Proč Rusko shromažďuje ve Středozemním moři největší údernou skupinu lodí od sovětské éry

Raketový křižník „Maršál Ustinov“ náhle rozsvítil maják (senzor AIS – Automatic Identification System). 

Informují o tom pozorovatelé sledující pohyb válečných lodí v oceánech. 

Ukázalo se, že úderná skupina Severní flotily nezůstala poblíž Britských ostrovů a zamířila ke Středozemnímu moři s úmyslem vplout do něj Gibraltarským průlivem.

Spolu s křižníkem pluje zřejmě i fregata “Admirál Kasatonov” (nosič hypersonických střel Zircon) a velká protiponorková loď “Viceadmirál Kulakov”.

Připomeňme, že 2. února vplula další skupina ruského námořnictva do Středozemního moře přes Suezský průplav. Zahrnuje raketový křižník “Varjag” (obdoba “Ustinova” a “Moskvy”) a velkou protiponorkovou loď “Admirál Tribuc” .

Komě toho, včera opustil Sevastopol raketový křižník “Moskva”. Také míří do Středomoří. 

Ukazuje se, že poprvé po rozpadu SSSR ruská flotila shromažďuje na jižním křídle NATO tak silnou skupinu lodí: tři raketové křižníky projektu 1164 “Atlant”, dvě velké protiponorkové lodě, jednu fregatu.

Zároveň bychom neměli zapomínat, že v Černém a Středozemním moři se nacházejí fregaty “Admirál Grigorovič”, “Admirál Essen” a “Admirál Makarov”. Jejich přesná lokalizace je stále neznámá.  Černomořská flotila má také šest ponorek a některé z nich jsou rozmístěny ve Středozemním moři.

V odborné veřejnosti sílí názor, že pozorovaná redislokace ruské flotily se provádí z nějakého důvodu.

Ve Středozemním moři trvale operuje Šestá flotila USA, která v současnosti zahrnuje letadlovou loď USS Harry S. Truman, raketový křižník třídy “Ticonderoga” a několik torpédoborců DDG třídy Arleigh Burke. 

Právě v těchto dnech skupina nacvičovala jak zabezpečit vzdušné krytí pozemním jednotkám ve východní Evropě. Stíhací bombardéry F/A-18 Super Hornet po vzletu z letadlové lodi navštívily vzdušný prostor Lotyšska, Litvy, Estonska, Polska, Rumunska a dalších států NATO.

Letadlová loď USS Harry S. Truman nacvičuje krytí pozemních jednotek

Silná skupina ruských lodí, která se formuje ve Středozemním moři, je navržena tak, aby v případě konfliktu na Ukrajině odrazila možnou hrozbu ze strany Šesté flotily USA. 

Navíc úderná formace ruského námořnictva ve skutečnosti zcela blokuje vstup do Dardanel, což znemožňuje přesun lodí amerického námořnictva do Černého moře. 

Zde stojí za připomenutí, že úderná skupina letadlových lodí protivníka je „prvním klientem“ pro raketové křižníky projekt 1164 “Atlant” – právě pro jejich zničení vytvořili sovětští konstruktéři tyto výkonné lodě nesoucí 16 osmitunových nadzvukových střel P-1000 “Vulkan”.

Na tomto pozadí vypadá převod MiG-31K s aerobalistickými raketami “Kinžal” do Kaliningradské oblasti 3. února zcela oprávněně. Rusko tak uzavírá pro nepřítele i západní směr.

Použité fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
https://bit.ly/3rzS904

sdíletj na

5 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
PENNYS
9. 2. 2022 08:16

JEDNO JE JASNÉ ,RUSKO SE JISTÍ ZE VŠECH STRAN!!!
usa +NATO OBKLÍČILI CELÉ RUSKO
TAKŽE ,VELICE DOBRÝ RUSKÝ TAH.RUSKÉ POnORKY U POBŘEZÍ USA UZ JSOU DÁVNO MONITOrUJÍ A JEN ČEKAJÍ AŽ “NĚJAKEJ MAERICKEJ UCHYL”
ZMÁČKNE ČERVENÝ TLAČÍTKO.
USA JE AGRESIVNÍ STÁT -AGRESIVITU Si DĚDÍ Z POKOLENÍ NA POKOLENÍ,USA NIKDY NEMUŽE BÝT BEZ VÁLČENÍ!!!! No a ted do mě……………….

Pavel
9. 2. 2022 09:18
Odpovědět  PENNYS

Je to agresivní stát, to je bezpochyby, takže kdybych mohl, dám vám palců třeba 5. Naše pátá kolona je samozřejmě s amíky, protože vrána k vráně sedá a rovný rovného si hledá. Páteř mají ale samozřejmě hodně pokřivenou, tu už ani operace neopraví.

Albi
9. 2. 2022 14:49
Odpovědět  PENNYS

“USA NIKDY NEMUŽE BÝT BEZ VÁLČENÍ”.

Ovšem musí být splněna hlavní podmínka: ne na JEJICH území.
A pokud možno i cizíma rukama. Ami budou jen poradci – takoví vyslanci demokracie, míru a spolupráce.

Frank
9. 2. 2022 15:53

Zločinecké USA potřebují ke své existenci války jako koza drbání. Jenže kdyby došlo k něčemu teď, tak už by to nebylo mimo jejich kontinent, jak byli zvyklí. Kdo dneska potřebuje USA a k čemu? Co může USA, kromě zbraní, nabídnout? Když přenášeli svoje technologie do Číny, tak si mysleli, že budou jen parazitovat na cizí levné práci. Nějakou dobu to vycházelo, ale dnes je vše úplně jinak. Čína a potažmo celý svět už USA opravdu k ničemu nepotřebují. A s tím se světový četník nechce smířit a kope kolem sebe jako chcípající kobyla.

PENNYS
9. 2. 2022 16:38

 Každý rok vydává americký historik William Blum
svou aktualizovanou verzi americké zahraniční politiky, z níž vyplývá, že od roku 1945 se Spojené státy pokusily svrhnout více než 50 vlád, mnoho z nich bylo demokraticky zvoleno, tvrdě zasahovaly do voleb ve 30 zemích, nemají problém použít atomový bomby, bombardovali civilní obyvatelstvo ve 40 zemích, použily chemické a biologické zbraně a pokoušely se zavraždit politické činitelé. To nenapsal nikdo z Moskvy, ale veterán z Bílého domu, Paul Craig Roberts.