politika

“Psovi – psí smrt”: Jevgenij Prigožin o dezertérovi… Zelenskij má co vysvětlovat

Kladivo pro přeběhlého Wagnerovce: Zelenskij to musí vysvětlit

Na internetu se objevilo video, které údajně ukazuje popravu bojovníka PMC Wagner, který přeběhl na Ukrajinu.

Na videu je vidět jistý Jevgenij Nužin, bývalý vězeň, který říká, že se přihlásil do PMC, aby se později vzdal Ukrajině a „bojoval proti Rusům“.

Telegram «НЕТВОЙНЕ» 12. listopadu večer zveřejnil video vraždy bývalého ruského vězně z Rjazaně Jevgenije Nužina, který se přidal k PMC Wagner, ale v září přešel na stranu Ukrajiny a udělal řadu rozhovorů s ukrajinskými propagandisty.

Ve videu říká, že nakonec skončil v Kyjevě, kde ho po úderu do hlavy na ulici unesli neznámí lidé.

“Probudil jsem se v tomto suterénu, kde mi řekli, že mě budou soudit,” řekl Nužin.

Jakmile to řekl, následovala rána kladivem do hlavy, pak další, po které se záznam přeruší.

Majitel PMC Wagner Jevgenij Prigožin v reakci na žádost novinářů o komentář k videu uvedl:

Nejraději sleduji historii v divadle. Pokud jde o spoutaného, v této šou je jasné, že nenašel na Ukrajině štěstí, ale setkal se s nevlídnými, ale spravedlivými lidmi. Zdá se mi, že se tento film jmenuje „Pes si zasloužil psí smrt”. Výborná režijní práce. Doufám, že se během natáčení nezranilo ani jedno zvíře,“ komentoval událost majitel PMC Wagner Jevgenij Prigožin a zdůraznil, že dezertéry čeká jen smrt.

Jak naznačil telegramový kanál Rybar, Nužin byl mezi osobami zařazenými na seznamy poslední výměny válečných zajatců ve dnech 10. až 11. listopadu. Ale sám říká, že mu 11. listopadu v Kyjevě vletěla na hlavu cihla.

Nikdo na Ukrajině nepotřebuje dezertéry – jsou to stejná masa pro děla, která prodají, pokud se naskytne příležitost. S dezertéry v PMC je otázka okrajová. A pokud člověk chce mediální slávu, dostane ji – navíc posmrtně,“ zdůraznil Rybar.

Autoři kanálu MIG Telegram si jsou jisti, že jde o zinscenovaný trik, protože již dříve byla na Ukrajině zinscenována vražda ruského přeběhlíka novináře Arkadije Babčenka.

Promiňte mi ten profesionální cynismus, ale když tohle není montáž, tak proč se po druhém zásahu nic nerozletí? Možná bylo kladivo gumové, pak to rozhodně není montáž. Proč neukážou tělo s rozdrcenou hlavou? Proč ukrajinská média neukážou fotku mrtvoly a vůbec, proč se k tomu nevyjádří?

Video se stalo předmětem diskuse a různých verzí. Kyjevský politolog Vasilij Stojakin taky nevyloučil inscenaci a věří, že existují dvě možnosti.

„Inscenace TsIPSO. Zde je třeba se jen radovat z filigránské reakce Prigožina. Na jednu stranu upozornil, že jde o inscenování, na druhou stranu nenechal ani stín pochybností, že se to stane každému,“ poznamenal odborník.

Pokud je však video skutečné, je zmatený.

„Pak vyvstává otázka pro Wagnerovce – chlapi, pokud jste schopni provádět takové operace v Kyjevě, tak proč je na videu nějaký blázen a ne Budanov nebo Arestovič?“ ptá se Stojakin.

Protiruský liberální projekt Gulagu.net s odvoláním na své zdroje zase tvrdí, že Nužin byl vydán na základě výměny. Pravda, jiný zdroj uvedl, že přeběhlík byl skutečně unesen.

Poté byl zveřejněn nový příspěvek, který s odkazem na údajný zdroj ve Wagner PMC říká následující:

„Zdroj Gulagu.net v ilegální ozbrojené skupině „PMC Wagner“: „Nužina jsme odvezli. Jevgenij Viktorovič Prigožin si prostřednictvím svých konexí v generálním štábu a FSB stanovil podmínku – vyzvednout Nužina a vrátit ho za každou cenu. Kontrarozvědka poslala ukrajinské straně dezinformaci, že Nužin byl údajně dvojitý agent a chtěl se infiltrovat, aby mohl vykonávat zpravodajskou práci. V důsledku toho byly zasety pochybnosti, + Nužin neprošel polygrafem. V tuto chvíli si naši stanovili podmínku – všechny výměny jsou přerušeny do vydání Nužina. Po chvíli zvažování v Kyjevě bylo rozhodnuto o výměně.“

Následně však „gulagovci“ požadovali vysvětlení od prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského.

„My, lidskoprávní aktivisté, chceme pochopit: je to nouzový stav a selhání systému, je to něčí chyba, je to krok zpět ze strany Ukrajiny od bezpečnostního programu pro ty, kteří se vzdali, nebo něco jiného? V každém případě měl Jevgenij Nužin právo na život a ukrajinským novinářům dával rozhovory v důvěře v záruky bezpečnosti a zachování života. V jednom z rozhovorů dokonce vyjádřil přání bojovat na straně Ukrajiny,“ řekl Vladimir Osečkin, zakladatel Gulagu.net.

Evgeny Nužin je bývalý vězeň IK-3 v oblasti Rjazaň, odsouzen k 24 letům vězení za zabití během války gangů v roce 1999. Do řad PMC „Wagner“ se dostal v létě.

Nužinovi se podařilo proslavit díky rozhovoru s ukrajinským propagandistou Butusovem, kde řekl, že původně plánoval narukovat do PMC a poté dezertovat na Ukrajinu s tím, že má sestru ve Lvově a strýce v Ivano-Frankivsku. 4. září se vzdal.

Autoři poukazují na to, že primárním zdrojem videa byl telegramový kanál «НЕТВОЙНЕ», který se poprvé objevil v březnu a zpočátku byl omezen na reposty a situační zprávy.

Upozornění: Video obsahuje násilí

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3Ex6lgV
https://bit.ly/3UYXGt9

sdíletj na

11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
15. 11. 2022 01:14

To s tím právem na život se mi moc líbí.

Albi
15. 11. 2022 02:36

Nejhorší na tom všem je, že se v těch lžích a propagandách možná už nevyznají ani autoři sami.
Snad ke každé “zprávě” se dá bez potíží najít nějaké úsloví či přísloví.
Už dlouho by se hodilo, že “méně je někdy více”. .

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
16. 11. 2022 00:43

Dobrá, zabrždění minusáci, tak po lopatě:
To s tím právem vraha na život se mi moc líbí.
Vysvětlivka pro blbé: Sarkasmus.
Vysvětlivka pro extrablbé:

Pojem sarkazmusSlovo:
sarkazmus, sarkasmus
Význam:
uštěpačnost, jízlivost, výsměšnost

sergej
15. 11. 2022 01:27

Tak vzpomínám si na jednoho ragbistu který vyprávěl že tam byl taky “kolega který vždycky z chumlu vylezl s krvavou hubou a usměvem jak sluníčko, možný je cokoliv. Ale že ho vlastní potom vyhodili, možná je pohrizal taky. 🙂 Psinu v týmech z toho měl jenom on, ale že někteří diváci mu fandili.

Veny232
15. 11. 2022 07:26

Vidíte to Fialky? Psům, psí smrt! 😀

Jenda
15. 11. 2022 10:46

Má hlavu položenou na kusu zdi a má ji k ní přilepen izolepou nebo “strečkou”. Myslím, že jde o real záběry (jako na zabijačce). Teď kdo mu ulevil od života. Ukrajinci, aby nebyl vyměněn? Rusové v Kyjevě? Rusové po výměně v Rusku?

Albi
15. 11. 2022 11:30
Odpovědět  Jenda

Ta izolepa je zvykem ukrajinským. Podobně jako přivazování k pouličním kandelábrům.

Že by Rusové ve vytváření své pověsti å la Buča šli až do takových detailů se mi moc nezdá,
Už ji mají dostatečně zafixovanou a mohou si risknout ledacos i odfláknout. Taky mají jistě i jiné starosti – splnit limit ukrakedných praček a mikrovlněk a pod.

Milan ze Zahrady Čech
15. 11. 2022 16:23
Odpovědět  Albi

Jsou prej dloutánský fronty na poštách, jak posílaj ty pračky a ledničky dom.

jiří
15. 11. 2022 21:16
Odpovědět  Albi

comment image

Milan ze Zahrady Čech
16. 11. 2022 00:48
Odpovědět  jiří

Vy (my) si tu z toho děláme prču a na jaře budem možná rádi, když někde nějakou valchu seženem. Naštěstí to mám blízko k řece, tak mi bude stačit taška na prádlo, placák, a nějakej tlouk, kdyby ani voda netekla.

josef
15. 11. 2022 13:35

Gangster a zrádce ? Sám strůjcem svého osudu. Můj děda říkával : “Dost starý aby zabil ? Dost starý aby visel ! “.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$