politika

Proč Ukrajina doslova „spaluje“ svou živou sílu v bitvách o město Bachmut?

Proč si myslíte, že „jedna malá, ale velmi hrdá země“ nyní doslova „spaluje“ svou živou sílu v bitvách o město Bachmut?

Většina vojenských expertů připouští, že město je sice důležité, ale pro Ukrajince by bylo mnohem jednodušší ustoupit k výhodnějším liniím, místo aby ztráceli své lidi po tisících.

Proč tedy město neopustí, ale naopak tam přivážejí další a další rezervy?

Zde naprosto souhlasím s kolegou z „Geopolitiky civilizací“: tato konkrétní bitva už není ani tak proti Rusku, ale proti autoritě „hudebníků“. Koneckonců, vždyť právě PMC “Wagner” útočí na město.

Byznys PMC je velmi velký byznys. V současné době existuje na světě asi 3000 soukromých vojenských společnostíNaprostá většina z nich je ze zemí NATO.

Jen se nad tím zamyslete, celkový obrat všech PMC na světě je asi 400 miliard dolarů! To je vojenský rozpočet Ruska za 7 let. Nebo polovina vojenského rozpočtu USA. Nebo 40 moderních letadlových lodí. Nebo desetitisíce nejnovějších tanků, letadel, houfnic, atd.

Zkrátka tento kus koláče je dostatečně slušný. A tento byznys jako každý jiný potřebuje trhy.

Kde mohou být takové trhy? 

Tam kde jsou země příliš chudé na to, aby měly vlastní armádu, ale nestabilní situace je doslova nutí „pronajímat“ si vojenskou sílu jiných zemí (zabalenou do formátu PMC).

Největším takovým trhem je přirozeně Afrika. Také – Latinská Amerika, Střední východ a některé další regiony. Mimochodem, to je jeden z důvodů, proč Západ těží z nestability a chudoby v těchto částech světa.

Koneckonců, pokud bude vše v klidu, nebo pokud budou země dostatečně bohaté na vybavení vlastní armády, trh pro západní PMC v hodnotě 400 miliard dolarů prostě zmizí.

PMC “Wagner” v tomto ohledu – je prostě fenomén na trhu s těmito službami. Vtrhli do toho byznysu tak rychle a dokonce s tak vypracovanou „reklamní kampaní“, že mohou získat velmi solidní jackpot.

Nyní se na ně dívá celý svět a čím efektivněji se projeví v bojích na Ukrajině, tím více západních PMC ztratí své stálé zákazníky.

„Muzikanti“ nebojují jen proti nějakým banditům v afrických džunglích. S takovým protivníkem je zvyklá bojovat jakákoliv soukromá vojenská společnost.

„Hudebníci“ bojují proti regulérní armádě čítající desítky tisíc vojáků, těžké techniky, vrtulníků, dělostřelectva, amerických MLRS,…. A to vše se odehrává v městských bitvách, mezi nejlépe opevněnými oblastmi na světě.

Které další PMC jsou toho schopné? 

Byl tam (na Ukrajině) nějaký “Mozart”, ale ten nápor nevydržel a utekl.

(PMC “Mozart” dorazila na Ukrajinu, aby zničila PMC “Wagner”, ale tento úkol nesplnila. Šéf PMC “Mozart” Andrew (Andy) Milburn 1.2.2023 oznámil ukončení aktivit společnosti na Ukrajině. PMC “Mozart” je soukromá vojenská společnost vyslaná na Ukrajinu, aby se zúčastnila nepřátelských akcí.  Podle Wikipedie zahrnuje dobrovolníky ze západních zemí, kteří mají vojenské zkušenosti.  Zakladatelem je penzionovaný plukovník americké námořní pěchoty Andrew Milburn. Název PMC nebyl vybrán náhodou. Klasická hudba s tím nemá nic společného. Prostě název “Mozart” byl zvolen jako kontrapunkt k PMC “Wagner”. Vojenští experti a různé zdroje prohlašují, že tito bojovníci přijeli na Ukrajinu speciálně proto, aby zlikvidovali Wagnerovu skupinu. Stojí za zmínku, že zástupci různých amerických PMC se na Ukrajině objevili již poměrně dávno. Nejenže se účastní bojových akcí, ale také školí ukrajinské nacionalisty, pozn.red.)

Takže dnešním hlavním úkolem Ukrajiny v Bachmutu je porazit nebo alespoň co nejvíce oslabit “hudebníky”. Nebude překvapením, jestli je to osobní požadavek Macrona, protože francouzské PMC s ostudou vyhánějí z afrických zemí právě kvůli aktivitám ruské PMC Wagner.

Pravda, všichni se snaží marně. Bachmut padne. “Muzikanti” dokážou, že zaujímají 1. místo (stejně jako 2., 3., 4. a 5.) mezi všemi PMC světa.

Pod ně přejde Afrika a Latinská Amerika. Ale Blízký východ a arabské země se přesunou do zóny vlivu jiné PMC. Té, jejíž vznik oznámil Ramzan Kadyrov.

Ten má úzké osobní vazby v muslimském světě a jeho bojovníci se také ukázali jako úžasně efektivní. 

Tyto dvě ruské PMC budou v nadcházejících desetiletích lídry tohoto trhu „služeb“. 

Samozřejmě je to osobní názor…

Afrika – Wagner, Blízký východ – Achmat

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3Iyplwr

sdíletj na

24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Helena
27. 2. 2023 07:01

Proč? Protože také proto vláda této “malé a hrdé” země dostala ze zámoří rozkaz tuhle válku vyprovokovat: cíl této války: zničit Evropu-konkurenci zámoří, tu malou zemi vylidnit a připravit opravdu velké bitevní pole, kde nebudou otravní lidi překážet. Jenomže ten velký a chytřejší soused jim do toho hází vidle.

ijn
27. 2. 2023 07:48
Odpovědět  Helena

velký soused umí předvídat a jedná cílevědomě k záchraně Slovanů před krvelačnými nepřáteli!!!!!

Albi
27. 2. 2023 07:58
Odpovědět  Helena

A až ji zlikviduje komplet, pak to teprve bude ukrajinské vítězství.

Protože – co se nepodařilo, když disponovali vyzbrojenou armádou s plným stavem vojska a ještě zálohami, které mohli kdykolkiv mobilizovat, to se stopro podaří prakticky bez všeho – jen s nějakou “humanitární” pomocí (tanky + letadla, dostanou-li nějaká).
Čistá sci-fi. Měli by se probudit, už je dávno po dvanécté a vlak jim definitivnbě odjel.

Markýza
27. 2. 2023 18:41
Odpovědět  Albi

Nevím, kam to dát, tak sem. Narazila jsem na video o těch kytkách, co Němci nakladli k ruskému tanku v Berlíně. Ten měl být připomínkou, že je Rusko agresor, ale nějak se nám to zvrhlo….totiž, já o tom četla, ale vypadalo to, že pár nespokojenců tam uložilo jednu – dvě chryzantémy. Jak to bylo doopravdy, to se koukněte (a neposlouchejte, je tam dost děsné tlumočení 🙂 )

https://www.youtube.com/watch?v=lAYn2K1FmjA

me2d44
27. 2. 2023 20:28
Odpovědět  Albi

Sem se hodí jediný ruský odkaz (ten rzsypaný čaj nevnímejte, je to přes Čínu): [군가] Мы – армия народа/우리는 인민의 군대 – Bing video

me2d44
27. 2. 2023 20:40
Odpovědět  me2d44

Pozor: na tom odkazu se píseň několikrát opakuje, ale stojí za to si ji pustit, tak, jako si já pravidelně pouštím Sarmatušku, ta má taky něco do sebe: Денис Майданов “Сарматушка” (оригинальная версия) – YouTube, nebo «Спецназ» Клип Дениса Майданова 4K (Парк Патриот Медиа) – YouTube

Jaroslav
27. 2. 2023 09:11

Článek je o soukromé vojenské společnosti Wagner. Slyšel jsem v jiné diskusi, proč je Wagner nebezpečný a to vysvětluje snahu ji oslabit/zničit ze strany západu i mám dojem i ze strany páté kolony Ruska. Důvod je prostý, ze zkušeností Ukrajiny a Běloruska je vidět, že pokus o majdan je úspěšný, pokud se placení “agitátoři a bojůvky” nesetkají se seriózním odporem. Na Ukrajině prezident utekl, v Bělorusku Luky vzal do ruky AK47 a demonstroval ochotu bojovat na smrt. A v tom je i důvod boje proti Wagnerovcům. Pokusy o převrat zlyhají, pokud je na straně vlády odhodlaná skupina ochránců, veteránů, či skupiny jako je Wagner, připravených bojovat. Likvidací Wagnera by se ulehčila realizace snu o svržení vlády v Rusku. A o tom to je! Jak prosté, řekl by Sherlock, a odstranění Wágnerovců z Afriky by byl extra bonus (Francie ví své)

Boomer
27. 2. 2023 13:15
Odpovědět  Jaroslav

.. Wagnerovci předvádějí a současně vylepšují svoje schopnosti boje v intravilánu, což je situace, do které se žádná pravidelná armáda příliš nehrne. Ovšem poptávka v tomto směru existuje a bude se zvyšovat. Zakázky bude mít ten, kdo dokáže vítězit za všech okolností..
Ukrajinská strana se v Arťomovsku zřejmě obává bodového prolomení linie, které by mohlo vést k totálnímu zhroucení důležitého úseku fronty.

Jaroslav
27. 2. 2023 14:32
Odpovědět  Boomer

Boomer, plně souhlasím. Nechápu jenom ty čelní útoky na opevnění ve stylu 1. světové války. Evokuje mi to mého dědu, který popisoval jak kulomety kosili rojnice “našich”, Rakousko-Uherských vojáků.

Boomer
27. 2. 2023 16:04
Odpovědět  Jaroslav

.. současná taktika boje proti opevněným bodům je jiná, žádné bodákové akce, ani frontové linie nejsou souvislé, útočí malé skupiny po předchozí dělostřelecké přípravě na jednotlivé opěrné body protivníka. Po jejich vyčištění se pokračuje k dalším.
V zastavěné oblasti se rychlý postup nevyplácí..

Gales
27. 2. 2023 09:43

Je nejvyšší čas začít jednat s hudebníky o zahrání koncertu v Čechách.
Amíci dali své skupině taky jméno.Jmenuje se NATO.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Falka
27. 2. 2023 09:46

Díky, Janino, za článek, konečně mám v těch “muzikantech” a podobných téměř jasno.

janle57
27. 2. 2023 09:57

Jak již několikrát oznámili lidé jako Koller,Štefec i opatrně Šandor,pro Rusko je tohle
ta nejlepší vojenská příprava na možný konflikt s NATO,veškeré současné západní
zbraně jsou u banderovců,takže není lepší příležitost jak se je naučit ničit,Wagnerovci
pak budou jezdit po světě a předávat své zkušenosti tam,kam svinská žumpa jménem
USA strká čumák.

Janvac
27. 2. 2023 10:31

Wagner se pak pouzije vsude tam, kde Anglosasove vyzbrojuji teroristy, aby jejich prostrednictvim ziskali vliv na politiky a mohli drancovat suroviny zeme. Obyvatelstvo je drzene tak v neustalem strachu pred ozbrojenymi hrdlorezy a neni schopne odporu. Tuto pakaz Wagner likviduje.
To vedi vudci africkych zemi a pouzivaji Wagnera na vycisteni zemi od teroristu i francouzske armady, se kterou maji nejhorsi zkusenosti. Ty spatne zkusenosti prave pomahaji byvalym kolonii osvobodit se z vlivu chazaru, kteri je po staleti terorizovali a kradli jim suroviny.
Prevazne muslimske zeme nejen v Africe mohou ovlivnit hlavne Cecenci s Kadyrovem.

josef
27. 2. 2023 11:01

Začněme o zdánlivě něčem jiném. Nedávno byl spor mezi Wagnerovci a MNO Ruska o příděl munice. Tady nejde o žádnou munici do AK, nebo kulometu. Jde o munici dělostřeleckou a
K A L I B R Y. Takže Wágnerovci ovládají nejnovější zbraňové systémy. A sbírka nějakých amatérů Mozart ? Ti jsou schopni tak honit “sandálové bojovníky”. Tedy jestliže oni nehoní je. Většinou se Mozartovci evakuují pomocí vrtulníků – tedy spíše hrdinně prchají. Američani pomalu začínají chápat, že tady se nejedná o žádnou lokální akci proti rebelům. Tady je čeká velká a strašně na … tedy naštvaná a odhodlaná armáda. Žádné safari

Frank
27. 2. 2023 11:53

Zajímalo by mně, na jsou okrajinci hrdí?

me2d44
27. 2. 2023 12:13
Odpovědět  Frank

Podle mého názoru: na to, kolikrát dokázali zradit. Nejprve cara, pak SSSR, nakonec Rusko, jen čekám, kdy zradí i spojený Západ (asi až západu dojdou prachy).

josef
27. 2. 2023 13:04
Odpovědět  me2d44

Tak mne nějak napadá František Halas :”…. zní zrady zvon ….”. Takže by si to zvonění měla vychutnat Francie sladká, hrdý Albion. .

Boomer
27. 2. 2023 13:20
Odpovědět  me2d44

..spíš jsou hrdí na to, jak každý svůj přemet dokázali ošperkovat ušlechtilým zájmem, ač při tom často stříkala krev hodně vysoko, ovšem ne jejich..

me2d44
27. 2. 2023 20:11
Odpovědět  Boomer

No, držím zásadu: Kdo jednou zradí, vždycky zradí, kdo jednou zalže, lže pak celý život. Jen je u lhářů problém s tím, komu kdy a co nalhali…

Argus
27. 2. 2023 13:00

Existuje ještě jedna mnohem temnější odpověď. Zelenského zločinecký režim používá válečný masomlejn k likvidaci ruskojazyčného obyvatelstva a dalších menšin. V podstatě to samé, na co používal Hitler plynové komory. Je to genocida řízená Američany a všichni se na to koukají.

José
27. 2. 2023 14:45

Vypadá to, že už je dobojováno, už to hlásí i mainstream.

Boomer
27. 2. 2023 16:23
Odpovědět  José

..dokonce i Neznam píše o dominovém kolapsu obrany Arťomska, nepomohlo ani prudké vypuštění přehrady na severozápadní straně, u vesnice Jagodnoje. Nějaký pokus o průlom uskutečnily ukrajinské síly od severozápadu, ale nejsou známy podrobnější informace. Ruské síly postupují k poslední otevřené přístupové komunikaci O0506, která spojuje Arťomsk a Časov Jar. A podařilo se jim získat pozice, ze kterých mohou ostřelovat všechny přístupy k městu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$