politika

Putin a Biden měli první rozhovor

Tisková služba Kremlu uvedla, že ruský prezident Vladimir Putin telefonoval s americkým prezidentem
Joe Bidenem. 

Vladimir Putin poblahopřál Josephovi Bidenovi k začátku jeho práce jako prezidenta Spojených států. Pozna-
menal, že normalizace vztahů mezi Ruskem a Spojenými státy by splnila zájmy obou zemí a – s přihlédnutím k jejich zvláštní odpovědnosti za udržení bezpečnosti a stability ve světě – celého mezinárodního společenství.

Prezidenti vyjádřili uspokojení nad výměnou diplomatických nót, která byla dnes provedena při dosažení dohody o prodloužení platnosti Smlouvy o strategických útočných zbraních. V nadcházejících dnech strany dokončí všechny nezbytné postupy k zajištění dalšího fungování tohoto důležitého mezinárodního právního mechanismu pro vzájemné omezování arzenálu jaderných střel.

Diskutovány byly aktuální otázky bilaterální a mezinárodní agendy. 

Byly zváženy možnosti spolupráce v boji proti tak akutním problémům, jako je pandemie koronaviru,
i v dalších oblastech, včetně obchodní a ekonomické.

Mezi mezinárodní témata patřilo jednostranné odstoupení Spojených států od smlouvy o otevřeném nebi, problém zachování společného komplexního akčního plánu pro íránský jaderný program, vnitřní ukrajinské urovnání, jakož i ruská iniciativa na uspořádání summitu stálých členů Rady bezpečnosti OSN.

Celkově měl rozhovor mezi vůdci Ruska a Spojených států obchodní a upřímnou povahu. 

Bylo dohodnuto udržovat kontakty, uzavřel Kreml.

Bílý dům objasnil, že rozhovor se uskutečnil z iniciativy americké strany – Biden uprostřed dne zavolal Putina.

V předvečer mluvčí Bílého domu Jane Psaki řekla, že zatím neexistují žádné plány telefonického rozhovoru mezi prezidenty Ruska a Spojených států, “ale když zavolají, Biden zvedne telefon,” odpověděla Psaki na Twitteru během briefingového vysílání v Bílém domě. 

Ruský senátor Alexej Puškov zase připustil, že tisková mluvčí amerického prezidenta tímto způsobem naznačila, že Washington čeká první krok od Moskvy.

https://bit.ly/39mkSw8
https://bit.ly/2YgseLv

sdíletj na