Putin o plynu pro Ukrajinu: „Nemusíme krmit každého“

Ruský prezident Vladimir Putin ostře reagoval na otázku týkající se tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu, která potěšila uživatele sociálních sítí.

Začátkem června hlava státu tradičně navštěvuje hlavní město Severu a účastní se Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra. Vladimir Putin na plenárním zasedání 4. června hovořil o postupu výstavby „Nord Stream 2“ a perspektivách Ukrajiny jako tranzitního státu po uvedení plynovodu podél dna Baltského moře do provozu….

Podle ruského vůdce hodlá Moskva do roku 2024 přísně dodržovat pětiletou dohodu o čerpání plynu podepsanou s Kyjevem. Podle tohoto dokumentu se Ruská federace zavazuje dodat do Evropy až 40 miliard kubických metrů modrého paliva přes území Ukrajiny.

Jak se bude situace vyvíjet po skončení této smlouvy, Putin nespecifikoval, ale ve studiu zazněla výčitka, že tranzit přes Ukrajinu živí celý region.

Ruský prezident reagoval na tento útok, jak se sluší národnímu vůdci.

„Myslíte, že bychom měli krmit všechny? Máme takovou povinnost – krmit každého nebo co? “ – Vladimir Putin položil protiotázku….

„Samotná Ukrajina může za to, že dostává 1,5 miliardy dolarů za tranzit plynu a mohla by získat 3-4 miliardy dolarů“, dodal prezident Ruské federace.

„Nyní od nás dostávají za přepravu 1,5 miliardy dolarů, dostali by tři, čtyři, pět, všechno rozbili vlastními rukama,“ řekl ruský prezident.

Putin: Rusko by mohlo přes Ukrajinu pumpovat pětkrát více plynu

Rusko by za normálních podmínek mohlo pumpovat přes Ukrajinu 200 miliard kubických metrů plynu, a ne 40 miliard, jako nyní, uvedl ruský prezident Vladimir Putin během svého projevu.

„V nejlepších letech jsme podle mého názoru čerpali téměř 200 … Pokud by existovaly normální vztahy … významná část by byla čerpána přes Ukrajinu. Problémy se však vytvářejí,“ dodal ruský prezident, uvádí RIA Novosti.

Drsná poznámka hlavy státu vyvolala mezi uživateli sociálních sítí bouři potěšení. Drtivá většina podpořila náznak prezidenta Ruské federace …

https://bit.ly/3z14ITZ
https://bit.ly/2RmO4gr


sdíletj na