Krize UKRAJINApolitika

Proč Kyjev plánoval vraždu Vladimira Solovjeva a dalších ruských novinářů. Video ze zadržení nacistů

Federální bezpečnostní služba Ruské federace (FSB) a vyšetřovací výbor zabránily sérii vysoce sledovaných vražd naplánovaných v Kyjevě. 

Neonacisté vycvičení Bezpečnostní službou Ukrajiny (SBU) připravovali pokusy o atentát na televizního moderátora Vladimira Solovjeva, šéfredaktorku RT Margaritu Simonjanovou, moderátory Jevgenije Popova a Olgu Skabeevou a další televizní novináře v Moskvě. Jaký byl účel Kyjeva při plánování tohoto zločinu a proč byla vůbec plánována vražda Vladimira Solovjeva?

Zaměstnanci vyšetřovacího výboru a FSB Ruska zadrželi šest obyvatel Moskvy za přípravu pokusu o atentát novináře a televizního moderátora Vladimira Solovjeva. 

Útočníci chtěli vyhodit do vzduchu  jeho auto. 

“Šest spolupachatelů zločinu jsou členové neonacistické teroristické organizace «National Socialism/White Power» (“Národní socialismus/Bílá moc”), zakázané v Rusku,” uvedl СК v prohlášení.

Členové extremistické komunity jsou podezřelí z pokusu o vraždu, který nebyl z důvodů včasného zásahu dotažen do konce. Obvinění zpřísňuje skutečnost, že neonacisté chtěli televizního moderátora zabít obecně nebezpečným způsobem, skupinou lidí a na pokyn Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU). 

Při prohlídkách zadržených se našlo improvizované výbušné zařízení, osm Molotovových koktejlů, šest PM pistolí, upilovanou loveckou pušku, granát RGD-5, více než tisíc nábojů různých ráží, drogy, falešné ukrajinské pasy, nacionalistická literatura a další příslušenství. 

“Členové zločinecké skupiny se přiznávají k pokusu o atentát, po kterém se plánovali ukrýt v zahraničí,” uvedla FSB v oficiálním prohlášení.

Neonacisté předem vybrali místa, kde plánovali zabít Solovjeva, řekl  ředitel FSB Alexandr Bortnikov. 

“Úkolem bylo rozhodnout o místě atentátu, kde ho zavraždit… Tato skupina určila místa, která Solovjev navštívil, kde byl tento zločin plánován,” řekl Bortnikov ve vysílání kanálu «Россия 1». 

Obžalovaní navíc již při výslechu přiznali, že plánovali zabít i generálního ředitele mediální skupiny Rossija Segodňa Dmitrije Kiseleva, šéfredaktorku mediální skupiny Rossija Segodňa, rádia RT a Sputnik Margaritu Simonjanovou, jejího manžela, televizního moderátora Tigrana Keosajana, poslance Státní dumy, novináře Jevgenije Popova a jeho manželku, moderátorku talk show “60 Minut” Olgu Skabeevu. 

Na otázku operativce, v jakém časovém horizontu měli spáchat vraždu Solovjeva, jeden z nich odpověděl:

“Co nejdříve.” 

Druhý zadržený uvedl, že SBU Ukrajiny dala pokyny eliminovat novináře v co nejkratší době.

Další zadržený uvedl, že od února do března letošního roku přicházel do bytu, kde se členové skupiny scházeli, uvádí TASS

“Za mé přítomnosti diskutovali o zapálení aut se symboly na podporu speciální operace a vojenských registračních a náborových úřadů, stejně jako o vraždách lidí, kteří operaci propagovali: Solovjev, Kiselev, Skabeeva, Popov, Simonjan a Keosajan,” řekl.

Zdůrazněme, že Vladimir Putin již informoval o zmařeném pokusu o atentát na „jednoho ze známých ruských televizních novinářů“. 

Prezident Ruské federace řekl, že se pravděpodobní zákazníci vraždy „toho zřeknou“, ale „fakta a důkazy jsou nevyvratitelné“. 

Prezident poznamenal, že Kreml zná jmenovitě kurátory ukrajinských nacistů ze západních služeb, především z CIA, kteří jim dávají takové rady jako je zabíjení novinářů. Hlava státu upozornila, že útoky plánovala celá teroristická skupina. 

Putin poukázal na to, že západní země „oblbují své občany“ tím, že využívají svého monopolního postavení ve svém informačním prostoru. 

„Utrpěli fiasko tak tady, na území Ruska, přešli na teror. K přípravě vražd našich novinářů,“ řekl.

Putin o pokusu o atentát na novináře Solovjeva:

Podle režiséra a televizního moderátora Tigrana Keosajana jsou ti, kdo pokus o atentát připravili, „nelidé“. 

„To opět dokazuje, že máme co do činění s teroristickým režimem. Je dobře, že naše armáda problém řeší. Ale všichni chodíme pod Bohem. Zvolili jsme jedinou možnou cestu – podporu našeho státu, podporu Vlasti. A pro Vlast můžeme i trpět,“ řekl Keosajan deníku VZGLJAD.

„Absolutně v logice nacistů“

Sám Solovjev uvedl, že o plánech pokusu o jeho život nevěděl. 

„Dozvěděl jsem se o tom společně s celou zemí. Nepřekvapilo mě to. Je to naprosto v logice nacistů – zabíjet židovské novináře.  Takže Banderovci jdou po vyšlapané cestě,“ řekl novinář ve vysílání televizního kanálu Rossija 24

Solovjev si nebyl vědom toho, že byl sledován. 

„Ne, nedošlo k žádnému prozrazení, což svědčí o tom, jak profesionálně a přesně naše kompetentní orgány pracovaly,“  citovala  Solovjeva agentura RIA Novosti.

Video ze zadržení nacistů:

https://bit.ly/37Bekfr

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
26. 4. 2022 11:08

Díky za pěkné povídání a nepěknou realitu, která nás čeká, ale ze stádních trotlů nic kloudného nečekejme. Jinak trottle je anglicky chřestítko, takže si zvesela zatrotlujme do bazénu s kyselinou. Nás staré bardy už čekají na věčnosti hordy spoře oděných lepých děv a krásný lov na bizony v čele s naším Atahualpou, tak zákeřně zavražděným křesťany ze Španěl, nebo ještě lépe s nějakým hodně zdatným indiánský náčelníkem, který se ještě nepřepil ohnivou vodou od veleslušných amerických osadníků. Srdečně pozdravuji všechny moudré a chytré z pokecu. Vlastencům sláva.

PENNYS
26. 4. 2022 12:05
Ohodnotit příspěvek :
     

VÁŽENÍ PŘÁTELÉ NEMUSÍME SE NIČEHO BÁT” PODVODEM ZVOLENÁ PRAŽSKÁ VLÁDA” NÁM ZAJISTÍ OD JEJICH NOVÝCH BRATRU PŘÍSUN VŠECH MOŽNÝCH I NEMOŽNÝCH ZBOŽÍ I POTRAVIN-JEN SI MUSÍME NA TO PŘIPRAVIT “ČTYŘNÁSOBNĚ VYŠŠÍ ČÁSTKY AMERIČANI SI MUSÍ NA NÁS A EU VYDĚLAT!!!