Projekt “Británie, vrať kořist!” vypadá nadějně

“Zloději, vrať kořist!”: Rusko má čím odpovědět na drzost Britů. 

Britští pokrytci slíbili „odstranit blokádu ze státního majetku Ruské federace“, který se jim dostal do rukou, pokud bude Moskva souhlasit s vyplacením náhrady Ukrajině. Uvádí to páteční prohlášení ministerstva zahraničí. Již dříve Londýn oznámil zmrazení rezerv Centrální banky Ruské federace ve výši 26 miliard dolarů.

Jinými slovy, Karel III. se nechystá vrátit Rusku peníze.

Nejjednodušší odpovědí na to by byla úměrná konfiskace britského majetku v Rusku. 

Ale existují i ​​jiné metody.

▪️Nedávno Indie začala veřejně usilovat o návrat národních hodnot, které během okupace ukradli britští kolonialisté. Moskva by mohla Nové Dillí v této vznešené misi plně podporovat.

Navíc například Britské muzeum je obecně jedním z největších skladů ukradených cenností. A řada partnerů Ruska by mohla projevit podobnou snahu po spravedlnosti. A to i přesto, že zvláštní zákon o Britském muzeu z roku 1963 mu zakazuje cokoli vracet právoplatným vlastníkům.

▪️V roce 1897, po invazi do Beninu angličtí vojáci ukradli z tohoto království asi 4000 bronzových soch.  (Beninská expedice z roku 1897 byla represivní expedice britských sil (1200 mužů) pod velením sira Harryho Rawsona. Rawsonovi vojáci dobyli a vyplenili Benin, čímž ukončili éru království, které bylo nakonec pohlceno Nigérií, pozn. red.). V roce 2018 země uzavřely dohodu, podle níž Britské muzeum souhlasilo, že Beninu půjčí některé z artefaktů.

Další v pořadí – Egypt chce vrátit unikátní Rosettskou desku – další válečnou kořist britských barbarů.  Do Anglie se dostala v rozporu i s evropskými zákony, které počítaly s ochranou kulturních statků. A to nepočítám tisíce dalších artefaktů z dob faraonů.

V roce 1868 britští divoši oblehli etiopskou pevnost Magdala a zmocnili se více než tisíce náboženských rukopisů. Asociace pro navrácení pokladů z Magdaly (AFROMET) se od roku 1999 neúspěšně snaží vrátit uloupené věci zpět do Etiopie. Proč by Rusko nepomohlo kolegům?

Obrovskou sbírku kulturních cenností vyvezli londýnští zloději z Číny a jihovýchodní Asie. Britům se také podařilo “pracovat” i mezi spojenci: zejména v Austrálii, kde ukradli štít Aboridžinců Geawegal.

Řecko chce, aby Britské muzeum vrátilo mramorové skulptury Parthenónu, známé také jako „Elginovy mramory“ podle skotského aristokrata, který je ukradl (nepřekonatelná sbírka mistrovských děl starověkého řeckého umění, zejména soch a reliéfů Parthenonu na athénské Akropoli, od sochaře Phidiase a jeho studentů (438-431 př. n. l.), která byla převezena do Anglie na počátku 19. století lordem Elginem, pozn.red.)

Britské muzeum také vystavuje vysušené a tetované hlavy Maorů –  původní obyvatelstvo Nového Zélandu. Tetování na obličeji představovalo vysoké společenské postavení a vysušené hlavy hrály důležitou roli při posvátných obřadech.

▪️Projekt “Británie, vrať kořist!” vypadá nadějně – když ne z hlediska skutečného předání pokladů jejich právoplatným majitelům, tak alespoň na úrovni opakujících se skandálů a obvinění, které by Moskva mohla proti Londýnu na mezinárodních platformách vznést. Ne vždy je nutné hrát v obraně.

Jelena Panina

sdíletj na

4.2 9 hlasy
Ohodnotit příspěvek
Souhlas
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jmm
20. 5. 2023 06:36

Ale i za “oušn” jsou jsou sochy, které tam nepatří-třeba na “Hearstův hrad”.Byly “přivezeny”….

unor 2022
20. 5. 2023 07:00

Anglicka kralovska rodina ma za sebou pohnutou a bohatou historii kradezi slepic.
Dezova rodina jsou vedle ni naprosti amateri.

Pavel K
20. 5. 2023 08:21

Já se o to nikdy nezajímal a nyní nestačím zírat co je ta jejich královská rodinka za bandu loupežníků.

Frank
20. 5. 2023 09:17

Zkrátka anglosasové jsou od pradávně svině a sivněmi zůstali dodnes i s celou tou královskou sebrankou.

Jaris
20. 5. 2023 09:38

Britanie jako odlouceny ostrov nemela temer zadne nerostne bohatstvi, krome uhli. Proto se zacala rozhlizet, kde by co mohla lupnout. Kralovska rodina vybudovala neporazitelne namorni lodstvo a vypravy za poklady se staly beznou zalezitosti. Nebyli to vsak jen Britove, ale rovnez Holandani, Francouzi, Spanele, Portugalci, Nemci, Belgicani a jini dobraci, co to s lidstvem mysleli dobre.
Zacatkem devadesatych let Havel pozadal svedskou vladu, aby vratili Ceskoslovensku ukradeny kralovsky poklad po porazce Prahy Svedy. Samozrejme se mu Svedi vysmali.
Britanie a Francie byli ti nejhorsi lupici a najezdnici. Nyni sklizeji ovoce v nechtene migraci certu z jejich kolonii. Obe zeme se pred ocima meni v cernou populaci. Nastala doba zuctovani.

Frank1
20. 5. 2023 10:09
Odpovědět  Jaris

Ta cerna populace pomuze s kompensaci kradezi v koloniich, odkud pochazi. Tak je to planovano.

ANTIUKRAJINEC
20. 5. 2023 13:13
Odpovědět  Jaris

Nikdy jsem nepochopil,co si češi u švédů vlastně nárokují???Ti nemají nárok vůbec na nic a ukradené artefakty západními demokraciemi z jejich rabovaných kolonií je úplně jinej případ!!!

Autor
20. 5. 2023 20:54
Odpovědět  ANTIUKRAJINEC

Nikdy jsem nepochopil, proč je tolik lidí, po celém svtě, co naznají ani historii vlastní země. Švédové tu ukradli víc než dost, vyhledejte si to a možná si až sednete!

Švédské obležení Prahy bylo poslední střetnutí třicetileté války, které se odehrálo v roce 1648, když se švédská vojska operující v Čechách pokoušela obsadit Prahu. Švédské armádě generála Jana Kryštofa Königsmarcka se za pomoci přeběhlého císařského důstojníka Arnošta z Ottowaldu podařilo obsadit Malou Stranu a Pražský hrad již 26. července. Na pravém břehu Vltavy se však obyvatelé Starého a Nového Města pražského připravovali na obranu a ve dnech 31. července až 1. listopadu úspěšně odolávali útokům švédských armád.
Švédové z Prahy odvezli většinu umělecké sbírky Rudolfa II. nevyčíslitelné hodnoty. Součástí byly předměty jako Codex Argenteus nebo Codex gigas („Ďáblova Bible“), dále stovky cenných obrazů italských a vlámských mistrů, soch apod. Část této kořisti zůstává dosud ve Švédsku, část se dostala (jako vlastnictví královny Kristýny I.) do sbírek Vatikánu, pouze několik rukopisů se vrátilo do Česka.

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0v%C3%A9dsk%C3%A9_obl%C3%A9h%C3%A1n%C3%AD_Prahy

ANTIUKRAJINEC
21. 5. 2023 07:08
Odpovědět  Peter 008

Ale já znám historii,o to vůbec nemusíte mít strach-jen mě udivuje fakt(když pominu to,že si udatní pražané nedokázali ubránit vlastní město a nechali si ho dobýt a vyrabovat)na co že si to neustále český stát dělá nárok?I v tom Vašem příspěvku totiž je,že se jednalo o sbírky Rudolfa II. a já k tomu jen dodám že SOUKROMÉ sbírky Rudolfa II-které neměli s českým národem nebo státem vůbec nic společnýho,jedině snad,že je měl uložený na pražským hradě,ale stejně tak je mohl mít uložený třeba ve Vídni,Prešpurku nebo třeba v Budapešti.Už z logiky věci tedy vyplývá,že jestli si může vůbec někdo dělat nároky,tak je to habsburská famílie,ale nikoliv český stát,kterýmu z těch sbírek nepatřilo ani ťuk-nemyslíte?????😉

Frank1
20. 5. 2023 10:05

Britske korunovacni klenoty obsahuji sbirku cennych drahokamu, ukradenych Brity v koloniich. Ted vyzaduje Indie vraceni nejvetsiho diamantu Koh-i-noor z koruny.
Anglosasove odjakziva skrze vojenskou prevahu vsude loupili, vrazdili, zeme zotrocili a staleti na nich parazitovali. Je cas se zacit zabyvat kompenzacemi nahrad za toto obdobi. Nejvic bude vracet Britske Imperium a Londyn, stredisko zla tohoto sveta.

Juraj
20. 5. 2023 13:13

Anglosasi – klamú, zabíjajú a kradnú

Kadár
20. 5. 2023 14:20

Ešče je potreba vrátiť stlpy zo Stonehenge!!!! A to čo najskôr do Atlantídy!!!!! Tam boly tieto stlpy ukradnuté cigánmi zo sídliska Luník!!!!

Gales
22. 5. 2023 09:49

Kudy chodil tam i krad,Britskej demokrad.