První země EU, která zablokovala neočkované osoby zasažené masovými protesty (VIDEO)

Ulicemi hlavního města Rakouska Vídně pochodovaly desítky tisíc demonstrantů, kteří protestovali proti omezením COVID-19 a celostátnímu očkovacímu nařízení.

Podle policejního odhadu vyšlo v sobotu do ulic Vídně přes 40 000 demonstrantů proti politice rakouské vlády ohledně koronaviru . V očekávání potenciálních nepokojů byly do hlavního města přivezeny policejní posily z jiných regionů, na sobotu je naplánováno celkem 27 shromáždění, většina z nich proti očkovacímu mandátu.

Mezi demonstranty a policií došlo k menším střetům, které vedly k několika zatčením. Policie oznámila, že demonstranti proti mandátu házeli na policisty světlice a že byl použit pepřový sprej. Několik demonstrantů bylo také údajně pokutováno za to, že nenosili roušky.

Jeden populární slogan, který jsme viděli a slyšeli během sobotních demonstrací, přirovnával povinné očkování ke „genocidě “ a vládu k „fašistické diktatuře“ při provádění této politiky. Demonstranti kritizovali vládní tlak na zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny občany od února – rozhodnutí učinil 19. listopadu bývalý kancléř Alexander Schallenberg, který mezitím oznámil svou rezignaci. Očekává se, že jeho nástupce Karl Nehammer tuto politiku znovu potvrdí. Koncem listopadu tehdejší ministr vnitra Nehammer obvinil „extrémisty“ z podněcování protivakcinačních nálad.

V centru Vídně se v sobotu konala nejméně jedna protidemonstrace. Na protest se zúčastnilo asi 1500 levicových aktivistů, kteří pochodovali pod hesly jako: „Nasaďte si masky! Proti nacistům, státu a kapitálu!“ a přitom obviňovali konkurenční shromáždění z toho, že je to sraz pravicových extremistů, antivaxxerů a popíračů Covidu. 

Vlna podobných demonstrací proti očkovacímu mandátu se v posledních týdnech odehrála po celém Rakousku. Některá shromáždění přilákala desítky tisíc lidí.

sdíletj na