vysílá sabotéry, kteří se zaměřují na ruskou infrastrukturu, a snaží se “zatáhnout cizí státy do konfliktu s naší zemí”. Trval na tom, že ambice Ukrajiny vstoupit do NATO by znamenaly “okamžitou hrozbu útoku na naši zemi”.

Putin zahájil projev tím, že představil svou verzi ukrajinské historie a vazby bývalé sovětské republiky na Rusko. “Dovolte mi ještě jednou zdůraznit, že Ukrajina pro nás není jen sousední zemí. Je nedílnou součástí naší vlastní historie, kultury a duchovního světa,” řekl a zdůraznil, že Ukrajinci jsou “lidé, s nimiž Rusy pojí pokrevní a rodinné vazby”, stejně jako přátelé, sousedé a kolegové.

Putin ujistil, že “moderní Ukrajinu zcela vytvořilo Rusko, přesněji řečeno bolševické komunistické Rusko”. Podle něj “to Lenin a jeho stoupenci udělali hrubým způsobem, když odcizili historická území Ruska. Milionů lidí, kteří tam žijí, se vůbec neptali”.

Ruský prezident poukázal na to, že od rozpadu SSSR se Kyjev odvrátil od své role v Sovětském svazu a svrhl sochy předních marxistů. “Pokud chcete dekomunizaci, jsme s tím spokojeni. Ale nezastavujte se na půli cesty – jsme připraveni ukázat, jak dekomunizace skutečně vypadá,” pokračoval.

Chvíli před odvysíláním projevu Kreml prozradil, že Putin oznámil francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi a německému kancléři Olafu Scholzovi, že hodlá “v blízké budoucnosti” podepsat dekret o uznání DLR a LLR. Podle oficiální verze událostí oba další světoví lídři “vyjádřili zklamání z tohoto vývoje”, ale zdůraznili svou ochotu zachovat diplomatické úsilí.

Oznámení přichází v době, kdy se síly věrné oběma separatistickým regionům a kyjevské jednotky vzájemně obviňují z provádění silného ostřelování na celé frontové linii. V pondělí Denis Pušilin a Leonid Pasečnik, vůdci DLR a LLR, vyzvali Moskvu k podpoře jejich nezávislosti. Putin předsedal televiznímu zasedání ruské bezpečnostní rady, které se touto žádostí zabývalo a na němž ho nejvyšší představitelé vyzvali, aby oběma regionům uznání udělil.

Obě republiky vyhlásily svou autonomii z pod kontroly Kyjeva v roce 2014 po událostech na Majdanu, kdy násilné pouliční protesty svrhly demokraticky zvolenou vládu na Ukrajině. Až dosud je však Rusko ani žádná jiná členská země OSN neuznala jako suverénní národy a Moskva podpořila minské dohody, které měly přinést diplomatické řešení konfliktu a usmířit Donbas s Kyjevem.

Minulý týden Putin vyzval ukrajinskou vládu, aby zahájila rozhovory s cílem ukončit stále napjatější situaci. “Jediné, co musí Kyjev udělat, je usednout k jednacímu stolu se zástupci Donbasu a dohodnout se na politických, vojenských, ekonomických a humanitárních opatřeních k ukončení tohoto konfliktu. Čím dříve se tak stane, tím lépe,” řekl v pátek.

Západní představitelé již několik měsíců varují před možnou ruskou invazí na Ukrajinu a tvrdí, že Moskva by mohla využít operace pod “falešnou vlajkou” proti územím Donbasu, aby ospravedlnila vyslání své armády. Rusko opakovaně popřelo, že by mělo agresivní úmysly, a vyzvalo k uzavření bezpečnostních dohod, které by omezily expanzi NATO, vojenského bloku vedeného USA, do východní Evropy.

V pátek americký prezident Joe Biden oznámil, že má k dispozici zpravodajské informace, které ho vedou k přesvědčení, že se ruský prezident Vladimir Putin rozhodl zaútočit a že k tomu dojde v několika následujících dnech. Kreml důsledně popírá, že by plánoval zahájit ofenzívu, a označuje zprávy zpravodajských služeb za pravdivé.

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ladik
22. 2. 2022 12:03

Desetiletí do nás kopete. Teď dostanete přes držku.