Putin odepisuje dolar

Putin: kroky Spojených států poškozují dolar jako světovou rezervní měnu

Ruský prezident Vladimir Putin je přesvědčen, že kroky USA poškozují dolar jako světovou rezervní měnu. Takové prohlášení učinil v pátek 4. června.

Podle ruského vůdce je tedy dolar poškozován skutečností, že je používán jako nástroj konkurenčního a politického boje.

„Stabilita, předvídatelnost a spolehlivost (rezervní měny – pozn. red.) jsou důležité, měna není důležitá. Pokud emitent – v tomto případě USA – si neváží svou národní měnu jako mezinárodní rezervní měny a zjevně si ji příliš neváží, protože se používá jako nástroj konkurenčního a politického boje, poškodí to dolar jako světovou rezervní měnu,“ uvedl Putin na plenárním zasedání Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra (SPIEF).

Hlava státu poznamenala, že podle odborníků v současné době dochází k poklesu zlatých a devizových rezerv mnoha zemí světa, stejně jako ke snížení počtu vypořádání v dolarech.

Putin také na fóru uvedl, že americký byznys má zájem pracovat v Rusku a navzdory všem politickým omezením se snaží neztratit své postavení na ruském trhu. Jako příklad uvedl prezident Ruské federace reprezentativní delegaci amerických podnikatelů, kteří se tradičně účastní SPIEF.

Den předtím ministerstvo financí rozhodlo o nulovém podílu dolaru ve struktuře Fondu národního blahobytu. Ministr Anton Siluanov uvedl, že tato iniciativa je oprávněná, protože v současné době dochází k nárůstu sankčních hrozeb vůči Rusku ze strany Spojených států.

Poznamenal také, že vyloučení dolaru z Fondu je opatření určené k zajištění ruských rezerv. Bylo tedy rozhodnuto převést investice do „stabilnějších aktiv“, uvedl ministr.

Belgický ekonom šéf banky Degroof Petercam, Bruno Kolman, v pátek uvedl, že Rusko, které ve struktuře Fondu národního blahobytu odmítá dolarová aktiva, jedná jako všechny velmoci a označil to za krok velké síly. Diverzifikuje tak aktiva a zvyšuje podíl zlata v rezervách.

Kromě toho zdůraznil, že Ruská federace má značné hotovostní rezervy, je na šestém místě, pokud jde o investiční fondy na světě, a je desátou největší ekonomikou na planetě.

https://bit.ly/3wZf7he

sdíletj na