Putin o situaci letadla společnosti Ryanair v Minsku: „Nával emocí“

Ruský prezident připomněl, že v roce 2013 bylo letadlo letící z Ruska s bolivijským prezidentem Moralesem „uzemněno“ ve Vídni. 

„Samotného prezidenta z něj dokonce vyvedli. A tehdy nic… Ticho“. 

Reakce mezinárodního společenství po incidentu s letem společnosti Ryanair, který nuceně přistál v Minsku, je jen „nával emocí“. Uvedl Vladimir Putin během setkání s Alexandrem Lukašenkem v Soči.

„Děkuji, že jste přijeli, jak bylo dohodnuto,“ přivítal Putin Lukašenka. 

„Nápor emocí“ poznamenal Lukašenko. 

„Ano, nával emocí,“ přitakal Putin.

Ruský prezident připomněl, že v roce 2013 bylo letadlo letící z Ruska s bolivijským prezidentem Moralesem na palubě nuceně „uzemněno“ ve Vídni. Hledaným byl tehdy bývalý příslušník CIA Edward Snowden. K žádnému mezinárodnímu „pohoršení“ však tehdy nedošlo.

„Letadlo prezidenta Bolívie muselo přistát a samotného prezidenta z něj dokonce vyvedli. A nic. Ticho,“ připomněl Putin.

Běloruský prezident uvedl, že přinesl „dokumenty“, aby je Putinovi ukázal (kufřík dokumentů). Obsahují údaje o dění v Bělorusku a souvislosti se situací kolem letadla.

Západ chce znovu vyhrotit situaci

Podle Lukašenka západní země využívají tento incident na „vyhrocení situace na úroveň srpna loňského roku“. Tehdy v Bělorusku začaly protesty proti výsledkům prezidentských voleb. Potom EU, USA a další země neuznaly Lukašenka za řádně zvolenou hlavu státu. Zároveň ho obvinily z násilí proti pokojným demonstrantům a uvalily sankce.

Přepis rozhovoru v RJ zde:
http://kremlin.ru/events/president/news/65699
https://bit.ly/3uy0Vdl

sdíletj na