politika

Prohlášení po schůzce Vladimira Putina s maďarským premiérem Viktorem Orbánem

Vladimir Putin se setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

Z ruské strany se jednání zúčastnili ministr zahraničí Sergej Lavrov, místopředseda vlády Alexandr Novak, poradce prezidenta Jurij Ušakov, ministr hospodářského rozvoje Maxim Rešetnikov, generální ředitel Státní korporace pro atomovou energii Rosatom Alexej Lichačev a předseda představenstva Gazprom PJSC Alexej Miller.

* * *

V. Putin:  Vážený pane premiére! Vážení kolegové!

Je nám potěšením vidět se s vámi – v tomto případě na okraji mezinárodního fóra v Pekingu.

Navzdory tomu, že v dnešních geopolitických podmínkách jsou možnosti udržování kontaktů a rozvíjení vztahů velmi omezené, přesto nemůže nepůsobit uspokojení, že naše vztahy s mnoha evropskými zeměmi jsou udržovány a rozvíjeny. Jednou z těchto zemí je Maďarsko.

Vztahy mezi Maďarskem a Ruskem byly v posledních desetiletích budovány výhradně na základě vzájemného zohledňování zájmů a spoléhání se na vše pozitivní, co jsme zdědili z minulosti. To se týká značného počtu oblastí činnosti, především ekonomiky. 

V loňském roce došlo k výraznému nárůstu obchodní a ekonomické spolupráce – přes 80 procent. Bohužel jsme letos za prvních sedm měsíců zaznamenali pokles o minus 35 procent. To díky bohu nedosahuje 80 [procent] loňského roku, ale stále existují důvody k zamyšlení nad tím, co je potřeba dodatečně udělat pro to, abychom tento proces pozitivně ovlivnili. To je zaprvé.

Zadruhé. Samozřejmě je velmi důležité mít příležitost s jednou ze zemí EU, v tomto případě s Maďarskem, vyměnit si názory nejen na bilaterální vztahy, ale také na situaci ve světě, v Evropě. Víme, že naše postoje se ne vždy shodují, ale mít příležitost vyměnit si názory je podle mého názoru vždy nesmírně důležité.

Z tohoto setkání máme radost a jsem si jist, že bude probíhat pozitivně. Děkuji.

V. Orbán: Vážený pane prezidente!

Počítal jsem: od roku 2009 jsme se sešli 13krát. Byla to obtížná setkání, ale nikdy nebyla tak obtížná jako ta dnešní – v tak těžké situaci jsme ještě nikdy nebyli.

Maďarsko nikdy nechtělo být v rozporu s Ruskem, naopak cílem Maďarska vždy bylo navazovat a vzájemně rozšiřovat ty nejlepší kontakty. A uspěli jsme.

V důsledku vojenské operace a sankcí však naše vztahy bohužel hodně utrpěly, a to hluboce zasáhlo do „přediva“ toho, co jsme společně vybudovali.

Pane prezidente, vy víte, jaké je Maďarsko, znáte jeho možnosti. To co dnes Maďarsko může podniknout – to děláme. To znamená, že se snažíme z našich bilaterálních kontaktů zachránit vše, co se dá. Máme zájem tuto spolupráci podporovat nejen na úrovni komunikační, ale i ekonomické, pokud je to možné.

Chci vám poděkovat za to, že Rosatom je i nadále naším vynikajícím partnerem. Rád bych poděkoval Gazpromu za to, že plní své závazky vyplývající z dohody. Podařilo se nám tedy zachránit mnohé z toho, čeho jsme dříve dosáhli. Nikdo nemá rád, když jsou jednou dosažené výsledky jeho práce anulovány z důvodů, za které vůbec nemůže.

Doufáme, že budeme pokračovat.

Kreml

Putin charakterizoval vztahy s maďarským premiérem Orbánem

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že rozdílné názory maďarského premiéra Viktora Orbána nejsou překážkou dialogu a řešení problémů.

V odpovědi na otázky novináře VGTRK Pavla Zarubina na televizním kanálu Rossija 24 Putin popsal Orbána jako jednoho z mála evropských politiků schopných hájit své zájmy, uvádí TASS

Podle ruského vůdce to maďarský premiér dělá „vytrvale, důsledně“ a „naprosto taktně“.

“A naše názory se ne vždy shodují, navíc jsme často na úplně jiných platformách, ale to nám nebrání mluvit a hledat řešení některých otázek, některých problémů,” řekl ruský prezident.

sdílet na

12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ANTIUKRAJINEC
17. 10. 2023 21:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Dva megastátníci!!!!

ModrýKlokan
18. 10. 2023 01:14
Odpovědět  ANTIUKRAJINEC

Když si oproti těmto dvěma státníkům představím jakéhokoliv západního politika, v podstatě pacienty uprchlé z blázince, chce se mi blít.

Když si představím nějakého českého vládního politika, chce se mi blít a navíc sját, ty kjávo.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Helena
18. 10. 2023 08:07
Odpovědět  ModrýKlokan

Třeba upoceného Pyjalu, tomu by se štítili podat ruku…

ijn
17. 10. 2023 21:24
Ohodnotit příspěvek :
     

ČSFR vybudovala kompletní JE PAKŠ včetně reaktorů, máme fungující český energetický průmysl i platné Projekty na Temelín ETE34, ale hledáme mezi cizáky dodavatele 5. bloku EDU.

Vláda ČR ze 100% vlastní ČEPS, a ten kupuje=zachraňuje -33mld. Kč rakouské banky přes Net4Gas!!! Když vláda ČR dělá podvody, tak velké!!!

ModrýKlokan
18. 10. 2023 01:15
Odpovědět  ijn

Tak ta basa je asi nemine. Už se to blíží.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
janle57
17. 10. 2023 22:39
Ohodnotit příspěvek :
     

a co na tohle slova madam Černochová nebo další ODS rusofob Žáček? patrně veřejně spálí
maďarskou vlajku a budou v parlamentu vyzývat k přerušení diplomatických styků s Orbánem,
jednou by to téhle svoloči měli lidé pořádně spočítat,státní ochranku tahle pakáž pořád mít
nebude.

Aleš
17. 10. 2023 22:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Orban má můj obdiv.

Spam Gaheris
17. 10. 2023 22:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Setkali se dva se zdravým rozumem!

Jiří
18. 10. 2023 00:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Setrvačnost ve fašistických názorech po roce 1989 nás dovedla na pokraji kruté války .Voliči si toto neuvědomují včetně ANO. Politika se musí radikálně změnit a pokud ne ,potom nastane revoluce!

ví.Eva
18. 10. 2023 08:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Já chci Orbána.
Já chci Putina.
Já chci presidenta ČESKÉ REPUBIKY !!!

Frank1
18. 10. 2023 09:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Orbanizase musi zachvatit celou EU a ta se rozpadne rychleji. Cesko bude zase posledni na chvostu diky proamerickym hlodavcum ve vlade.

Frank1
18. 10. 2023 09:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Konecne vyplulo na povrch, ze samet byla akce sionistu prostrednictvim ceskych Zidu, kteri se doslali s Havlem k lizu. Byla to zidovska revoluce. Prvni pokus Prazske jaro ztroskotal diky invazi vojsk Varsavske smlouvy, ktera odsunula nase prevzeti zapadem o 20 let. O sametu uz byla Varsavska smlouva rozpustena a SSSR se rozpadl a ztratil sve satelity i pohranicni republiky SSSR, ktere se odtrhly, aby se pak staly snadnou koristi zidovskeho zapadu. NATO se posunulo na ruskou hranici. Ted mame vysledek prevzeti zapadem. A to jeste neni konec. Budeme podporovat a financovat valky USA a NATO az do naseho uplneho zbidaceni.