Putin označil právo na odtržení republik od SSSR za tikající časovanou bombu

Ruský prezident Vladimir Putin, komentující svůj článek „O historické jednotě Rusů a Ukrajinců“ ve vysílání televizního kanálu «Россия 24», hovořil o rozpadu SSSR. Poznamenal, že existovalo několik „časovaných bomb“, které byly zakomponované v Ústavě země.

„Řekl jsem tam otevřeně, že nejnebezpečnější časovanou bombou bylo právo na svobodný odchod republik Sovětského svazu z jedné země,“ uvedl šéf ruského státu.

Putin zdůraznil, že i mezi vedením bolševiků existovaly v této věci různé úhly pohledu. Například rozpory mezi Leninem a Stalinem.

Podle prezidenta byl Sovětský svaz formálně federálním státem, „pokud ne dokonce státem konfederativním, s přihlédnutím k právu vystoupit, ale ve skutečnosti to byl vysoce unitární centralizovaný stát“. A právě toto právo na odchod, zdůraznila hlava státu, byla jednou z časovaných bomb.

Ruský vůdce také poznamenal, že další bombou byla vedoucí role KSSS. Putin objasnil, že po rozpadu SSSR bylo jasné, že role KSSS byla „jediná věc, která udržovala celou zemi v rámci jediného státu“.

„Jakmile se strana začala rozpadat zevnitř, po ní se rozpadla celá země,“ uzavřel Putin.

7. července prezident v rozhovoru „Moskva. Kreml. Putin“ na televizním kanálu «Россия 1» zdůraznil, že Rusko se musí těmto věcem vyhýbat. Poznamenal, že dodatky k současné ústavě „posílí naši státnost, vytvoří podmínky pro postupný rozvoj naší země na další desetiletí.“

Změny ruské ústavy vstoupily v platnost 4. července 2020. Putin podepsal dekret o změnách a stejným dekretem se hlava státu rozhodla vydat základní zákon v platném znění.

Hlasování o změnách Ústavy skončilo 1. července. Ústřední volební komise výsledky oficiálně schválila: 77,92% těch, kteří hlasovali (téměř 58 milionů Rusů) – podpořilo změny, 21,27% (asi 16 milionů občanů) – bylo proti. Celková volební účast v zemi byla 67,97%.

K tématu – citace z článku Vladimira Putina:

„V roce 1922, kdy vznikl SSSR, jehož jedním ze zakladatelů byla Ukrajinská SSR, se po dosti bouřlivé diskusi mezi vůdci bolševiků zrealizoval Leninův plán na vytvoření svazového státu jako federace rovnocenných republik. V textu Deklarace o vzniku SSSR a potom v Ústavě SSSR v roce 1924 bylo zavedeno právo na svobodné vystoupení republik z Unie.

Tedy nejnebezpečnější „časovaná bomba“ byla položena do základů naší státnosti. Vybuchlo to hned, jak zmizel bezpečnostní a ochranný mechanismus v podobě vedoucí úlohy KSSS, která se nakonec zevnitř zhroutila. Začala se „přehlídka suverenit“.

8. prosince 1991 byla podepsána takzvaná Belovežská dohoda o vytvoření Společenství nezávislých států, v níž bylo oznámeno, že „SSSR jako subjekt mezinárodního práva a geopolitické reality přestává existovat“. Mimochodem, Ukrajina nepodepsala ani neratifikovala Chartu SNS přijatou v roce 1993″.

https://bit.ly/3r799Jm

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Dany
15. 7. 2021 09:37

Jistě mají právo na samostatnost a chcípat přitom hladem. Oni si mysleli že jim západ bude dávat peníze?