politika

Projev Putina na “Ruském energetickém týdnu”. Hlavní věc

Putin: Rusko nemůže za to, že si Evropané, stejně jako ve středověku, dělají zásoby dříví na zimu.

Ve středu 12. října vystoupil ruský prezident Vladimir Putin na energetickém fóru “Ruský energetický týden” v Moskvě. Hlavní věc v materiálu Izvestija.

Ruský prezident ve svém projevu zdůraznil, že růst cen energií ve světě nesouvisí se speciální vojenskou operací Ruska, ale s politikou samotného Západu v oblasti energetiky v průběhu řady předchozích let. Podle jeho slov kvůli takové politice trpí sami Evropané – za rok se jejich účty za elektřinu a plyn ztrojnásobily a inflace v eurozóně dosáhla 10 %.

Rusko podle Putina nemůže za to, že si Evropané stejně jako ve středověku dělají zásoby dříví na zimu.

„Co s tím má společného Rusko? <…> Mohou si za to sami, chci znovu zdůraznit. Není to ani výsledek nějakých akcí v rámci speciální vojenské operace na Ukrajině v Donbasu. Vůbec ne. Je to důsledek chybné energetické politiky za řadu předchozích let, řadu let,“ uvedla hlava státu.

Putin také řekl, že globální ekonomika a palivový a energetický komplex prožívá akutní krizi spojenou s cenovou nestabilitou a nerovnováhou trhu.

Podvratné jednání jednotlivých účastníků trhu má podle hlavy státu negativní dopad: jak poznamenal Putin, řídí se pouze svými geopolitickými ambicemi.

“Jen v aktuálním roce přinese spotový mechanismus pro plyn ztráty ve výši 2 % HDP EU. Tomu se dalo předejít využitím dlouhodobých smluv. Rozdíl je 3-4x, vnutili nám tento způsob obchodování… A teď skučí – je to jejich vlastní chyba”, řekl Putin.

“Světová ekonomika zažívá akutní krizi spojenou s nestabilní dynamikou cen energetických zdrojů, nerovnováhou nabídky a poptávky a také otevřeně podvratným jednáním jednotlivých účastníků trhu, kteří se řídí výhradně vlastními geopolitickými ambicemi. Uchylují se k přímé diskriminaci na trhu, a pokud to nefunguje, jednoduše zničí infrastrukturu konkurentů”, řekl Putin

Putin: Tranzit z Nord Streamu lze přesunout do Turecka

Prezident Putin: Tranzit z Nord Streamu lze přesunout do Turecka, čímž vznikne největší uzel.

Rusko může přesunout ztracený objem tranzitu přes Nord Stream do oblasti Černého moře a vytvořit tak „plynový uzel“ v Turecku pro dodávky do Evropy, řekl ruský vůdce Vladimir Putin.

Ztracený objem tranzitu v Baltském moři by se podle jeho slov mohl přesunout do oblasti Černého moře, čímž by se stal hlavní trasou pro dodávky ruského paliva. Takové rozhodnutí by bylo účelné a bezpečné, uvádí RIA Novosti.

Putin o připravenosti Ruska dodávat energetické zdroje do Evropy

Podle ruského prezidenta je Rusko připraveno na dodávky včetně letošního podzimu a zimy. V Evropě však považují za možné vytýkat Ruské federaci spolehlivost dodávek, přestože Moskva celý objem exportu zajišťuje smluvně.

„Míč, jak se říká, je na straně Evropské unie. Pokud chtějí, ať otevřou kohoutek a je to. Nikoho v ničem neomezujeme, včetně toho, že jsme připraveni dodat další objemy v období podzim-zima,“ uvedl.

“Pokud s Evropany dojdeme ke společnému rozhodnutí dodávat plyn přes neporušenou větev Nord Stream 2 – a jedna větev zřejmě zůstala neporušená, i když nám bohužel není dovoleno větev prozkoumat, tlak tam stále je, i když může být poškozena … Její kapacita je 27,5 miliardy metrů krychlových plynu ročně, což je asi 8 % veškerého dovozu plynu do Evropy. Rusko je na zahájení těchto dodávek připraveno”, řekl Putin.

Hlava státu zároveň poznamenala, že Rusko nebude dodávat ropu zemím, které pro ni stanovily cenový strop.

„Rusko nebude jednat v rozporu se zdravým rozumem, vlastními náklady platit za blaho někoho jiného.  Nebudeme dodávat energetické zdroje těm zemím, které omezí jejich ceny,“ řekl ruský vůdce.

Podle Putina by Západ neměl odmítat spolupráci s Ruskem. Země EU však situaci vyostřují zavedením cenových omezení na ruskou ropu.

Putin označil nehody na Nord Streamu za akt mezinárodního terorismu

Ruský vůdce zdůraznil, že útok na plynovody se stal nejnebezpečnějším precedentem a nyní je ohrožena jakákoli kritická infrastruktura.

„Za teroristickými útoky na Nord Stream jsou ti, kteří se již uchýlili k takové sabotáži a byli chyceni za ruku <…> Je zřejmé, že to je ten, kdo se snaží konečně přerušit vazby mezi Ruskem a Evropskou unií, aby zničil politickou subjektivitu Evropy,“ řekl Putin.

Hlava státu také dodala, že z incidentů na plynovodech těží Polsko, Ukrajina a Spojené státy.

Putin zdůraznil, že je možné opravit tratě Nord Stream, ale to bude mít smysl pouze tehdy, budou-li pokračovat v provozu a zajistí jejich bezpečnost.

Ruský prezident také dodal, že Nord Streams postrádají politický podtext, protože se jedná o komerční projekt. Navíc dodal, že organizátoři takových útoků ničí infrastrukturu konkurentů, připravují spotřebitele o levné energetické zdroje a nutí je nakupovat za mnohem vyšší ceny.

Pokusy o sabotáž plynovodu Turkish Stream jsou podle prezidenta srovnatelné s těmito událostmi.

„Kyjevské úřady se nezastaví ani před jaderným terorismem. Mám na mysli ostřelování jaderné elektrárny Záporoží a spáchání teroristických útoků v okolí jaderné elektrárny Kursk v Rusku,“ řekl.

Kyjevský režim navíc dlouhodobě používá teroristické metody, umisťuje zprávy o své činnosti na internet a tyto zprávy pak maže, zdůraznil prezident Ruské federace.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3RUljBc

sdíletj na

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel K
12. 10. 2022 19:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Gosudar držím palce mnoho zdraví a trpělivosti. Vytrym.

Markýza
12. 10. 2022 20:20

Njn. Takhle se dělají přátelé a ne tak, že je sprdnete jak usoplence a pak jim poručíte, ať vám dají, co chcete.

Masunta
12. 10. 2022 20:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Geopolitické mapy změní hranice. Energetické také. Snad ne i ty etnické – národní. Národy mají být ve svých historických státech.

Pan Tau.
12. 10. 2022 20:50

O “naší” zemičce si nedělám iluze, protože už dávno není naše. Tedy, až to tady začne díky Fijalovýmu odpadu, tak dle voličské základny a nakradeného majetku půjdou do zbraně ODS a přidružený debilní klan. Ostatní nic nemají a z pod mostu, že by šli bojovat ,..a co? Nebudou mít kde bydlet, protože všechno co ještě mají prodají a prodali. Když dáte inzerát na prodej bytu a pod, tak 2/3 zájemců jsou ukáčka s penzi z korupce a tr.činnosti. iportál hlásí: Zahraniční podnikatelé v prvním pololetí koupili 1311 českých firem, o osm procent více než ve stejném období loňského roku a nejvíc za poslední tři roky. Nejvíc firem získali Ukrajinci, za nimi následují Slováci.
https://bit.ly/3MrY3JJ Takže ta “naše kotlina, díky nám, už nám nepatří. Jen ten pohled do dáli a třeba i z Řípu s povzdechem “ach, jo”. Tak do zbraně Češi, do zbraně,…za fijalový hovno.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$