politika

Putin nemá zájem o tlachání a varuje Bidena před úplným přerušením vztahů mezi Ruskem a Spojenými státy

Pozdě večer 30. prosince proběhl telefonický rozhovor mezi prezidenty Ruska a Spojených států Vladimirem Putinem a Joe Bidenem.

Ruský prezident Vladimir Putin varoval amerického prezidenta Joea Bidena, že pokud Západ zavede “bezprecedentní sankce”, vztahy by mohly být zcela rozvráceny, řekl ruský prezidentský poradce Jurij Ušakov.

Biden podle Ušakova „zmínil takzvané rozsáhlé sankce, o kterých už mnozí mluví na Západě“.  Nevysvětlil však přesně, jaké kroky Ruska na rusko-ukrajinské hranici by mohly vést k sankcím, “o tom se konkrétně nemluvilo,” řekl Ušakov. Kreml poznamenal, že „o tomto tématu se mluvilo v předchozím rozhovoru“ 7. prosince, uvádí TASS.

„Náš prezident na to okamžitě zareagoval: pokud se přesto Západ rozhodne za určitých podmínek zavést tyto bezprecedentní sankce, pak to vše může vést k úplnému narušení vztahů mezi našimi zeměmi. A vážně to poškodí vztahy Ruska se Západem obecně,“ citovala Ušakova RIA Novosti.

Ušakov zároveň zdůraznil, že podstata současného rozhovoru není v tom, ale v pokračování výměny názorů na ty otázky, které se „vážně týkají Ruska“. 

Podle Ušakova Putin řekl, že Rusko přikládá „velmi vysokou důležitost“ rozhovorům o bezpečnosti se Spojenými státy, ale „rozhovory by se neměly zvrhnout v tlachání“. 

Moskva „nečeká na samotný proces vyjednávání“, ale na „konkrétní výsledky v souladu s vyjádřenými obavami, a to i na papíře“. 

Biden s tímto názorem souhlasil. 

Při vyhodnocování možného načasování konzultací Kreml poznamenal, že ruská strana „se podívá na to, jak jednání probíhají, podívá se na jedno, dvě, tři kola a pak vyvodí závěry“.

Ušakov řekl, že Kreml byl s telefonátem spokojen. 

Rozhovor „byl zcela věnován otázkám bezpečnostních záruk, konkrétních otázek bilaterální agendy se nedotklo,“ řekl Ušakov. Domnívá se, že celkové zaměření rozhovoru bylo vcelku konstruktivní. 

Ruský prezidentský poradce potvrdil, že rozhovor trval 50 minut, rozhovor nezačal ve 23:30 moskevského času, ale o pět minut později, protože „technické spojení z Washingtonu a Moskvy bylo zpožděné o pět minut.” 

“Ze zkušenosti se pět minut nepovažuje za zpoždění,” uvedl Kreml.

Ušakov řekl, že lídři obou zemí “mluvili velmi věcně, dotkli se prakticky všech hlavních témat”. 

Americký prezident zároveň prokázal přání „porozumět logice a podstatě ruských obav“ ohledně bezpečnostních záruk pro Rusko. Podle Ušakova Biden „zcela jasně řekl, že Washington chápe obavy Ruska, ačkoli oni mají také své vlastní obavy“. Americký prezident je „připraven pokračovat v dialogu“ s ruským vůdcem. Strany se dohodly, že „dialog bude pokračovat, prezidenti navíc budou tlačit na jednání, která povedou příslušné meziresortní týmy v Ženevě“.

V odpovědi na otázku, jaký byl rozdíl mezi telefonickým rozhovorem a video summitem 7. prosince, Ušakov zdůraznil, že v prvním z těchto dvou kontaktů Biden navrhl jmenovat odpovědné zástupce, kteří by vedli jednání o otázkách vznesených Ruskem. Nový rozhovor byl jen pokračováním stejného tématu.

Biden „byl dobře připraven a učinil velmi smysluplné poznámky,“ uvedl Kreml. 

Moskva nastínila „základní principy, se kterými jde do nadcházejících jednání“.

Biden navíc v ruských návrzích na bezpečnostní záruky neidentifikoval konkrétní body, které se Spojeným státům nehodí. Jak upozornil Ušakov, Američané „řekli, že pohyb ruských jednotek podél ukrajinské hranice je pro ně nepřijatelný, zdůrazňují to“.

Putin poznamenal, že Moskva bude reagovat na rozmístění útočných zbraní Západem podél ruských hranic stejným způsobem, jako by v podobné situaci reagoval Washington. 

Ušakov řekl, že jednání o bezpečnostních zárukách ve Vídni prostřednictvím OBSE začnou 13. ledna, Moskvu bude zastupovat stálý představitel této organizace Alexandr Lukaševič. Konzultací v Bruselu na linii Rusko-NATO se zúčastní zástupci vedoucích ministerstev zahraniční politiky a obrany Ruska. Rusko je nakloněno přání Spojených států zapojit spojence do jednání o bezpečnostních zárukách, ale hlavní by měl být přímý dialog s Moskvou, řekl Ušakov.

https://bit.ly/3pEXlyM

sdíletj na

7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
31. 12. 2021 09:06

Biden dle mne o ničem nerozhoduje, tam jsou jiní Jestřábi, kteří spřádají plány a blikají jim v očích světélka agrese. Z minulosti víme, jak byli jejich presidenti manipulovatelní. A tento takzvaný demokrat pouze zájem o světový mír předstírá. USA cítí, že jejich konec se přiblížil, takže jejich zárukám se absolutně nedá věřit. Bylo to asi jako věřit Havlovi, když tvrdil, že socialismus nezlikviduje.

zdena
31. 12. 2021 10:13
Odpovědět  Pavel

už toho bylo nažvaněno a naslibováno tolik, že už je to únavné a hloupé…. teď už to chce jenom činy, nebo dojde ke znechucení….

Kuky
31. 12. 2021 11:21

Čtu téměř všude a ruští a jiní anylitici,říkají ,že není otázka zda bude válka ale kdy bude .Těžko se to čte,zřejmě ještě my Evropané a Češi válku zažijeme i když ruští analytici píšou ,že se možná V.V.Putinovi podaří válku o několik let oddálit.
Nemám rád americké štváče ,kteří jsou nazýváni válečnými jestřáby ,totéž platí o zrádné Anglii.
Do Nového roku přeji nám všem i vojákům MÍR.

ZRX1200
31. 12. 2021 11:31
Odpovědět  Kuky

Ale válka už probíhá, druhým rokem, válka biologická. Evropanům a zejména Slovanům hrozí naprostá likvidace. Tuto válku zatím prohráváme a ukončit ji může jen Rusko. Naše budoucnost je na východě. My musíme udělat něco co zatím vypadá nemožně, postavit se všem nesmyslným opatřením, a zvolit si konečně odborníky a vlastence.

ZMann
31. 12. 2021 15:00
Odpovědět  Kuky

Máte pravdu hlavní hadí hnízdo je Anglie.

ZMann
31. 12. 2021 20:11
Odpovědět  Kuky

Až to začne tak odjíždím na východ bojovat proti této anglosaské zvěři.

Michal47
31. 12. 2021 14:17

Rusko jistě není tak naivní, aby si od kolektivního západu a pindostánu zejména něco slibovalo, nebo doufalo v nějaké “dohody” s těmito gaunery?!? Aspoň v to doufám, že Voloďa neudělá stejnou chybu, jako svého času udělal J. V. Stalin, když až naivně věřil, že hitlerovci dodrží pakt o neútočení z r. 1939?! A pak přišlo věrolomné přepadení SSSR 22. června 1941! Ten cár papíru tzv. “dohody” (pokud k ní vůbec dojde, o čemž mám velké pochybnosti?!) bude mít “cenu” toaletního papíru ze supermarketu!! Spíše si myslím, že Rusko sleduje tímto posledním pokusem odhalení proradnosti, ničemnosti a zákeřnosti celého západu před světovou veřejností a uvolnění si rukou pro rozhodná vojenská opatření na svých západních hranicích pro případnou věrolomnou a náhlou agresi odporného tzv. “nato” a ještě odpornějšího pindostánu vůči Svazovému státu RF/RB.