politika

Profesor práva na Harvardu: Trump k vítězství nepotřebuje 270 volitelů

Emeritní profesor práva na Harvardově univerzitě Alan Dershowitz, který dříve přednesl právní názor před Senátem během impeachmentu Trumpa uvedl, že Donald Trump se nesnaží získat více než 270 hlasů volitelů k vítězství ve volbách. Trump rozehrál jinou právní strategii.

V rozhovoru pro Newsmax Alan Dershowitz uvedl, že Trumpův právní tým se zaměřuje na to, aby zbavil demokratického kandidáta Joe Bidena šance získat 270 volebních hlasů.

„Podívejme se na celkový obraz: Teď se změnil,” řekl Dershowitz. „Nevěřím, že se prezident Trump nyní pokouší získat 270 hlasů volitelů.”

“To co se snaží udělat je odepřít Joe Bidenovi 270 hlasů napadením Pensylvánie, Georgie, Nevady, Michiganu, Arizony,” uvedl Dershowitz a dodal, že zabránění Bidenovi získat 270 z 538 hlasů volitelů by v konečném výsledku vedlo k hlasování americké delegace ve Sněmovně reprezentantů, kde mají republikáni výhodu
před demokraty- 26 k 23.

„Pokud dokáže udržet Bidenovo skóre pod 270, pak se otázka dostane do Sněmovny reprezentantů, kde je samozřejmě republikánská většina a volí se podle států.“

„Snaží se sledovat scénář tří voleb z 19. století.“

“Pro tento scénář je nutná perfektní bouře,” řekl Dershowitz. “Musíte si získat loajalitu dostatečného počtu států, generálních státních zástupců nebo ministerstev, nebo někoho jiného, ​​státních tajemníků nebo guvernérů, kteří jsou republikány a kteří oprávněně odmítají potvrdit výsledky, protože jsou rozporovány
v den zasedání Kolegia volitelů, v souladu s ústavou.“

Podle článku agentury Reuters ze 4. listopadu „guvernéři obecně potvrzují (volební) výsledky ve svých státech a sdílejí tyto informace s Kongresem. Poznamenává však:
„Někteří vědci zdůrazňují scénář, ve kterém guvernér a zákonodárný orgán v těsně rozporovaném státu představují dva různé volební výsledky – dva seznamy voličů. Pensylvánie, Michigan, Wisconsin a Severní Karolína mají demokratické guvernéry avšak zákonodárné sbory těchto států kontrolují republikáni.“

„V tomto scénáři není jasné, zda by Kongres měl přijmout volební seznam guvernéra, nebo vůbec nepočítat hlasy státu,“ uvedla agentura Reuters s odvoláním na odborníky.

Dále je zde zmínka o kontroverzních volbách v roce 1876, kdy tři státy jmenovaly „duální voliče“, což vedlo Kongres v roce 1887 k přijetí zákona o počítání hlasů, který stanoví, že „každá komora Kongresu individuálně rozhodne, který seznam „duálních voličů“ přijme.

Republikáni kontrolují Senát a demokraté Sněmovnu reprezentantů. Pokud se tyto dvě komory neshodnou, není jasné, co se stane,” uvádí článek s odvoláním na odborníky.

https://bit.ly/3nzmjvy
http://dershowitz-​trump-may-try-to-deny-biden-270-​electoral-votes-put-election-in-congress

sdíletj na